Savaitės 2012.06.04 - 2012.06.10 apžvalga Nr. 23

Sukurta: 2012-06-12
Savaitės 2012.06.04 - 2012.06.10 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS PASIŪLYMAS

Didžiojoje Britanijoje speciali ekspertų grupė siūlo atsisakyti įprastų mokesčių ir vietoj jų palikti vienintelį ir vienodą visiems 30 proc. mokestį nuo visų asmens pajamų. Jeigu specialiosios ekspertų grupės siūlymams bus pritarta, gali būti atsisakyta socialinio draudimo mokesčio, pelno mokesčio ir svarbaus Anglijoje paveldėjimo mokesčio. Tiesa, akcizas degalams išliktų, tačiau planuojama, kad jis sumažėtų 5 pensais už vieną litrą. Tokia mokesčių reforma labiausiai susijusi su išlaidų administruojant įvairius mokesčius mažinimu. 100 svarų mokesčių surinkti kainuoja 1,14 svaro. Taip pat planuojama didinti neapmokestinamą pajamų minimumą, vidutiniškai 10 000 svarų šeimai per metus, ir skaičiuojama, kad šeima, uždirbanti per metus 28 000 svarų pajamų, gautų papildomai iki 3400 svarų daugiau.

SAVAITĖS PRAŠYMAS

VMI prašo Juridinių asmenų atstovus pasitikrinti, ar nurodė savo elektroninio pašto adresą Mokesčių mokėtojų registre arba pakeisti anksčiau nurodytą nebenaudojamą el. pašto adresą. Taip pat rekomenduojama atnaujinti, jei reikia, ir kitus kontaktinius duomenis.

Norėdami pakeisti kontaktus, turime užpildyti ir pateikti „Juridinio asmens pranešimo apie jo duomenų papildymą/pakeitimą Mokesčių mokėtojų registre“ formą FR0791 (toliau — Forma) ir nurodyti el. paštą, kuriuo VMI galėtų su mumis bendrauti.

VMI mus elektroniniu būdu informuos apie mokestines prievoles, operatyviai praneš apie pateiktas deklaracijas, jų būklę, galimas taisytinas klaidas ir pan.

SAVAITĖS SUSITIKIMAS

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė gegužės 31 dieną susitiko su už mokesčius ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingu Europos Komisijos (EK) nariu Algirdu Šemeta.

Susitikimo metu A.Šemeta pristatė EK rekomendacijas Lietuvai, tarp kurių siūloma svarstyti galimybes padidinti mažiausiai ekonomikos augimą stabdančius mokesčius, tokius kaip būsto ir aplinkos mokesčius, įskaitant automobilių mokesčius, taip pat gerinti mokesčių surinkimą.

Finansų ministrės Ingridos Šimonytės teigimu, Vyriausybė skiria daug dėmesio mokestinių pajamų gausinimui nedidinant mokesčių tarifų, t.y. mažinant neapskaitytos ekonomikos mastus, naikinant įvairius iškraipymus, kuriuos sukuria nepagrįstas naudojimasis apmokestinimo išimtimis ir t.t. Šio tikslo siekiama tiek teisinėmis iniciatyvomis, tiek iš esmės perorientavus kontrolės bei teisėsaugos institucijų darbą ir bendradarbiavimą bei nuosekliai vertinant rezultatus.

SAVAITĖS BAUDA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad įsiteisėjo Panevėžio miesto apylinkės teismo nutarimas dėl penkių nelegaliai dirbusių asmenų – UAB „Erestal“ direktorė Indrė Taraškevičė turės sumokėti 25 tūkstančių litų baudą. Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus inspektoriai, kartu su policijos pareigūnais, UAB „Erestal“ patikrinimą atliko praėjusių metų gruodį, gavę informaciją apie galimai nelegalų darbą. Tikrinimo metu nustatyta, kad penki drabužius rūšiavę, vežę į vilkiką ir jame maišus su drabužiais krovę asmenys dirbo be darbo sutarčių.

UAB „Erestal“ direktorei I. Taraškevičei buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir perduotas Panevėžio miesto apylinkės teismui, kuris, įvertinęs visas aplinkybes, nutarė direktorei dėl nelegalaus darbo naudojimo skirti 25 000 Lt baudą - po 5000 Lt už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.

Per penkis šių metų mėnesius darbo inspektoriai atliko 1584 inspektavimus dėl nelegalaus darbo, nustatyti 750 galimai nelegaliai dirbę asmenys.

Šiais metais Valstybinė darbo inspekcija teismams nagrinėti perdavė 195 bylas dėl 309 asmenų galimai nelegalaus darbo; 135 iš jų išnagrinėjus skirta per 415 tūkst. Lt baudų, tai – apie pusantro karto daugiau nei pernai.

SAVAITĖS PRANEŠIMAS

Valstybinė darbo inspekcija praneša, kad birželio mėn darbo inspektoriai aktyviai tikrins statybvietes, transporto ir sandėliavimo įmones. Pareigūnai nuo birželio 7 dienos visą mėnesį aktyviai tikrins, kaip statybvietėse bei transporto ir sandėliavimo įmonėse laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo teisės reikalavimų. Numatyta patikrinti daugiau nei 140 įmonių visoje Lietuvoje.

„Minėti ekonomikos sektoriai – vieni iš prioritetinių Valstybinės darbo inspekcijos veikloje tiek dėl darbo saugos, tiek dėl darbo teisės pažeidimų. Nerimą kelia tai, kad šiemet čia sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko daugiau nei pernai, mirtinų nelaimingų atsitikimų remontuojant technines priemones, automobilius skaičius šiais metais išaugo net keturis kartus. Nelaimės šiose ekonominės veiklos srityse sudaro trečdalį visų nelaimingų atsitikimų darbe. Tikimės, kad intensyvūs inspektavimai paskatins darbdavius, atsakingus už savo darbuotojų saugą ir sveikatą, griežčiau kontroliuoti situaciją darbo vietose bei skubiai pašalinti trūkumus. Primintina, jog darbuotojai taip pat gali būti baudžiami, jei yra aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis, tačiau jomis nesinaudoja, nesilaiko kitų darbo saugos reikalavimų“, – teigia Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotoja Svetlana Černuševič. Darbo inspektoriai taip pat tikrins, ar visi darbuotojai yra tinkamai įdarbinti – sudarytos darbo sutartys, apie juos pranešta Socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniam skyriui, ar nėra klastojama darbo laiko apskaita, t.y., ar deklaruojamas visas darbo laikas.

Per 5 šių metų mėnesius VDI gavo 48 pranešimus apie sunkius ir 20 pranešimų apie mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe; pernai per tą patį laikotarpį buvo sunkiai sužaloti 45 darbuotojai, dar 13 žuvo. Daugiausiai aukų pareikalavo statybos bei sandėliavimo ir transportavimo darbai. Atliekant statybos darbus šiemet žuvo 3, sunkiai sužaloti – 7 darbuotojai (pernai per tą patį laikotarpį žuvo 2 darbuotojai ir 10 - sunkiai sužaloti), iš jų 3 sunkūs ir 2 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe įvyko žmonėms nukritus iš aukščio. Dirbdami sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo darbus šiemet 7 žmonės sunkiai susižalojo, 4 – žuvo (pernai per 5 mėnesius 3 žuvo ir 3 sunkiai sužaloti).

Per šių metų 4 mėnesius statybos įmonėse nustatyta 121 galimai nelegaliai dirbantis asmuo (pernai per 4 mėnesius – 74). Transporto priemonių prekybos ir remonto įmonėse nustatyta 37 (pernai – 29) galimai nelegaliai dirbantys asmenys. Sandėliavimo ir transportui būdingų paslaugų įmonėse tiek pernai, tiek šiemet nustatyta po 3 nelegaliai dirbusius asmenis.

SAVAITĖS SKAITALAS

Artūras Račas apie lietuviško verslo kasdienybę.

Citata:«.. yra dar trečias dokumentas, kuris įneša šiek tiek aiškumo: Pelno (nuostolių) ataskaita, kurioje nurodoma, kad “Stikliai” pernai patyrė 414174 litus nuostolių. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, labai blogai, tačiau, žvelgiant optimistiškai – labai geras rezultatas, lyginant su 2010 metais, kai nuostoliai buvo du kart didesni.

Ir tai net nepaisant to, kad įmonės vadovai visus metus iš esmės dirbo už dyką: aiškinamajame rašte nurodoma, kad dviems įmonėms vadovams per metus apskaičiuota su darbo santykiais susijusi suma pernai siekė vos 21 512 litų. Tai yra, vidutiniškai po 10 756 litus kiekvienam arba vidutinišk2000ai po 896,3 lito per mėnesį.

Turint galvoje, kad 2010 metais įmonėms vadovams apskaičiuota su darbo santykiais susijusi suma siekė 23 297 litus, tai yra, vidutiniškai 970 litų per mėnesį, belieka tik nuoširdžiai stebėtis tų vadovų pasiaukojimu. Ne kiekvienas juk sutiktų dvejus metus dirbti vadovaujantį darbą už tokį atlyginimą.

Tokia ta lietuviško verslo kasdienybė: iš šalies žiūrint gražu ir prabangu, o tikrovėje – vieni nuostoliai ir visiškas skurdas.»

SAVAITĖS LIAUDIES BALSAS

Turėjau puikią galimybę įsitikinti, kad MAIS sistema - kažkas baisaus. Įmonė gyvuoja dar tik keturi mėnesiai. Viskas buvo mokama laiku. Sumos nedidelės, deklaracijos irgi teikiamos laiku. Na, galvoju ,atsispausdinsiu sugretinimus. Smalsumo vedama…. Kažkoks košmaras. Skaičiuota priskaičiuota delspinigių, paskui jie išminusuoti, kažkas kilnota perkilnota. Nieko nesupratau. Turėjo būti maksimum keturi įrašai ir keturi gretinimai. Gavau kiekvieno mėnesio po 20 įrašų ir įtraukti tik galiojantis gretinimai…

Tax.lt narys

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA

Pakeistos Pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų grąžinimo Lietuvos Respublikoje įsikūrusioms diplomatinėms atstovybėms, konsulinėms įstaigoms ir tarptautinėms organizacijoms ar jų atstovybėms grąžinimo taisyklės bei formos

VMI prie FM informuoja,l kad VMI prie FM viršininko 2012 m. gegužės 30 d. įsakymu Nr. VA-51l ,, Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. liepos 5 d. įsakymo Nr. VA-126 ,,Dėl pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų grąžinimo Lietuvos Respublikoje įsikūrusioms diplomatinėms atstovybėms, konsulinėms įstaigoms ir tarptautinėms organizacijoms ar jų atstovybėms, taip pat šių atstovybių, įstaigų ir organizacijų nariams ir jų šeimų nariams bei Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos Šalių kariuomenių vienetams ir (arba) juos lydintiems civiliams darbuotojams “ pakeitimo“ nauja redakcija išdėstytos:

1. Pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų grąžinimo Lietuvos Respublikoje įsikūrusioms diplomatinėms atstovybėms, konsulinėms įstaigoms ir tarptautinėms organizacijoms ar jų atstovybėms, taip pat šių atstovybių, įstaigų ir organizacijų nariams ir jų šeimų nariams taisyklės (toliau-taisyklės);
2. Paraiškos grąžinti sumokėtus mokesčius FR0678 formos su priedo FR0678A forma ir jos papildomo lapo FR0678AP forma pildymo taisyklės (toliau-paraiška);
3. Paraiškos grąžinti sumokėtus mokesčius forma FR0678 su jos priedo FR0678A forma bei su papildomu lapu FR0678AP forma (3 versija, toliau-formos);
4. Sprendimas dėl pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų grąžinimo (FR0679 forma) (toliau-Sprendimas).

Pakeistas 9-asis verslo apskaitos standartas „Atsargos“

Apskaitos ir audito tarnybos direktoriaus įsakymu pakeistas 9-asis verslo apskaitos standartas „Atsargos“, patvirtintas viešosios įstaigos Lietuvos Respublikos apskaitos instituto standartų tarybos 2003 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1 „Dėl verslo apskaitos standartų patvirtinimo“. Keli pakeitimai:

Standartas papildytas 7(1) punktu:

„7(1). Jei už įsigyjamas atsargas bus atsiskaitoma per ilgesnį kaip 12 mėnesių laikotarpį, atsargos apskaitoje turi būti registruojamos tikrąja atlygio verte, kuri būtų lygi kainai, už kurią jas galima įsigyti atsiskaitant iš karto. Mokėtinos sumos ir tikrosios atlygio vertės skirtumas pripažįstamas palūkanų sąnaudomis per visą atsiskaitymo laikotarpį.“

Standartas papildytas 8(1) punktu:

8(1). Neatlygintinai gautų (dovanotų) atsargų savikainą sudaro dovanojimo sutartyje ar kitame dokumente nurodyta to turto vertė, kuri negali būti didesnė už grynąją galimo realizavimo vertę, ir su šių atsargų gavimu ir paruošimu parduoti (naudoti) susijusios išlaidos.“

Standartas papildytas 8(2) punktu:

„8(2). Jei nėra neatlygintinai gautų (dovanotų) atsargų aktyviosios rinkos arba negalima patikimai nustatyti grynosios galimo realizavimo vertės, nemokamai arba už labai mažą kainą gauto turto įsigijimo savikaina yra išlaidų, kurios tiesiogiai susijusios su to turto įsigijimu ir paruošimu parduoti (naudoti), suma.“

VMI komentuoja: dėl Snoro įsigytų akcijų perleidimo pajamų pripažinimo

VMI prie FM informuoja, kad gauna paklausimų, kuriuose prašoma paaiškinti, ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1329 perėmus iš banko SNORAS akcininkų turimas akcijas visuomenės poreikiams, galima laikyti, kad:

1) akcijų perėmimas yra ,,kitoks akcijų perleidimas nuosavybėn“ Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, toliau – GPMĮ) taikymo prasme;
2) akcijų pardavimo (perleidimo) kaina yra lygi nuliui?

Ar 2011 m. mokestinio laikotarpio gyventojų apmokestinamąsias vertybinių popierių pardavimo pajamas galima mažinti banko SNORAS akcijų įsigijimo kaina?

VMI prie FM atsako:

Vadovaujantis Įstatymų ir kitų teisės aktų skelbimo ir įsigaliojimo tvarkos įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi, kai Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytus sprendimus reikia priimti nedelsiant, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai įsigalioja po jų paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse. Vyriausybės Nutarimas 2011 m. lapkričio 16 d. buvo paskelbtas Lietuvos Respublikos Vyriausybės tinklapyje, apie jo priėmimą taip pat buvo paskelbta viešoje erdvėje, vadinasi, jis įsigaliojo 2011 m. lapkričio 16 d.

Pagal FTĮ nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė turi teisę paimti banko akcijas visuomenės poreikiams tik išimtiniais atvejais, teisingai atlyginusi buvusiems akcininkams. Vyriausybės Nutarime nustatyta, kad už visuomenės poreikiams paimtas akcijas atsiskaitoma (teisingas atlyginimas jiems sumokamas) FTĮ nustatyta tvarka, nustačius banko SNORAS akcijų kainą ir kartu sumokant Civilinio kodekso (toliau – CK) 6.210 straipsnio 1 dalyje nustatyto dydžio palūkanas.

Visuomenės poreikiams paimtų akcijų kainai nustatyti ir išmokėti reikalingas tam tikras laikotarpis, todėl nagrinėjamu atveju buvusių savininkų turėtų akcijų perleidimo momentas nesutaps su pajamų už jų perleidimą nuosavybėn gavimo momentu.

Pagal GPMĮ 8 straipsnyje nustatytą pajamų pripažinimo principą, gyventojo pajamos pripažįstamos gautomis, kai jos faktiškai gaunamos/išmokamos (išskyrus pajamas iš individualios veiklos GPMĮ 8 straipsnio 5 dalyje nustatytais atvejais). Remiantis šia nuostata, išmokas už visuomenės poreikiams paimtas banko SNORAS akcijas gavęs gyventojas gautomis pajamomis turėtų pripažinti tą mokestinį laikotarpį (tų kalendorinių metų pajamomis), kada jos bus faktiškai gautos, t. y., kai, kaip tai numatyta Vyriausybės Nutarime, lėšos bus pervestos į buvusių akcininkų nurodytas kredito įstaigose turimas sąskaitas arba, jei apie tokias nebus pranešta, kai CK 6.56 straipsnio nustatyta tvarka jos bus sumokėtos į notaro, banko ar kitos kredito įstaigos depozitinę sąskaitą.

…2011 m. mokestinį laikotarpį už minėtas akcijas išmokos nebuvo išmokėtos, vadinasi, buvęs banko SNORAS akcininkas (gyventojas) per 2011 m. mokestinį laikotarpį iš vertybinių popierių pardavimo (kitokio perleidimo nuosavybėn) gautą bendrą apmokestinamųjų pajamų sumą banko SNORAS akcijų įsigijimo išlaidomis sumažinti negali.


KITOS NAUJIENOS

1193
VMI praneša: neapmokestintos gėlės ir vaisiai į rinką nepateko

Vilniaus AVMI, vykdydama projektus „Gėlių prekyba“ bei „Vaisių ir daržovių prekyba“, aptiko nelegaliai gabenamų prekių už 33 tūkst. litų. Bendradarbiaudami su Vilniaus teritorinės muitinės mobilių grupių skyriaus pareigūnais mokesčių inspektoriai šį kartą neleido be mokesčių į rinką patekti 21 tūkst. litų vertės gėlių ir 12 tūkst. litų vertės vaisių ir daržovių kroviniams.

Ankstų rytą Meistrų gatvėje sustabdytas krovininio automobilio vairuotojas nei PVM sąskaitos faktūros, nei krovinio gabenimo važtaraščio pateikti negalėjo. Į Kauną 9 tūkst. skintų gėlių vežantis vairuotojas teisinosi dokumentus pamiršęs didmeninės prekybos sandėliuose. Už pažeidimą jokių dokumentų neturinčiam gyventojui Vilniaus miesto apylinkės teismas skyrė 3500 litų baudą.

Be prekių įsigijimo dokumentų mokesčių inspektoriai aptiko ir vaisius bei daržoves gabenančius gyventojus. Vaisių ir daržovių pristatymo į prekybos vietas kontrolę Vilniaus AVMI vykdė kartu su Vilniaus teritorinės muitinės mobilios grupės, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus ir Ekologijos ir teisės pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnais. Bendrų patikrinimų metu Kirtimų gatvėje sučiupti 4 nelegalius vaisius ir daržoves gabenantys asmenys. Už nustatytus pažeidimus šiems asmenims surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai. Vienam pažeidėjui gresia 3500 litų bauda, kitiems trims – iki 1000 litų.

VMI informuoja: vilniečių stalui – mėsa iš pogrindinio uostamiesčio „cecho“

Klaipėdos AVMI informuoja, kad Klaipėdoje išaiškintas nelegalus mėsos gaminių „cechas“, kuriame pagaminta produkcija buvo aprūpinamos Vilniaus krašto turgavietės bei ja prekiaujama vienoje iš sostinės parduotuvių. Milijoninę apyvartą iš nelegaliai gaminamos produkcijos galimai turėję klaipėdiečiai sutuoktiniai mėsos „cechu“ pavertė privataus namo garažą, esantį viename iš miesto daugiabučių namų rajonų. Pogrindinė veikla sustabdyta bendradarbiaujant Klaipėdos AVMI, Klaipėdos apskrities VPK nusikaltimų tyrimo biuro Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus ir Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistams. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

VMI informuoja: per tarptautinę operaciją Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse sulaikyta nelegalių rūkalų už 21 mln. Lt

Du mėnesius trukusio bendro tyrimo metu Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Akcizų administravimo departamento pareigūnai Lietuvoje sulaikė 3 tūkst. dėžių nelegalių cigarečių. Dar 3 tūkst. dėžių rūkalų, talkinant kaimyninių šalių pareigūnams, sulaikyta Lenkijoje ir Latvijoje. Bendra sulaikytų cigarečių vertė, preliminariais duomenimis, siekia apie 21 mln. Lt.

Pirmą didžiulę nelegalių cigarečių siuntą muitinės pareigūnai balandžio 25-ąją aptiko Šiauliuose. Čia, patikrinus automobilių aikštelėje paliktą įtartiną puspriekabę, joje buvo rasta 1000 dėžių (500 tūkst. pakelių) itališkų cigarečių „Yesmoke“. Muitinės kriminalistai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, sulaikytų cigarečių vertė – apie 3, 5 mln. Lt.

Tęsiant tyrimą, balandžio 28-ąją, apie 24 val. nakties, MKT pareigūnai vienu metu Šiauliuose ir Utenoje patikrino dar porą vietų, kuriose įtarė saugant dar daugiau nelegalių rūkalų.

Šiauliuose esančiame angare buvo aptikta dar viena krovininio vilkiko puspriekabė su 1000 dėžių cigarečių „Yesmoke“. Tiek pat dėžių nelegalių rūkalų „Kings“ rasta ir Utenoje – ten automobilių stovėjimo aikštelėje buvo sulaikytas krovininis vilkikas, kurio puspriekabėje buvo slepiamos cigaretės.

Bendra balandį sulaikytų 3 tūkst. cigarečių dėžių vertė siekė apie 10 mln. Lt.


Medžiagą redagavo: artas71

Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

Diskusijos

Kas prisijungęs?

Tu esi neprisijungęs vartotojas
Prisijungti arba registruotis

Atmintinė

Atmintinė buhalteriui
Delspinigiai už ne laiku sumokėtus mokesčius ir baudas 2019 m. IV ketv. 0.03 proc
Palūkanos už naudojimąsi mokestine paskola 2020 m. I ketv. 0.01 proc
Valstybinio socialinio draudimo bazinė pensija
nuo 2020-01-01
180.95 EUR
Minimalus valandinis atlygis ir minimali mėnesinė alga (MMA)
nuo 2020-01-01
3.72 EUR ir 607 EUR