Savaitės 2018.03.26 - 2018.04.01 apžvalga Nr. 13

Sukurta: 2018-04-03
Savaitės 2018.03.26 - 2018.04.01 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS ATSIPRAŠYMAS

„Sodra“ atsiprašo, jog perkeliant dalies draudėjų duomenis trumpai, tačiau viešai buvo pateikta klaidinga informacija apie kai kurių įmonių skolas. Taip pat įmonių darbuotojai į asmenines „Sodros“ paskyras gyventojui galėjo gauti senas ir netikslias mėnesines ataskaitas apie prieš kelerius metus buvusį darbo užmokestį.
„Prisiimame atsakomybę už netikslią informaciją ir darome viską, kad klaidos būtų ištaisytos ir ateityje nepasikartotų. Prašome draudėjų kantrybės ir dar kartą atsiprašome“, – apgailestauja „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Pastaruosius kelerius metus pastebima tendencija, kad dauguma įmonių registruojasi tik didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, o regionuose draudėjų registruojama labai mažai. Augant įmonių skaičiui išaugo „Sodros“ Vilniaus, Kauno teritorinių skyrių specialistų, vedančių įmonių apskaitą ir jas konsultuojančių, darbo krūvis.
Norėdami efektyviau išnaudoti resursus ir išsaugoti specialistų darbo vietas regionuose, „Sodra“ priėmė sprendimą dalies draudėjų apskaitą perkelti į kitus teritorinius skyrius.
Numatyta iš Vilniaus į Uteną perkelti 43 įmonių, o iš Kauno į Šilalę – 28 įmonių apskaitą. Patys draudėjai to turėtų nepajusti, kadangi beveik visos konsultacijos su klientais vyksta nuotoliniu būdu, o tai, kur vykdoma apskaita, neturi reikšmės. Techninių problemų kilo perkeliant šiuos duomenis.

SAVAITĖS GEROJI NAUJIENA

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI prie FM) informuoja, kad 15,7 tūkst. gyventojų, pateikusių preliminarias pajamų mokesčio deklaracijas, pasipildžiusiomis sąskaitomis gali džiaugtis jau dabar nors permokų grąžinimo terminas baigiasi tik liepos 31-ąją. Šiemet permokos pradedamos grąžinti nepraėjus nė dviem savaitėms nuo deklaravimo pradžios, VMI jau pervedė daugiau nei 2,5 mln. eurų permokos.

„Kaip ir kasmet permokos grąžinamos gyventojams, kurie deklaracijas pateikė laiku ir jas užpildė be klaidų, o jų pateikti duomenys sutampa su VMI turimais duomenimis. Sistema sąrašus sudaro atsitiktine tvarka.«, - sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, kad nuo šiandien pavedimus į gyventojų sąskaitas VMI atliks kiekvieną darbo dieną, atsižvelgdama į savivaldybių biudžetų pajamas.
VMI atkreipia dėmesį, kad deklaruota permoka nebus grąžinta, jei gyventojas mokesčių administratoriaus nurodymu nėra patikslinęs anksčiau pateiktų pajamų deklaracijų ar pateikęs nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos. Taip pat mokesčių administratorius pasilieka teisę susidariusią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką įskaityti į turimas kitas mokestines prievoles. Taigi gyventojai Mano VMI arba telefonu 1882 turėtų pasitikrinti, ar nėra skolingi VMI, o Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) suformuotoje trečiųjų asmenų pažymoje – ar visos privalomos deklaracijos pateiktos. Kitaip tariant, permokos bus grąžinamos tik tiems mokesčių mokėtojams, kurie savo pareigas vykdo atsakingai: neturi skolų ir yra pateikę visas deklaracijas. Kai visos prievolės bus įvykdytos, permokos bus grąžintos.
VMI vis dar sulaukia patikslintų duomenų iš trečiųjų šaltinių, todėl deklaracijas jau pateikę gyventojai turėtų pasitikrinti, ar jų preliminarios deklaracijos nėra atnaujintos, o pastebėję pakeitimus, pateikti patikslintą deklaraciją. Tą jie gali padaryti paprastai - prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS).

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA

VMI informuoja: nauja redakcija išdėstytas GPM įstatymo 20 straipsnio komentaras

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos praneša, kad buvo nauja redakcija išdėstytas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 20 straipsnio komentaras.

Daugiau informacijos rasite VMI prie FM 2018-03-26 informaciniame pranešime Nr. (18.18-31-1E)RM-10795.

KITOS NAUJIENOS

Finansų ministerija informuoja: centrinės valdžios perteklius sausį-vasarį buvo 70 mln. eurų

Finansų ministerijos duomenimis, 2018 metų sausio-vasario mėnesių centrinės valdžios perteklius buvo 70 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų BVP. Centrinės valdžios perteklius per du šių metų mėnesius buvo 22,5 mln. eurų arba 0,1 proc. BVP didesnis nei 2017 m. tą patį laikotarpį, kai perteklius sudarė 47,5 mln. eurų (0,1 proc. BVP).

2018 metų pirmų dviejų mėnesių centrinės valdžios pajamos buvo 1,9 mlrd. eurų, išlaidos – 1,8 mlrd. eurų. Sandorių su nefinansiniu turtu balansas per šių metų sausį-vasarį buvo teigiamas (6,6 mln. eurų).
Mokesčiai sudarė 52,7 proc. sausio-vasario mėnesių centrinės valdžios pajamų, 42,3 proc. – socialinės įmokos. Per šių metų sausio-vasario laikotarpį didžiausią išlaidų dalį sudarė socialinės išmokos – 59,3 proc., dotacijos – 11,5 proc.
Prognozuojamas 2018 metų BVP – 44,3 mlrd. eurų.

Finansų ministerija informuoja: bus leidžiamos "žaliosios" obligacijos, skirtos daugiabučių namų modernizavimo finansavimui

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, pirmoji Baltijos šalyse, ketina išleisti vertybinius popierius – žaliąsias obligacijas, kurių gautas lėšas panaudos modernizuoti daugiabučius namus ir didinti energetinį efektyvumą.

„Žaliųjų obligacijų pagrindinis tikslas yra žaliųjų projektų finansavimas. Jie turi spręsti pagrindines aplinkosaugos problemas, tokias kaip klimato kaita, gamtinių išteklių išeikvojimas, biologinės įvairovės nykimas, oro, vandens ar dirvožemio tarša. Daugiabučių namų atnaujinimas ir didinamas energinis efektyvumas prisidėtų prie CO2 kiekio bei šildymo kainų mažinimo“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.
Finansų ministerijos Vyriausybei pateiktame nutarimo projekte siūloma žaliųjų obligacijų lėšomis suteikti valstybės perskolinamą paskolą iki 10 metų laikotarpiui Viešųjų investicijų plėtros agentūrai (VIPA). Ši prašė paskolos projektui „Daugiabučių namų modernizavimo fondas“, kuris padeda daugiabučių namų savininkams modernizuoti namus, didinti energijos vartojimo efektyvumą, mažinti šildymo išlaidas.
Numatoma skirti 68 mln. eurų paskolą ir finansuoti 156 daugiabučių modernizavimą.

Finansų ministerijos ekonominės raidos scenarijus – patvirtintas

Finansų ministerijos 2018–2021 m. ekonominės raidos scenarijus atitinka ekonomikos aktualijas bei yra tinkamas Lietuvos stabilumo 2018 m. programos ir nacionalinio biudžeto projektams rengti, šiandien skelbia jį patvirtinusi Valstybės kontrolė. Tai reiškia, kad viešųjų finansų planavimas bus atliekamas remiantis patikimomis makroekonominėmis prielaidomis.

Valstybės kontrolė teigia, kad Finansų ministerijos projekcijų 2017 m

2000etams ir faktinių šių rodiklių skirtumų analizė rodo, kad Finansų ministerijos rengti ekonominės raidos scenarijai buvo labiausiai tikėtini.

Finansų ministerija prognozuoja, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2018 metais augs 3,2 proc., o 2019 metais – 2,8 proc. – tai atitinkamai 0,3 procentinio punkto ir 0,2 procentinio punkto sparčiau, nei buvo numatyta 2017 metų rudenį.
Numatoma, kad naujų investuotojų atėjimas į Lietuvos rinką, augsiančio darbo našumo dėka sumažintas atotrūkis tarp realaus darbo užmokesčio augimo ir darbo našumo toliau skatins spartų atlyginimų augimą – darbo užmokestis šalyje augs vidutiniškai po 6,2 procento per metus.
Daugiau informacijos apie Finansų ministerijos ekonominės raidos scenarijų galima rasti čia.

Valstybinė darbo inspekcija informuoja: registruoti pranešimą apie nelaimingą atsitikimą darbe dabar galima ir per Elektroninių paslaugų darbdaviams sistemą

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja,, kad nuo šių metų pranešimą apie įvykusį sunkų/mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe darbdaviai gali pateikti per Elektroninę paslaugų darbdaviams sistemą (EPDS).

Pateikti pranešimą per EPDS yra labai paprasta: prisijungus prie sistemos, reikia pasirinkti funkciją „Teikti naują dokumentą“ ir iš sąrašo pasirinkti dokumento „Pranešimas apie nelaimingą atsitikimą“ formą. Darbdaviui ją užpildžius ir pateikus pranešimą apie įvykusį sunkų/mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, automatiškai informuojama atitinkamo VDI teritorinio skyriaus administracija.

Trumpai apie EPDS
EPDS yra paprastas ir patogus būdas darbdaviams VDI teikti informaciją nuotoliniu būdu. Sistemoje galima teikti privalomus duomenis, pvz., informaciją apie įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos būklę, pranešti apie į Lietuvos Respubliką komandiruojamą darbuotoją, teikti išankstinį pranešimą apie statybų pradžią, pranešimą apie su asbestu susijusią veiklą, kreiptis dėl pažymos apie darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo teisės aktų vykdymo būklę išdavimo ir pan. Sistemoje taip pat galima realiu laiku matyti pateiktų duomenų apdorojimo proceso būklę.
Darbdaviai atsako už pateiktų duomenų teisingumą, o darbuotojų saugos ir sveikatos būklę deklaruojantiems darbdaviams taikoma išankstinio sąžiningo elgesio prezumpcija, t. y. duomenys, pateikti VDI per EPDS, vertinami kaip teisingi.
Prisijungti prie EPDS galima per Elektroninius valdžios vartus. Daugiau apie šią sistemą: https://www.vdi.lt/Forms/Tekstas1.aspx?Tekstai_ID=761

SLietuvos banko Priežiūros tarnybos sprendimas dėl AB "Linas Agro group"

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba įspėjo AB „Linas Agro Group“ už Vertybinių popierių įstatymo pažeidimą. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba atliko tyrimą, ar AB „Linas Agro Group“ apskaita atitinka tarptautinus apskaitos standartus. Jo metu nustatyta, kad bendrovės metinės konsoliduotosios finansinės ataskaitos neatitiko 16 tarptautinio apskaitos standarto (TAS) „Nekilnojamasis turtas, įranga ir įrengimai“ reikalavimų ir taip AB „Linas Agro Group“ pažeidė Vertybinių popierių įstatymą.

Sudarant bendrovės 2016–2017 finansinių metų, pasibaigusių 2017 m. birželio 30 d., konsoliduotąsias metines finansines ataskaitas, nebuvo peržiūrėti ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo normatyvai, o turto, kuris visiškai nudėvėtas (vertė lygi nuliui), bet dar naudojamas veikloje, grupėse įsigijimo savikaina sudarė reikšmingą dalį – daugiau nei 16 proc. viso AB „Linas Agro Group“ konsoliduoto ilgalaikio materialiojo turto balansinės vertės. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba įspėjo AB „Linas Agro Group“ dėl Vertybinių popierių įstatymo pažeidimą ir įpareigojo bendrovę iki 2018 m. liepos 1 d. iš naujo apsvarstyti, o prireikus - patikslinti viso grupės ilgalaikio materialiojo turto naudingo tarnavimo laikotarpius ir likvidacines vertes, kad jie atitiktų 16 TAS reikalavimus.
Priimant sprendimą dėl poveikio priemonės, atsižvelgta į tai, kad bendrovė pažeidimą pripažino, nenustatyta, kad dėl jo AB „Linas Agro Group“ būtų gavusi neteisėtų pajamų, naudos ar išvengusi nuostolių. Lietuvos bankas taip pat nurodė bendrovei apie nustatytus pažeidimus ir įpareigojimus pranešti viešai. Tai AB „Linas Agro Group“ jau atliko.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba skelbia viešojo intereso įmonių audito įmonių sąrašą

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad vadovaudamasi Reglamento (ES) Nr. 537/2014 16 straipsnio 3 dalies paskutinės pastraipos reikalavimu ir Tarnybos direktoriaus 2017 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. V3-6 patvirtinto »Viešojo intereso įmonių auditoriaus ir viešojo intereso įmonių audito įmonės teikiamos informacijos formų pildymo ir pateikimo tvarkos aprašo" nustatyta auditorių ir audito įmonių Tarnybai teikiama informacija, Tarnyba skelbia Viešojo intereso įmonių auditorių ir audito įmonių sąrašą.
Tarptautinis FNTT tyrimas: beveik 3 mln. bešeimininkių eurų – į Lietuvos valstybės biudžetą

Tarptautiniam pinigų plovimui užkirtusi kelią Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Kauno apygardos valdyba ir Kauno apygardos prokuratūra ikiteisminiame tyrime areštuotų 2,9 mln. eurų lėšų teisėto šeimininko nenustatė. Dėl šių lėšų buvo kreiptasi į Valstybinę mokesčių inspekciją ir inicijuota procedūra 2,9 mln. eurų pripažinti bešeimininkiu turtu, ką atlikus pinigai buvo pervesti į Lietuvos valstybės biudžetą.

FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai, bendradarbiaudami su Lietuvos finansų įstaigomis ir užsienio valstybių finansinės žvalgybos padaliniais, 2015 metais atskleidė tarptautinę pinigų plovimo schemą, kuria buvo bandoma Lietuvoje bei kitose valstybėse legalizuoti 2,9 mln. eurų. Minėtai sumai buvo pritaikytas laikinas nuosavybės teisių apribojimas (lėšos areštuotos).
FNTT nustatė, kad į Vokietijos bendrovės, jau anksčiau šios šalies teisėsaugos institucijų įtartos pinigų plovimu, banko sąskaitą, esančią Lietuvoje, iš Gruzijos buvo pervesta 2,9 mln. eurų. Aiškinantis milijoninio pavedimo aplinkybes buvo nustatyta, kad Gruzijoje registruotai bendrovei lėšas pervedė dvi abejotinos reputacijos Nigerijos bendrovės.
Trejus metus trunkančio tarptautinio tyrimo metu FNTT glaudžiai bendradarbiavo su užsienio valstybių finansinės žvalgybos padaliniais, aiškinosi lėšų kilmę, asmenis bei įmones, dalyvavusias šioje pinigų plovimo schemoje. Tyrimo metu surinkti duomenys rodo, kad mokėjimo pavedimai buvo atliekami įmonių, registruotų įvairiose pasaulio valstybėse, vardu, o jų savininkai ir steigėjai yra dar kitų užsienio valstybių piliečiai. Susijusios įmonės ne kartą teikė įvairius prieštaringus dokumentus apie tai, kokioms prekėms įsigyti buvo skirtos milijoninės lėšos. * * Dokumentuose buvo nurodoma, kad perkama apsaugos įranga, vėliau – šarvuoti automobiliai ir jūrinių konteinerių pakėlimo platformos. Įvairūs asmenys užsienyje ir Lietuvoje bandė pateisinti Vokietijos įmonei pervestų lėšų teisėtumą, teikė įvarius fiktyvius ir suklastotus dokumentus (tarp jų ir dokumentus, neva patvirtinančius teismini

6cbus ginčus tarp Nigerijos, Vokietijos ir Gruzijos įmonių). Be to, FNTT tyrėjams teko paneigti duomenis, kad tas pats Lietuvos Respublikos pilietybę turintis asmuo neva atstovauja tiek Nigerijos, tiek Gruzijos, tiek Vokietijos bendrovėms, o pervestos lėšos panaudotos perkant įvairių užsienio kompanijų vertybinius popierius. Tyrimo metu buvo išaiškintas ir faktas, kai buvo bandyta užvaldyti Vokietijos bendrovę, kuomet Lietuvoje veiklą vykdančiam bankui buvo pateikti išmaniai suklastoti duomenys apie bendrovės direktoriaus pakeitimą, siekiant atgauti apribotas milijonines lėšas.

Didelės apimties tarptautinio pinigų plovimo tyrimo metu atliktos asmenų apklausos ir kiti surinkti duomenys leido konstatuoti faktą, kad pirminis lėšų siuntėjas ir jų savininkas buvo Nigerijos įmonės, kurios dėl piniginių lėšų pervedimo ir jų apribojimo niekur nesikreipė, o dėl neįvykusio prekių tiekimo nevykdė jokių teisminių ginčų. Užsienio valstybių bendrovių piniginių lėšų pavedimai prieštaravo verslo principams, kas kėlė didelių abejonių dėl įmonių teisėtos veiklos.
Tyrimo metu nenustatyti konkretūs asmenys, inicijavę pinigų pervedimą per kelių užsienio valstybių bendrovių sąskaitas ir turėję faktines galimybes disponuoti esančiais pinigais.
Įvertinus šias aplinkybes buvo inicijuota procedūra pripažinti 2,9 mln. eurų bešeimininkiu turtu, o piniginės lėšos pervestos į Lietuvos valstybės biudžetą.

Diskusijos

Kas prisijungęs?

Tu esi neprisijungęs vartotojas
Prisijungti arba registruotis

Atmintinė

Atmintinė buhalteriui
Delspinigiai už ne laiku sumokėtus mokesčius ir baudas 2021 m. I ketv. 0.03 proc
Palūkanos už naudojimąsi mokestine paskola 2021 m. I ketv. 0.01 proc
Valstybinio socialinio draudimo bazinė pensija
nuo 2021-01-01
198.29 EUR
Minimalus valandinis atlygis ir minimali mėnesinė alga (MMA)
nuo 2021-01-01
3.93 EUR ir 642 EUR