Tax.lt narys artas71

Mid
Tax.lt narys nuo
2003-04-16
Tikras vardas
Artas
Miestas / vietovė
Sostinė
Profesija
Buhalteris
Tinklapis
www.finviz.com
Pomėgiai
Mokesčiai, Akcijos, Investiciniai fondai
artas71
forume parašė 12514 žinučių

artas71 naujausios žinutės:

2017-01-16 08:55 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1345668
Savaitės 2017.01.09 - 2017.01.15 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS CITATA
• Tradicija politinėms partijoms nemokamai arba už simbolinę kainą suteikti nekilnojamąjį turtą (NT) atsirado dar iki to, kai buvo įvestas biudžetinis politinių partijų finansavimas. Jau kurį laiką tam tikros sumos iš biudžeto partijoms atseikėjamos, tačiau būstines jos iki šiol naudoja lengvatinėmis sąlygomis. It kokios socialiai remtinos personos…
• Gal manote, kad partijos įsikūrė kukliuose miegamuosiuose rajonuose? Toli gražu: socialdemokratai „apsigyveno“ pačioje Vilniaus širdyje – šalia Katedros ir Gedimino kalno, konservatoriai – šalia prezidentūros, neprastai, prie Baltojo tilto, įsikūrė ir Liberalų sąjūdis. Tačiau užimto ploto apimtimi, ko gero, visus pranoko Darbo partija – naudojasi 470 kv. m ploto patalpomis Gedimino prospekte ir 250 kv. m patalpomis Ankštojoje gatvėje (visiškai šalia Gedimino pr.). Už tokias erdves „darbiečiai“ per metus sumoka vos 3.401 Eur… Dėl vis dar galiojančios lengvatos Darbo partija per metus paremiama 84.404 Eur.
• Kuo gi svarbi ta Darbo partija, aprėpusi daugiau nei 700 kv. m brangaus ploto? „Darbo partija neturi nė vieno išrinkto Vilniuje miesto tarybos nario ir nė vieno vilniečių išrinkto Seimo nario – disponuoja šimtais kvadratinių metrų patalpomis miesto centre“, – VŽ teigia Remigijus Šimašius, Vilniaus miesto meras.
• Iš viso politinėms partijoms lengvatinėmis sąlygomis sostinėje išnuomota ar panaudos pagrindais leista naudotis patalpomis, kurių plotas – daugiau nei 21.000 kv. m. Šios dienos rinkos kainomis savivaldybė už jų nuomą gautų daugiau nei 420.583 Eur per metus. O politinės partijos tesumoka vos 25.491 Eur. Sostinėje tokiomis sąlygomis patalpas nuomojasi arba pagal panaudos sutartį turi 13 partijų ir partijėlių – ir visos Vilniaus centre.
Plačiau: http://vz.lt/finansai-apskaita/2017/01/16/4413/politiniu-partiju-prabanga--is-mokesciu-moketoju-kisenes#ixzz4Vu9B8IQR


SAVAITĖS PRANEŠIMAS
Sausio 9 d. speciali Finansų ministerijos komisija pateikė Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) viršininkui Dainorui Bradauskui klausimus dėl informacijos, pateiktos Specialiųjų tyrimo tarnybos rašte, kurio pagrindu pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas.
• „Valstybinė mokesčių inspekcija yra viena svarbiausių institucijų Lietuvoje. Pagrindinis jos tikslas – užtikrinti, kad verslas ir gyventojai sąžiningai mokėtų mokesčius. Reikalaudami sąžiningumo ir skaidrumo iš kitų, patys turime būti pavyzdžiu. Gyvename teisinėje valstybėje, todėl atliekame tyrimą, kuriuo privalėsime arba patvirtinti, arba paneigti abejones kilusias dėl pono Dainoro Bradausko veiklos“, – sakė finansų ministras Vilius Šapoka. Jis pridūrė, kad vieno asmens veiklos tyrimas neturi būti siejamas su VMI veikla – institucija toliau sklandžiai dirba, jai laikinai paskirtas vadovauti VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, kadangi tyrimo laikotarpiui D.Bradauskas nušalintas nuo pareigų.
• Finansų ministerijos komisija tirs D. Bradausko galimai padarytą tarnybinį nusižengimą, turintį korupcinį pobūdį.
• Vadovaudamasi LR Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostatomis, STT pateikė informaciją dėl D. Bradausko galimo tam tikrų verslo grupių protegavimo, naudojimosi tarnybine padėtimi tam tikriems verslo subjektams teikiant neviešą informaciją apie kitus verslo subjektus bei fizinius asmenis, su tam tikrų verslo grupių atstovais aptariant VMI ir teisėsaugos institucijų atliekamas tyrimus jų atžvilgiu bei konkrečius veiksmus tam tikrų verslo subjektų naudai.
• D. Bradauskas turės galimybę per 5 darbo dienas atsakyti į komisijos klausimus, vėliau komisija įvertins visą turimą informaciją ir pateiks išvadą finansų ministrui, kuris priims sprendimą.
• Tam, kad nebūtų pakenkta tyrimui, Finansų ministerija detalesnę informaciją paviešins tada, kai komisija pateiks savo išvadas finansų ministrui.
• Finansų ministerija STT raštą gavo praėjusio trečiadienio pavakarę, nedelsdama priėmė sprendimą atlikti tyrimą ir informavo apie tai visuomenę.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistos Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklės
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 14 pakeistos Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklės. Svarbesni pakeitimai.
• Pakeistas 2.3 papunktis ir jis išdėstytas taip:
• „2.3. Komandiruočių Lietuvos Respublikos teritorijoje metu komandiruočių kompensacijomis laikomi Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklėse, patvirtintose šiuo nutarimu, nustatyto dydžio dienpinigiai, kurių bendra suma per mėnesį yra lygi arba mažesnė nei 50 procentų darbuotojui nustatyto darbo užmokesčio arba darbo užmokesčio, apskaičiuoto taikant valandinį tarifinį atlygį.“
• Pakeistas 2.5 papunktis ir jis išdėstytas taip:
• „2.5. Komandiruočių į užsienį kompensacijomis laikomi Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklėse, patvirtintose šiuo nutarimu, komandiruotėms į užsienį nustatyto dydžio dienpinigiai, kurių bendra suma per mėnesį yra lygi arba mažesnė nei 50 procentų darbuotojui nustatyto darbo užmokesčio tuo atveju, kai darbuotojui nustatytas darbo užmokestis yra mažesnis už minimaliąją mėnesinę algą, padaugintą iš koeficiento 1,3, arba kai darbo užmokestis yra apskaičiuotas taikant valandinį tarifinį atlygį, mažesnį už minimalųjį valandinį atlygį, padaugintą iš koeficiento 1,3. Šio punkto nuostatos netaikomos Lietuvos Respublikos laivo įgulos jūreiviams mokamiems dienpinigiams.“
• Pakeitimai įsigalioja nuo 2007 vasario 1-os dienos.

Pakeista kasos aparatų naudojimo tvarka
Siekdama sumažinti administracinę naštą bei užtikrinti sąžiningas ir vienodas sąlygas visam verslui, Vyriausybė posėdyje pritarė Finansų ministerijos siūlymui keisti kasos aparatų naudojimo tvarką ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. sausio 11 d. nutarimu Nr. 11 pakeitė Kasos aparatų naudojimo tvarką. Finansų ministras Vilius Šapoka pabrėžia, kad supaprastinti reikalavimai leis apskaitą tvarkyti paprasčiau ir patogiau, nauji - padės užkirsti kelią šešėlinei veiklai.
• „Privalome ieškoti būdų, kaip verslui padėti taupyti laiką ir lėšas, todėl siūlome atsisakyti pasenusių, o kai kur ir perteklinių reikalavimų, užtikrinti lygias konkurencijos sąlygas“, – sakė finansų ministras.
• Didžiausia naujovė laukia maitinimo paslaugas švietimo įstaigose teikiančių įmonių, kurios privalės naudoti kasos aparatus. V. Šapoka atkreipia dėmesį, kad tokiu būdu siekiama užtikrinti skaidrią grynųjų pinigų apskaitą. Iki šiol galiojusią išimtį pasiūlyta naikinti įvertinus Valstybės kontrolės rekomendacijas Vyriausybei.
• Pasak ministro, dėl šios prievolės atsirasianti administracinė našta yra įvertinta ir apskaičiuota, todėl siūloma, kad ši nuostata įsigaliotų vėliau nei visos kitos - nuo šių metų lapkričio. Taip bus sudaryta galimybė verslui tinkamai pasiruošti veikti pakitusiomis sąlygomis.
• Teikdama siūlymus, ministerija atsižvelgė ir į valiutos keitykloms bei kitoms finansines paslaugas teikiančioms įmonėms tenkančią papildomą apkrovą, kai jos privalo išduoti ir kasos aparato čekį, ir kitus apskaitos dokumentus. Todėl siūloma atsisakyti prievolės naudoti kasos aparatus, jei kiekvienam klientui yra išduodamas pinigų priėmimo kvitas ar kitas apskaitos dokumentas.
• Dar vienas administracinę naštą mažinsiantis siūlymas – atsisakyti reikalavimo registruoti teritorinėje mokesčių inspekcijoje tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalo kasos operacijų žurnalą, o vietoj jo registruoti patį terminalą.

Pakeistos užsienio juridinio asmens įregistravimo į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistravimo iš Mokesčių mokėtojų registro taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2017 m. sausio 04 d. įsakymu Nr. VA-1 pakeistos žsienio juridinio asmens įregistravimo į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistravimo iš Mokesčių mokėtojų registro taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2005 m. birželio 14 d. įsakymą Nr. VA-52. Taisyklės išdėstytos nauja redakcija.
• Pakeistos Užsienio juridinio asmens prašymo įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistruoti iš Mokesčių mokėtojų registro FR0227 formos užpildymo ir teikimo taisyklės, taip pat pakeista Užsienio juridinio asmens prašymo įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistruoti iš Mokesčių mokėtojų registro FR0227 forma ir forma išdėstyta nauja redakcija.
• Esminiai Užsienio juridinio asmens prašymo įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistruoti iš Mokesčių mokėtojų registro FR0227 formos užpildymo ir teikimo taisyklių (toliau ― taisyklės) pakeitimai:
• Taisyklėse vartojamos sąvokos išdėstomas abėcėlės tvarka ir papildomos nauja sąvoka - akcizų mokėtojo, atitinkamai taisyklės papildytos 4.2.6 papunkčiu, numatant akcizų mokytojų prašymo pateikimo tvarką, kai teikiamas popierinis prašymas;
• pakeičiamas 19 punktas papildant formos FR0227 9 laukelį nauja reikšme - „akcizų mokėtojas«;
• taisyklės papildomos nauju 231 punktu, numatant galimybę formoje FR0227 nurodyti, kad užsienio juridiniam asmeniui atstovauja ir vadovas, ir įgaliotas asmuo;
• taisyklių 54 punktas papildomas nauju papunkčiu - 54.11, numatant, kad forma FR0227 pateikiama taip pat, kai pakeičiamas užsienio juridinio asmens vadovas;
• pakeičiamas taisyklių 61 punktas, susijęs su užsienio juridinio asmens išregistravimu iš Mokesčių mokėtojų registro. Pastarasis punktas papildomas nuostata, kad mokesčių administratoriaus iniciatyva gali būti išregistruojamas, kai nustatoma, kad užsienio juridinis asmuo penkerių metų laikotarpiu negauna pajamų iš šaltinio Lietuvoje (keičiamas taisyklių 61.7 papunktis). 61 punktas taip pat papildomas nauju 61.8 papunkčiu. Pastarasis papunktis susijęs su akcizų mokėtojo išregistravimu;
• pakeičiami taisyklių IX1 skyriaus, reglamentuojančio mokesčių mokėtojų registro duomenų tvarkymą mokesčių administratoriaus iniciatyva, 69, 71, 73 ir 74 punktai. Šių punktų pakeitimais numatomas mokesčių mokėtojų registro duomenų tvarkymas - išregistravimas mokesčių administratoriaus iniciatyva.

VMI konsultuoja: supaprastinta mėnesinių deklaracijų apie A klasės išmokas pildymo tvarka
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad nuo 2017 m. įsigaliojo supaprastinta Mėnesinės pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijos FR0572 formos pildymo ir pateikimo tvarka: nuo šiol verslui nebereikės kas mėnesį pildyti jos FR0572A ir FR0572U priedų, A klasės apmokestinamosios išmokos bus deklaruojamos tik bendromis sumomis, nenurodant duomenų pagal kiekvieną gyventoją. Pagal naują tvarką užpildytos deklaracijos FR0572 formos už 2017 m. sausio mėnesį turės būti pateiktos iki vasario 15 d.
• „Supaprastinta Mėnesinės pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijos FR0572 formos pildymo tvarka bus palankesnė verslui – mažės darbo laiko sąnaudos, atitinkamai mažės ir kaštai. Jei iki šiol duomenis apie kiekvienam gyventojui išmokėtas A klasės apmokestinamąsias išmokas (išskyrus su darbo santykiais susijusias išmokas) ir nuo jų išskaičiuotą pajamų mokestį įmonės ir gyventojai turėjo pateikti kas mėnesį, tai nuo 2017 m. – tik kartą, ataskaitiniams metams pasibaigus. Šie duomenys bus nurodomi Metinės A klasės išmokų, nuo jų išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio deklaracijos FR0573 formoje ir jos FR0573A ir FR0573U prieduose»,– paaiškina VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
• VMI paaiškina, kad nuo 2017 m. nuolatiniams ir nenuolatiniams Lietuvos gyventojams išmokėtas A klasės apmokestinamąsias išmokas deklaracijos FR0572 formoje (pagrindiniame jos lape) pajamų mokestį išskaičiuojantys asmenys deklaruos tik bendromis sumomis, atskirai nurodydami su darbo santykiais susijusias, už gyventojų parduotą turtą išmokėtas ir kitas A klasės išmokas bei nuo jų išskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį. Prireikus tikslinti 2016 m. ir ankstesnių metų duomenis, kaip ir anksčiau, bus pildoma deklaracijos FR0572 forma su jos FR0572A („Nuo nuolatinių Lietuvos gyventojų A klasės pajamų apskaičiuoto pajamų mokesčio duomenys «) bei FR0572U („Nuo nenuolatinių Lietuvos gyventojų turto pardavimo A klasės pajamų apskaičiuoto pajamų mokesčio duomenys») priedais.
• VMI atkreipia dėmesį, kad pakeistose Mėnesinės pajamų mokesčio nuo A klasės pajamų deklaracijos FR0572 formos, jos priedų užpildymo ir pateikimo taisyklėse nustatyta prievolė Lietuvos įmonėms ir užsienio įmonėms, kurios vykdo veiklą per nuolatines buveines Lietuvoje, turinčioms samdomų darbuotojų, deklaracijų FR0572 formas teikti ir tuo atveju, jeigu per mėnesį gyventojams neišmokėjo jokių A klasės apmokestinamųjų išmokų. Deklaracijos FR0572 formų už ataskaitinį mėnesį teikti neprivalės tie vienetai, kurie neturės nė vieno samdomo darbuotojo ir per tą mėnesį gyventojams neišmokės jokių A klasės apmokestinamųjų išmokų.
• „Mokesčių administratoriui būtina žinoti, ar pajamų mokestį išskaičiuojantis asmuo per mėnesį gyventojams neišmokėjo jokių A klasės apmokestinamųjų išmokų, ar išmokėjo, tik pamiršo laiku pateikti deklaracijos FR0572 formas. Pvz., jei darbdavys neturi lėšų ir 2017 m. sausio mėn. savo darbuotojams neišmoka darbo užmokesčio bei tą mėnesį kitiems gyventojams neišmoka jokių kitų A klasės apmokestinamųjų išmokų, tokiu atveju jis vis tiek privalo pateikti deklaracijos FR0572 formą, o laukeliuose, kurie skirti išmokoms ir pajamų mokesčiui deklaruoti, turi įrašyti nulius«, - sako Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

VMI informuoja: atnaujintas leidinys "PVM atskaitos tikslinimas"
VMI informuoja: atnaujintas leidinys "PVM atskaitos tikslinimas". Šiame leidinyje paaiškinta kokiais atvejais ir kokia tvarka susidarius tam tikroms aplinkybėms turi būti tikslinama PVM mokėtojo į PVM atskaitą įtraukta įsigytų prekių, paslaugų ir ilgalaikio turto pirkimo (importo) PVM suma.


KITOS NAUJIENOS
Finansų ministerija informuoja: 2016 m. biudžetas įvykdytas - pajamų gauta daugiau nei planuota
Finansų ministerijos duomenimis, 2016 m. valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 3,2 proc. (beveik 237 mln. eurų) daugiau, o vien tik valstybės biudžetas – 1,7 proc. (per 102 mln. eurų) daugiau nei planuota, rodo išankstiniai Finansų ministerijos duomenys.
• Viršplaninės biudžeto pajamos bus panaudotos patvirtintam valstybės biudžeto deficitui mažinti, kaip to reikalauja Fiskalinės drausmės įstatymas. Todėl tokia pat suma sumažės ir skolintų lėšų poreikis deficitui dengti.
• Faktinės bendros abiejų biudžetų sausio-gruodžio pajamos – 7,572 mlrd. eurų, o vien tik valstybės biudžeto – 6,047 mlrd. eurų. Palyginti su 2015 m., pajamų gauta atitinkamai 464 mln. eurų ir per 319 mln. eurų daugiau.
• Pernai 0,4 proc. (21 mln. eurų) viršytas valstybės biudžeto pajamų iš mokesčių planas, ir tai yra 4,6 proc. (beveik 237 mln. eurų) daugiau nei 2015 m.
• Didesnės nei prognozuota 2016 m. buvo beveik visų pagrindinių mokesčių įplaukos.
• Už visas akcizines prekes per metus gauta 1,202 mlrd. eurų – 2,5 proc. (beveik 30 mln. eurų) daugiau nei prognozuota ir 4,8 proc. (55 mln. eurų) daugiau nei 2015 metais.
• Pajamų planas viršytas dėl labiau nei prognozuota išaugusių degalų pardavimų: pernai dyzelinio kuro pardavimai, palyginti su 2015 m., padidėjo net 8,7 proc., o benzino - 3,7 proc.
• 48 mln. eurų arba 8,3 proc. daugiau nei planuota gauta pelno mokesčio. Prognozuota 579,6 mln. eurų, gauta beveik 628 mln. eurų, ir tai yra 54 mln. eurų arba 9,4 proc. daugiau nei 2015 m.
• Didžiausios įtakos tam turėjo gautos viršplaninės metinio pelno mokesčio sumos. Dėl rekordiškai gerų finansinio pelno rezultatų augo ir apmokestinamasis pelnas bei mokestinė prievolė – metinių deklaracijų duomenimis, mokėtinas pelno mokestis už 2015 m. mokestinį laikotarpį buvo 9,9 proc. didesnis nei už 2014 m. mokestinį laikotarpį.
• Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų pajamos, gautos iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), pernai buvo 71 mln. eurų arba 4,8 proc. didesnės nei prognozuota. Bendras šio mokesčio metų pajamų planas - 1,477 mlrd. eurų, faktiškai įplaukė - 1,548 mlrd. eurų. Palyginti su 2015 metais, GPM pajamų gauta 108 mln. eurų (7,5 proc.) daugiau.
• Teigiamos įtakos pajamoms iš GPM turėjo sparčiau nei prognozuota augęs darbo užmokesčio fondas. Pagal pernai rugsėjį atnaujintą ekonominės raidos scenarijų, 2016 m. prognozuojamas 8,7 proc. darbo užmokesčio fondo augimas, tuo tarpu 2015 m. rudenį rengiant 2016 m. biudžeto rodiklius, prognozuotas mažesnis – 6 proc. darbo užmokesčio fondo augimas.
• Iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) gauta daugiausiai pajamų – 2,990 mlrd. eurų, tačiau iki planuotųjų 3,050 mlrd. eurų pritrūko 60 mln. eurų (2 proc.). Plano nevykdymui įtakos turėjo spartesnis skolos PVM mokėtojams – PVM permokos – mažinimas. Ji buvo sumažinta apie 3,3 proc
• Vis dėlto, palyginti su 2015 metais. PVM surinkta 4,7 proc. arba 135 mln. eurų daugiau.
• Patvirtintos 2016 m. valstybės biudžeto pajamos (be ES lėšų) sudarė 5,945 mlrd. eurų, su ES lėšomis – 8,046 mlrd. eurų.

.
VMI vertins važtaraščių duomenų teikimą į i.VAZ
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau - VMI) informuoja, kad pasibaigus Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) elektroninio sąskaitų faktūrų (i.SAF) ir elektroninių važtaraščių (i.VAZ) posistemių bandomosios eksploatacijos laikui vertins, kaip laikomasi prievolės teikti važtaraščių duomenis į i.VAZ. VMI pabrėžia, kad kiekvienas duomenų nepateikimo atvejis bus vertinamas individualiai, analizuojamos visos aplinkybės, dėl kurių važtaraščių duomenys nebuvo pateikti, ir suteikiama galimybė mokesčių mokėtojui trūkumus ištaisyti savanoriškai.
• „Šią savaitę kartu su kitomis kontroliuojančiomis institucijomis pradedame patikras šalies keliuose, kurių metu bus vertinama, ar kroviniai gabenami su važtaraščiais, ar tais atvejais, kurie apibrėžti važtaraščių duomenų teikimo VMI taisyklėse, duomenys pateikti į i.VAZ. Tokių veiksmų imamės vykdydami priežiūros funkciją ir, noriu akcentuoti, neturėdami tikslo bausti mokesčių mokėtojų», - teigia VMI Kontrolės departamento direktorius Marius Žemgulis, pabrėždamas, kad pagrindinis patikrų tikslas yra prevencija.
• Kontrolės departamento direktoriaus teigimu, šios patikros leis tiksliau įvertinti, kaip mokesčių mokėtojai vykdo prievolę, kokios priežastys trukdo pateikti duomenis, padės kartu su krovinių gabentojais formuoti patikrų praktiką realiomis sąlygomis, kartu tai galimybė dar kartą priminti apie naująją pareigą tiems, kurie vis dar nepradėjo jos vykdyti.
• Mokesčių administratorius taip pat pažymi, kad kitos kontroliuojančios institucijos - Valstybinė kelių transporto inspekcija, Policijos departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba jau sudarė sutartis su VMI dėl galimybės šių institucijų pareigūnams prisijungti prie i.VAZ posistemio, peržiūrėti pateiktus el. važtaraščius ir informuoti VMI apie duomenų nepateikimo atvejus.
• „Spalio 1-ąją startavus i.SAF ir i.VAZ posistemiams iš karto buvo pradėta sistemos bandomoji eksploatacija, o i.VAZ vartotojams, nespėjusiems pritaikyti savo sistemų, suteiktas pereinamasis laikotarpis iki 2016 m. gruodžio 31 d. Savo ruožtu tobulinome posistemių funkcionalumus, taisėme klaidas, kad naudojimasis jais paprastėtų. Suprantame, kad klaidų ir netikslumų vis dar gali pasitaikyti, todėl nustačius pažeidimus pirmiausia bus bendradarbiaujama su mokesčių mokėtoju.«, - sako i.SAF ir i.VAZ posistemių sukūrimo projekto vadovė Virginija Ginevičienė.
• Nuo i.VAZ posistemio starto buvo atlikti šie duomenų teikimą palengvinantys patobulinimai:
• - pagal juridinio asmens kodą automatiškai iš Mokesčių mokėtojų registro įrašomas mokesčių mokėtojo pavadinimas ir jo registracijos adresas, jeigu pervežimo operacijos dalyvis yra Lietuvos Respublikos juridinis asmuo;
• - sudaryta galimybė keisti papildomus laukus, kai važtaraščio būsena yra „Išsiųstas», pvz., krovinio kiekį;
• - sudaryta galimybė eksportuoti iš i.VAZ važtaraščius keliais formatais (xml, docx, pdf, xlsx);
• - įdiegtos važtaraščių sąrašo piktogramos ir kt.
• Šiuo metu į i.VAZ posistemį yra pateikta 4,34 mln. važtaraščių, 12 proc. iš jų elektroniniai. Daugiausia važtaraščių pateikta įkeliant rinkmenas – 57,5 proc., 31,5 proc. – automatiniu būdu, dar 11proc. pateikta suvedant duomenis portale.

"Sodra" primena: garantinio fondo lėšas administruos „Sodra“
Nuo 2017 metų sausio 1 d. Garantinio fondo lėšas, iš kurių mokamos išmokos darbuotojams, kurių nesumokėjo bankrutuojantis darbdavys, administruoja „Sodra“.
• Paskirtas bankroto administratorius kiekvienam bankrutuojančio darbdavio darbuotojui nustato nesumokėtų išmokų – darbo užmokesčio, kompensacijų už nepanaudotas atostogas, išeitinių išmokų, apmokėjimo už prastovas – dydžius ir pateikia „Sodrai“ reikalingus dokumentus. Išnagrinėję paraiškas „Sodros“ specialistai priims sprendimą dėl lėšų skyrimo ir perves jas į bankroto administratoriaus sąskaitą, iš kurios išmokos turės būti pervedamos darbuotojams.
• Primename, kad įmokos į Garantinį fondą mokamos už darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį. Jas darbdavys moka kartu su kitomis valstybinio socialinio draudimo įmokomis. Įmokos į Garantinį fondą tarifas – 0,2 proc. nuo darbuotojo draudžiamųjų pajamų. Visų VSD įmokų kodas – 252. Visos VSD įmokos turi būti mokamos už praėjusį mėnesį iki kito mėnesio 15 dienos.
• Darbuotojai, pretenduojantys į išmokas iš Garantinio fondo, sprendimų dėl lėšų skyrimo nuorašus gaus į savo asmeninę „Sodros“ paskyrą gyventojui. Prisijungti prie šios paskyros arba ją susikurti galima http://gyventojai.sodra.lt.

FNTT tyrimas: Vilniaus taksi įmonėse sukosi šešėlinis verslas- „abonentiniai mokesčiai“ pildė juodąją kasą
FNTT prane6a, kad dvi to paties asmens per statytinius valdomos sostinėje registruotos taksi bendrovės per kelerius metus galėjo nuslėpti daugiau kaip 200 tūkst. eurų mokesčių. Pavyzdžiui, viena iš įmonių darbuotojams mokėjo simbolinius atlyginimus, o taksi vairuotojai, neapskaitę iš keleivių gautų pajamų, kas savaitę už taksi dispečerinės paslaugas įmonei turėjo mokėti vadinamąjį abonentinį 35 eurų mokestį, kuris oficialiai apskaitomas nebuvo.
• Tai atskleidė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdybos, bendradarbiaujant su Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcija, baigtas ikiteisminis tyrimas. Paaiškėjo, kad dvi realiai per statytinius valdytos taksi paslaugas teikiančios įmonės per keletą metų galėjo nuslėpti beveik 212 tūkst. eurų pridėtinės vertės, pelno ir valstybinio socialinio draudimo įmokų.
• Taksi vairuotojai kas savaitę bendrovėms už dispečerinės paslaugas mokėdavo maždaug po 35 eurus, tačiau šios lėšos oficialiai apskaitomos nebuvo. Vidutiniškai vienoje bendrovėje dirbo 47, kitoje – 45 darbuotojai. Nors su jais viena iš bendrovių buvo sudariusi sutartis, tačiau oficialiai mokėjo tik simbolinį atlyginimą. Vairuotojai algą išsimokėdavo patys – iš keleivių surinktų pinigų. Iš šių lėšų buvo dengiamos kuro ir kitos eksploatacinės automobilių išlaidos, jokia apskaita nebuvo tvarkoma. Beje, vairuotojai vienoje iš bendrovių buvo įdarbinti, tarkime, 0,25 etato, daugeliui jų bendrovė fiksuodavo pravaikštas arba įrašydavo, kad jie ilgą laiką serga, ir pan.
• Taigi įmonių buhalterijose 2011 ir 2012 metais nebuvo apskaitytas kuro įsigijimas ir jo sunaudojimas, nefiksuotas taksi automobilių draudimas ir kitos eksploatacinės išlaidos, nepildyti ir nesaugoti taksi automobilių kelionės lapai, nefiksuoti techniniai (spidometro, taksometro) parodymai, nebuvo duomenų apie kelionių maršrutus ir taksi automobilių ridą, nerodytos gautos įplaukos pagal taksi automobilių taksometro parodymus, netinkamai apskaityti taksi kelionės kvitai.
• Įtariama, kad šešėlinis verslas buvo vykdomas įmonės direktoriais įdarbinus jose dirbančius vairuotojus. Pavyzdžiui, vienai iš bendrovių kurį laiką vadovavo ir 22-ejų metų jaunuolis, ir įmonės administratorė. Ilgą laiką viena iš įmonių save reprezentuodavo kaip Vilniaus mieste teikiančią paslaugas pigiausiai.
• Baudžiamojoje byloje kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo yra pareikšti 4 asmenims. Vieno iš jų 183 tūkst. eurų vertės turtas yra areštuotas. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Vilniaus apygardos prokuratūra.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2017-01-12 17:45 Pelno mokestis » Dividendai » #1345429
2017 metų data.
2017-01-10 17:46 Programinė įranga » Rivilė » #1345014


Pirma: nesimato, iš ko turtą pasigaminote: kur medžiagos DU, žaliavos ar dar kas nors.
Antra: nebūtina rašyti skolos sąskaitos -galima naudoti tarpinę D. Tačiau reikia patikrinti, kad ji užsidarytų į 0 -neliktų nei D nei K likučio
2017-01-09 08:05 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1344657
Savaitės 2017.01.02 - 2017.01.08 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga
SAVAITĖS CITATA
• Mokestis atsakingiems žmonėms. Nuskambėjo nauja mintis - apmokestinti automobilių draudimo sutartis sudarančius žmones (nes, aišku, šitą mokestį mokės žmonės). * 1) Jau dabar draudimo sutartys yra apmokestinamos. Pataisykite jei klystu, bet nuo kiekvienos sutarties įmokų mokama Transporto priemonių draudikų biurui (3%) ir Lietuvos bankui (0,26% arba 0,13%).
• 2) Kai pvz., draudi automobilį, tai draudi iš pinigų, kurie jau buvo apmokestinti Sodra, pajamų mokesčiu ir t.t. Jei gauni draudimo išmoką automobiliui remontuoti, tai remontuodamas sumoki PVM.
• 3) Turintys automobilius moka degalų akcizą, už tech. apžiūrą ir t.t. Ir visų tų išlaidų negali išminusuoti iš mokesčių kaip išlaidų transportui.
• 4) O jei bus apmokestinti ir tie, kas draudžia būstą, tai tokia susidaro situacija: draudiesi nuo gaisro, kad supleškėjus būstui neitum duoneliauti, prašyti išmaldos iš mokesčių mokėtojų ar filmuotis Bėdų turguje - mokėsi. Nesidraudi - OK. Tai kur logika dar apmokestinti?
Žilvinas Šilėnas


SAVAITĖS NAUJIENA
Dėl VMI vadovo veiklos pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas.
• Finansų ministerija gavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) raštą dėl galimai korupcinės Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovo Dainoro Bradausko veiklos ir pradėjo tarnybinio nusižengimo tyrimą.
• „Valstybinė mokesčių inspekcija yra viena svarbiausių šalies institucijų, todėl jos vadovo veikla neturi kelti jokių abejonių“, - sakė finansų ministras Vilius Šapoka.
• Vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymu, tyrimo laikotarpiu D. Bradauskas bus nušalintas nuo užimamų pareigų, kai tik pasibaigs jo laikino nedarbingumo laikotarpis.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistos Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklės
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) direktoriaus 2016 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-683 pakeistos Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklės, patvirtintos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) direktoriaus 2010 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. V-243. Taisyklės išdėstytos nauja redakcija.
• Keli svarbesni pakeitimai. Dėl NP-SD formos pildymo.
• 7. Kai asmuo kreipiasi į darbdavį, draudėjas (darbdavys) apskaičiuoja ligos išmoką iš darbdavio lėšų (tik ligos išmokos atveju) ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui pateikia NP-SD pranešimą dėl ligos išmokos skyrimo. Draudėjas šį pranešimą privalo pateikti tokia tvarka: kai asmens laikinasis nedarbingumas tęsiasi trumpiau kaip 14 kalendorinių dienų, pranešimą darbdavys užpildo ir pateikia pasibaigus laikinajam nedarbingumui; kai laikinojo nedarbingumo trukmė viršija 14 kalendorinių dienų, šis pranešimas teikiamas už kiekvieną pasibaigusį 14 kalendorinių dienų laikotarpį imtinai, elektroninius nedarbingumo pažymėjimus sujungiant iki pažymėjimo, kuriame yra 14-oji laikinojo nedarbingumo diena, pabaigos. NP-SD pranešimas turi būti teikiamas ne rečiau kaip 2 kartus per mėnesį – ne vėliau kaip kalendorinio mėnesio 15 ir paskutinę dieną. Jeigu paskutinė NP-SD pranešimo pateikimo termino diena yra ne darbo diena (šeštadienis ir sekmadienis) ar oficialios šventės diena, NP-SD pranešimo pateikimo termino data laikoma po jos einanti darbo diena.
• Tantjemos, kurios nuo 2017 sausio 1 d. yra apmokestinamos 26,3 proc. sodros įmokomis (arba 28,3 proc., jeigu papildomai kaupiama pensijai) turi būti deklaruojamos 13-SD formoje „Pranešimas apie asmenis, gaunančius pajamas pagal autorines sutartis, iš sporto, atlikėjo veiklos ar gaunančius tantjemas / atlygį už jų veiklą stebėtojų taryboje / valdyboje / paskolų komitete“.

2017 metams nustatytos Intrastato ataskaitos teikimo ribos
Statistikos departamento generalinio direktoriaus 2016 spalio 31 dienos įsakymu Nr. DĮ-223 nustatytos intrastato ribos 2017 metams.
• 1. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. Intrastato įvežimo ataskaitos teikimo riba, t. y. praėjusiais kalendoriniais metais iš Europos Sąjungos šalių įvežtų prekių vertė, yra 280 tūkst. EUR.
• 2. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. Intrastato išvežimo ataskaitos teikimo riba, t. y. praėjusiais kalendoriniais metais į Europos Sąjungos šalis išvežtų prekių vertė, yra 170 tūkst. EUR.
• 3. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. įvežimo statistinės vertės teikimo riba, t. y. praėjusiais kalendoriniais metais iš Europos Sąjungos šalių įvežtų prekių vertė, yra 3 mln. EUR.
• 4. Nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. išvežimo statistinės vertės teikimo riba, t. y. praėjusiais kalendoriniais metais į Europos Sąjungos šalis išvežtų prekių vertė, yra 6 mln. EUR.

VMI informuoja: dėl gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio ir 21 straipsnio pakeitimo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau — VMI prie FM) informuoja, kad 2016 m. gruodžio 22 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau — GPMĮ) Nr. IX-1007 17 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIII-170 (toliau – Įstatymas).
• Įstatymu GPMĮ 17 straipsnis papildytas 6 dalimi, kuri nustato, kad GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 9, 9–1 ir 10 punktuose nustatytos mokesčio lengvatos taikomos, jeigu draudimo sutartyje numatytas naudos gavėjas nesikeitė nuo draudimo sutarties sudarymo datos, išskyrus atvejus, kai naudos gavėjas buvo pakeistas dėl naudos gavėjo mirties ar dėl santuokos pabaigos (pradžios), arba jeigu naudos gavėjas – savo vaikas (įvaikis, globotinis) buvo pakeistas kitu savo vaiku (įvaikiu, globotiniu), taip pat jeigu naudos gavėjas keitėsi iki 2016 m. gruodžio 31 d.
• GPMĮ 21 straipsnio 3 dalis papildyta nuostata, kad šio straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų gyvybės draudimo įmokų pagal gyvybės draudimo sutartis ir pensijų įmokų į pensijų fondus suma bet kokiu atveju negali viršyti 2000 eurų per mokestinį laikotarpį.
• Įstatymas įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

VMI informuoja: dėl gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau — VMI prie FM) informuoja, kad 2016 m. gruodžio 20 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XII-2502 2 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir 3 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XIII-142 (toliau – Įstatymas).
• Pagal šį Įstatymą nuostata dėl nedarbo socialinio draudimo išmokų apmokestinamo gyventojų pajamų mokesčiu įsigalios nuo 2017 m. liepos 1 d. (ankstesnė įsigaliojimo data buvo 2017-01-01).
• VMI prie FM taip pat primena, kad nedarbo socialinio draudimo išmokoms priskiriamos nedarbo draudimo išmokos bei dalinio darbo išmokos, kurios mokamos pagal Lietuvos Respublikos nedarbo socialinio draudimo įstatymą. Šios išmokos priskiriamos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms ir, atėmus taikytiną neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) apmokestinamos, taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.


VMI informuoja: pakeistas pelno mokesčio įstatymo 58 straipsnio 16 dalies 1–3 punktų komentaras
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 25 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110, siekdama suvienodinti Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) taikymo tvarką, parengė PMĮ 58 straipsnio 16 dalies 1-3 punktų komentaro (apibendrinto paaiškinimo) pakeitimus, kurių nuostatos galioja nuo 2017 mokestinių metų ir suderintos su Lietuvos Respublikos finansų ministerija (2016-12-19 raštas Nr. (14.16.01)-5K-1624089)-6K-1608505) ir Lietuvos Respublikos ūkio ministerija (2016-10-12 raštas Nr. (23.3-71)-3-4464).
Pakeistą komentarą galima rasti čia.

VMI informuoja: pakeistas pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 79 straipsnio 4 dalies komentaras
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM), siekdama užtikrinti sklandų mokesčių įstatymų įgyvendinimą, parengė Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 79 straipsnio 4 dalies apibendrinto paaiškinimo (komentaro) pakeitimą/papildymą, kurį suderino su Lietuvos Respublikos finansų ministerija (Finansų ministerijos 2016-12-29 raštas Nr.(14.16-01)-6K-1608677).
Pakeistą komentarą galima rasti čia.

VMI informuoja: dėl Nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų pajamų ir nuo jų sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0594 formos bei Nenuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje gautų pajamų ir nuo jų sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0595 formos užpildymo bei išdavimo taisyklių taikymo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informuoja, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 29 d. įsakyme Nr. VA-172 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. VA-136 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 9 d. įsakymo Nr. VA-50 ,,Dėl gyventojo gautų pajamų, nuo jų sumokėto mokesčio pažymų FR0594 ir FR0595 formų ir jų pildymo bei išdavimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo“, nustatyta, kad Nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų pajamų ir nuo jų Lietuvoje sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0594 formos (toliau – pažymos FR0594 forma) bei Nenuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje gautų pajamų ir nuo jų sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0595 formos (toliau – pažymos FR0595 forma) užpildymo bei išdavimo taisyklių (kurių nauja redakcija buvo patvirtinta 2016 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. VA-136) nuostatomis gyventojai, norintys gauti pažymos FR0594 arba FR0595 formas, privalės vadovautis nuo 2017 m. kovo 1 dienos (o ne nuo 2017 m. sausio 1 d., kaip buvo nustatyta 2016 m. lapkričio 11 d. įsakyme Nr. VA-136).


KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: VMI vadovu laikinai paskirtas V. Ivanauskas
Finansų ministerija informuoja, kad finansų ministro įsakymu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) viršininko pareigas laikinai, Dainoro Bradausko nedarbingumo laikotarpiu, paskirtas eiti VMI viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas.


Finansų ministerija informuoja: aptartos ekonomikos augimą ir finansų stabilumą užtikrinančios priemonės
Sausio 5 d. finansų ministras Vilius Šapoka su Europos Audito Rūmų nariu Rimantu Šadžiumi aptarė Rūmų finansinių ir veiklos auditų ataskaitas Lietuvai aktualiais klausimais. Daugiausiai dėmesio skirta Europos ekonomikos skatinimo ir finansų stabilumo užtikrinimo priemonėms – finansų inžinerijos priemonių panaudojimui įgyvendinant Europos Sąjungos lėšomis finansuojamus projektus, Europos strateginių investicijų fondo (EFSI) veiklai, bendro bankų priežiūros mechanizmo veikimui.
• „Europos Audito Rūmai vertina ES programų įgyvendinimą ne tik pagal tai, ar jos vykdomos tinkamai, bet ir koks jų poveikis ūkio raidai. Lietuva siekia efektyviai išnaudoti visas galimybes, kurios padėtų skatinti ekonomiką, tuo pačiu metu nenusižengiant fiskalinei drausmei. Dėl to svarbu atsižvelgti į rekomendacijas ir problemas, kurias Rūmai kelia visos Europos mastu“, – sakė finansų ministras V. Šapoka.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: organizuojami mokymo kursai „Teoriniai ir metodiniai turto bei verslo vertinimo pagrindai"
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad 2017 m. sausio 30 – vasario 3 d. organizuoja 45 akad. val. mokymus, skirtus pasirengti turto arba verslo vertintojo asistento kvalifikacijos egzaminui.
• Mokymų kaina - 270 Eur.
• Smulkesnė informacija teikiama skyriaus «Veiklos sritys», skilties «Vertinimas», dalyje „Mokymai“ - „Norintiems tapti vertintojų asistentais“.
• Maloniai kviečiame iki 2017 m. sausio 23 d. registruotis telefonu (8 5) 212 5464 arba el. paštu Ramune.Grudzinskiene@avnt.lt. Registruojantis būtina nurodyti klausytojo vardą, pavardę ir mokėjimo rekvizitus (jei asmuo už seminarą mokės asmeniškai - asmens kodą, adresą ir telefono numerį; jei už seminarą mokės įmonė - įmonės pavadinimą, juridinio asmens kodą, PVM mokėtojo kodą, adresą, telefono numerį). Nurodyti duomenys reikalingi išankstinio mokėjimo sąskaitai ir sąskaitai faktūrai parengti.

Valstybinė darbo inspekcija informuoja: atidėtas naujosios žinių darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais tikrinimo tvarkos įsigaliojimas
Lietuvos Respublikos Seimas 2016 m. gruodžio 20 d. priėmė Lietuvos Respublikos darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 2 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIII-130 ir kitus susijusius įstatymus.
• Šiais įstatymais naujojo Lietuvos Respublikos darbo kodekso ir susijusių įstatymų, tarp jų ir Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymoNr. IX-1672 12 ir 26 straipsnių, susijusių su naująja tvarka, pagal kurią darbdaviui atstovaujančio asmens žinias darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais privalomai tikrina Valstybinė darbo inspekcija (toliau – VDI), pakeitimo įsigaliojimas atidėtas iki 2017 m. liepos 1 d.
• Tuo remdamasi VDI informuoja, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. iki liepos 1 d. darbdavių, kurie pradeda eksploatuoti įmonę ar teikti paslaugas, taip pat darbdavių ir kitų asmenų, vykdančių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, žinių darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais tikrinimo tvarka nesikeičia.

Valstybinė darbo inspekcija informuoja: pasikeitė sankcijos už darbuotojų saugos ir sveikatos ir darbo įstatymų pažeidimus
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) ir kartu neteko galios Administracinių teisės pažeidimų kodeksas (ATPK). Valstybinė darbo inspekcija atkreipia dėmesį į ANK įvardytus pažeidimus darbo srityje ir numatytus už juos skiriamų nuobaudų dydžius.
• Nelegalus darbas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 1000 iki 5000 eurų; pakartotinis nelegalus darbas – baudą nuo 5000 iki 6000 eurų.
• Už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 80 iki 880 eurų. Darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, jeigu dėl to galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, minėtiems asmenims gresia bauda nuo 500 iki 2000 eurų.
• Darbuotojo atsakomybė. Pavojingus darbus atliekančiam darbuotojui pažeidus darbuotojų saugos ir sveikatos norminius teisės aktus numatyta bauda nuo 30 iki 90 eurų.
• Darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, kai pavojingus darbus atlieka neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų darbuotojas, taip pat darbuotojo vengimas pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo užtraukia baudą darbuotojui nuo 90 iki 290 eurų.
• Jei nepranešta apie nelaimingą atsitikimą darbe ar profesines ligas arba pažeista nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų ištyrimo tvarka, darbdaviai ar juridinių asmenų vadovai gali būti nubausti nuo 90 iki 590 eurų, kiti atsakingi asmenys – nuo 20 iki 30 eurų. Nuslėpusiems nelaimingą atsitikimą darbe darbdaviams ar juridinių asmenų vadovams gresia bauda nuo 300 iki 1450 eurų, kitiems atsakingiems asmenims – nuo 140 iki 740 eurų.
• Neblaivumas darbe irgi kainuoja. Jei neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų darbuotojas yra darbo vietoje, juridinių asmenų patalpose ar teritorijoje darbo metu arba pasibaigus darbo laikui, taip pat jei darbuotojas vengia pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, jis gali būti baudžiamas nuo 30 iki 90 eurų.
• Tokios būklės darbuotoją privalu nušalinti nuo darbo; už šios pareigos nevykdymą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 140 iki 440 eurų. Jei nuo darbo nenušalinamas pavojingus darbus dirbantis apsvaigęs darbuotojas, bauda padidėja nuo 550 iki 1500 eurų.
• Darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos, nustatytos Darbo kodekse, kolektyvinėje arba darbo sutartyje, pažeidimas gresia bauda darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 150 iki 1450 eurų (už pakartotinį tokį pažeidimą – bauda nuo 1400 iki 3000 eurų).
• Tyčinis Darbo kodekse, kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimas arba darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų, neįtrauktų į buhalterinės apskaitos dokumentus, išmokėjimas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2700 iki 6000 eurų.
• Darbo laiko slėpimas. Už darbuotojų darbo laiko nežymėjimą darbo laiko apskaitos žiniaraštyje arba žinomai neteisingų duomenų apie įmonėse, įstaigose, organizacijose pagal darbo sutartis dirbančių asmenų darbo laiką (įskaitant viršvalandinius darbus, darbą nakties metu, poilsio ir švenčių dienomis, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų) įrašymą į darbo laiko apskaitos žiniaraštį ANK numato baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 150 iki 1450 eurų. Pakartotinis darbo laiko apskaitos pažeidimas užtraukia baudą nuo 1400 iki 3000 eurų.
• Garantijos komandiruotiems darbuotojams. Informacijos apie komandiruotam darbuotojui pagal Lietuvos Respublikos garantijų komandiruotiems darbuotojams įstatymą taikomas garantijas nepateikimas nustatyta tvarka Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 120 iki 220 eurų. Už analogišką administracinį nusižengimą, padarytą pakartotinai – bauda nuo 240 iki 440 eurų.
• Jei minėtame įstatyme nustatytos garantijos komandiruojamiems darbuotojams netaikomos, darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 140 iki 300 eurų. Už pakartotinį garantijų komandiruojamiems darbuotojams netaikymą bauda padidėja nuo 300 iki 560 eurų.
• Už Lietuvos Respublikos įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo pažeidimą įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 160 iki 860 eurų (už pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 860 iki 1460 eurų).
Savarankiška veikla siekiant gauti pajamų. Fizinio asmens savarankiška veikla, neturint verslo liudijimo arba individualios veiklos vykdymo pažymos, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų, už pakartotinį tokį pat administracinį nusižengimą – baudą nuo 850 iki 1500 eurų.
• Kliudymas pareigūnams, jų teisėtų reikalavimų ar nurodymų nevykdymas. Kliudymas valstybės pareigūnams (tarp jų – darbo inspektoriams) įgyvendinti jiems nustatytas teises ar atlikti jiems pavestas pareigas, jų teisėtų nurodymų ir reikalavimų nevykdymas ar netinkamas vykdymas (neįleidimas į tikrinamas teritorijas, patalpas (išskyrus žmogaus būstą) ar kitus objektus, nepateikimas informacijos, duomenų ar dokumentų arba klaidingų ar tikrovės neatitinkančių informacijos ar duomenų pateikimas, atsisakymas paaiškinti ar suteikti duomenis, dokumentų nuslėpimas, vengimas atvykti ir duoti paaiškinimus ir kt.), išskyrus ANK nustatytas išimtis, užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 600 šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 1500 eurų. Už pakartotinį tokį nusižengimą numatyta bauda asmenims nuo 550 iki 900 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 850 iki 5000 eurų.
• Atsakomybė už garbės ir orumo pažeminimą. Valstybės pareigūno (tarp jų – darbo inspektoriaus) garbės ir orumo pažeminimas, reiškiamas raštu, žodžiu, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu ar kitokiu elgesiu, užtraukia baudą nuo 50 iki 300 eurų.

Sodra informuoja: didėja socialinio draudimo mokesčiai
Siekiant užtikrinti, kad skirtingą darbinę veiklą vykdantys žmonės turėtų daugiau socialinių garantijų ir jų socialinė apsauga būtų vienodesnė, nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiasi valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėtojų grupės, įmokų tarifai. Nuo šiol daugiau dirbančiųjų susirgę galės gauti ligos išmoką, bus draudžiami pensijų, motinystės, nedarbo valstybiniu socialiniu draudimu, privalomuoju sveikatos draudimu.
• Išmokas ligos atveju gaus daugiau žmonių
• Nuo 2017-ųjų valstybiniu socialiniu ligos ir motinystės draudimu ne tik motinystės, bet ir ligos išmokoms gauti bus draudžiami:
• individualią žemės ūkio veiklą (nuo 4 EDV) vykdantys asmenys;
• šeimynos dalyviai;
• asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis;
• individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai;
• krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, taip pat kariai savanoriai ir kiti aktyviojo rezervo kariai.
• Tai reiškia, kad šioms grupėms priklausantys žmonės susirgę ar slaugydami šeimos narį galės gauti ligos išmoką. Už pirmąsias 2 ligos dienas ligos išmoką, siekiančią 80–100 proc. vidutinio darbo užmokesčio, moka darbdavys. Nuo trečios dienos 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio ligos išmoka mokama iš „Sodros“ biudžeto. Šeimos nario slaugos atveju ligos išmoka nuo pirmosios dienos mokama iš „Sodros“ biudžeto ir siekia 85 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Daugiau informacijos apie ligos išmoką rasite „Sodros“ svetainėje.
• Pažymėtina, kad dirbantys pagal individualios veiklos (išskyrus verslo liudijimus) pažymas ir vykdantieji individualią žemės ūkio veiklą (nuo 4 EDV) žmonės, norėdami gauti išmoką ligos arba šeimos nario slaugos atveju, 2017 m. turi būti sukaupę ne mažiau kaip 3 mėn. ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą ir sumokėti įmokas ne mažiau kaip nuo 3 minimalių mėnesinių algų (1 MMA yra lygus 1 mėn. stažo). Pasirinktą sumą galima deklaruoti ir įmokas sumokėti avansu. Išmokos dydis priklausys nuo asmens turėtų draudžiamųjų pajamų.
• Nedarbo socialinis draudimas ir saugi motinystė
• Netekę darbo ir besilaukdami bei sulaukę vaikų daugiau socialinių garantijų nuo šiol turės ir atitinkamas išmokas galės gauti individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai.
• Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas galės gauti ir krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, kariai savanoriai, kiti aktyviojo rezervo kariai, parengtojo rezervo kariai, pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių.
• Garantijos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atvejais
• Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu nuo šiol bus draudžiami ir krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, kariai savanoriai, kiti aktyviojo rezervo kariai, parengtojo rezervo kariai, pašaukti į pratybas, mokymus ar vykdyti tarnybos užduočių. Taip pat daugiau socialinių garantijų nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų atveju turės besimokantieji pataisos pareigūnų švietimo įstaigoje pagal profesinio mokymo programas (kursantai), vidaus reikalų profesinio mokymo įstaigoje ar šios įstaigos įvadinio mokymo kursuose ir pasirašę stojimo į vidaus tarnybą sutartį (kursantai) arba atliekantys karo tarnybą studijuodami karo mokymo įstaigoje (kariūnai), jų mokymo ir pratybų laikotarpiu.
• Pensijų draudimas
• Verslo liudijimus turintieji ir tradicinių bei kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai ir vienuoliai nuo šiol bus draudžiami ne pagrindinei senatvės pensijos daliai, bet viso dydžio pensijai. Pažymėtina, kad šis pasikeitimas aktualus tik tiems verslo liudijimą turintiems žmonėms, kurie dirba vien tik pagal verslo liudijimą. Dirbantieji ir pagal verslo liudijimą, ir pagal darbo sutartį ir anksčiau buvo draudžiami viso dydžio senatvės pensijai.
• Pensijų socialiniu draudimu bei privalomuoju sveikatos draudimu nuo šiol draudžiami ir mažųjų bendrijų vadovai, kurie nėra bendrijų nariai.
• Gaunantieji tantjemas arba atlygį už veiklą stebėtojų taryboje arba valdyboje, paskolų komitete, mokamą vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis, nuo šiol bus draudžiami pensijų draudimu.
• Įmokų tarifus ir kitą aktualią informaciją rasite „Sodros“ tinklalapyje http://sodra.lt/lt/imokos, pasirinkę Jus dominančią situaciją.

Sodra praneša: ligos ir motinystės draudimų pokyčiai 2017 metais
Sodra informuoja, kad nuo 2017 m. įsigaliojus naujojo socialinio modelio pasikeitimams pokyčiai laukia ir apdraustųjų ligos ir motinystės draudimu. Nuo šiol šiais draudimais draudžiami ir daugiau socialinių garantijų ligos, motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros atveju turės daugiau žmonių. Taip pat, įgyvendinant Konstitucinio Teismo nutarimą, motinystės išmokoms nebebus taikomos vadinamosios lubos.
• Nuo 2017 m. sausio 1 d. ligos ir motinystės socialiniu draudimu ligos išmokai gauti pradedami drausti ir:
• ūkininkai ir jų partneriai;
• šeimynos dalyviai;
• asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis;
• individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai;
• krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, taip pat kariai savanoriai ir kiti aktyviojo rezervo kariai.
• Tai reiškia, kad išvardintų grupių atstovai dėl savo ligos ar šeimos nario slaugos galės kreiptis dėl ligos išmokos.
• Atkreiptinas dėmesys, kad asmenims, kurie po privalomosios pradinės karo tarnybos nepraėjus 3 mėnesiams įsidarbino ir susirgo, bet neturi reikalingo ligos socialinio draudimo stažo, ligos pašalpa bus mokama netaikant stažo reikalavimo.
• Kai asmuo, kuriam suteiktos vaiko priežiūros atostogos, ne tik dėl savo ligos ar traumos, bet ir dėl kito vaiko iki 3 metų ligos ar traumos, kurio priežiūrai jam taip pat suteiktos vaiko priežiūros atostogos, negali vaiko prižiūrėti, kitam iš tėvų, įtėvių ar globėjų, nuo pirmos vaiko priežiūros dienos ir ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų bus mokama ligos išmoka sveiko vaiko priežiūrai. Anksčiau ligos išmoka sveiko vaiko priežiūrai kitam iš tėvų, įtėvių ar globėjų buvo mokama tik tuo atveju, jeigu asmuo, kuriam suteiktos vaiko priežiūros atostogos, vaiko negalėjo prižiūrėti tik dėl savo ligos ar traumos. Bendras šios ligos išmokos mokėjimo terminas negalės būti ilgesnis kaip 90 kalendorinių dienų per kalendorinius metus.
• Nuo šiol ligos išmoką slaugant bet kuria liga sergantį vaiką iki septynerių metų galės gauti ne tik slaugantieji jį stacionare, bet ir slaugantys tokį vaiką medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje. Kitos nuostatos dėl sunkiomis ligomis sergančių vaikų iki 18 metų slaugos nesikeičia – vienas iš jų tėvų, įtėvių ar globėjų, slaugantis stacionare, ambulatoriškai ar (ir) medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje tokį vaiką, kaip ir anksčiau, galės gauti ligos išmoką. Abiem atvejais išmoka pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo dienos ir mokama visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
• Ligos (slaugos) išmoka, mokama iš „Sodros“ lėšų, per mėnesį negali būti mažesnė negu 15 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraėjusį ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo atsiradimo mėnesio. Jeigu kompensuojamasis uždarbis ligos išmokai apskaičiuoti yra mažesnis – ši išmoka skaičiuojama taikant pastarąjį dydį. Maksimalus kompensuojamasis uždarbis ligos išmokoms apskaičiuoti negali viršyti 2 šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, galiojusių užpraėjusį ketvirtį iki nedarbingumo atsiradimo mėnesio dydžio.
• Motinystės socialiniu draudimu papildomai pradedami drausti:
• individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai;
• krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai, taip pat kariai savanoriai ir kiti aktyviojo rezervo kariai;
• nesukakę senatvės pensijos amžiaus ir neturintys draudžiamųjų pajamų, valstybės tarnautojų ir profesinės karo tarnybos karių bei deleguotų asmenų sutuoktiniai;
• Prezidento sutuoktinis;
• privalomosios pradinės karo tarnybos kariai ir asmenys, atliekantys alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.
• Tai reiškia, kad išvardintų grupių atstovai, prireikus, galės kreiptis dėl motinystės, vaiko priežiūros (anksčiau – motinystės (tėvystės)) ir tėvystės išmokų skyrimo.
• Nuo 2017-ųjų, vadovaujantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, motinystės išmokoms nebebus taikomos vadinamosios lubos. Motinystės išmokos taip pat bus perskaičiuotos moterims, kurios teisę į šias išmokas įgijo nuo 2016 kovo 15 d. ir vėliau, ir joms motinystės išmokos buvo apskaičiuotos pritaikius vadinamąsias lubas.
• Išimtys dėl teisės kreiptis motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokos nuo šiol nebebus taikomos apdraustiesiems iki 26 metų, kurie iki nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų pradžios neįgijo reikalaujamo stažo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais mokėsi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal profesinio mokymo programą bei studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas, jeigu nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo bendrojo ugdymo programos, profesinio mokymo programos arba aukštojo mokslo studijų programos baigimo (pagal mokymosi ir (ar) kvalifikacijos pasiekimus įteisinantį dokumentą). Teisės gauti motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros išmokos taip pat nebeturės pirmaisiais medicinos rezidentūros studijų metais apdraustieji gydytojai rezidentai, kurie neįgijo reikalaujamo stažo dėl to, kad nurodytais laikotarpiais studijavo aukštosiose mokyklose pagal dieninės arba nuolatinės formos studijų programas ir (arba) studijavo medicinos rezidentūroje, jeigu nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogos suteikiamos per 12 mėnesių nuo medicinos rezidentūros studijų pradžios.
• Kompensuojamojo uždarbio apskaičiavimo pasikeitimai
• Vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis motinystės, tėvystės bei vaiko priežiūros išmokai apskaičiuoti negali būti mažesnis negu 20 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraėjusį ketvirtį iki teisės gauti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmoką atsiradimo dienos. Jei kompensuojamasis uždarbis yra mažesnis, šios išmokos skaičiuojamos taikant pastarąjį dydį. Maksimalus kompensuojamasis uždarbis motinystės išmokoms apskaičiuoti nėra taikomas. Maksimalus kompensuojamasis uždarbis vaiko priežiūros ir tėvystės išmokai apskaičiuoti negali viršyti dviejų šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, galiojusių užpraėjusį ketvirtį iki teisės gauti tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką dienos.

VMI praneša: mokesčių inspekcijoje procesai vyksta sklandžiai
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad institucijos veikla ir toliau vyksta sklandžiai: mokesčių administravimo procesai nenutrūko, o mokesčių mokėtojams laiku teikiamos kokybiškos paslaugos.
• „Pagrindinė VMI užduotis – sklandus mokesčių administravimas ir valstybės biudžeto surinkimas yra ir bus institucijos prioritetu, tad jos procesai sustyguoti taip, kad darbas nenutrūktų, nors VMI vadovo laikinai ir nėra darbo vietoje," – sako viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas, kuris šiuo metu atlieka VMI viršininko pareigas.
• Pažymėtina, jog susidariusią situaciją VMI galės komentuoti tik tuomet, kai turės papildomos informacijos apie Finansų ministerijos atliekamą tyrimą.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2017-01-08 21:43 Programinė įranga » Rivilė » #1344654
Rivilėje galima skaičiuoti nusidėvėjimą vienam daiktui
2017-01-02 12:42 Programinė įranga » Rivilė: Personalas ir alga » #1343798
www.rivile.lt/rivile_lt/default.asp?site=1&lang=1&page=78&fgid=3
2017-01-02 12:22 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1343790
Savaitės 2016.12.25 - 2017.01.01 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų
apžvalga
SAVAITĖS ATITAISYMAS
Darbo kodekso įsigaliojimas atidėtas iki 2017 liepos 1 dienos
Seimas nubalsavo už Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 liepos 1-os dienos. Nuo 2017 sausio 1-os dienos įsigalios tik DK 6 straipsnio 1 dalis. Savaitėlėje klaidingai buvo nurodyta, kad nuo 2017 sausio 1 dienos įsigalios tik DK 6 straipsnio 8 dalis, pagal kurią numatyta perskaičiuoti darbuotojų nepanaudotas atostogas iš kalendorinių dienų į darbo dienas. Pataisome: šis pakeitimas įsigalios nuo 2017 liepos 1-os dienos.
SAVAITĖS PRANEŠIMAS
Valstybinė mokesčių inspekcija plačiau apibendrino pagrindinius Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, įsigaliojusius 2017 metais.
SAVAITĖS PRANEŠIMAS-2
Sodra informuoja, kad įGarantinį fondą 0,2 proc. dydžio įmokos bus skaičiuojamos nuo darbuotojams apskaičiuotų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos. Įmokos bus skaičiuojamos tik nuo darbuotojams apskaičiuotų pajamų, t.y. nebus skaičiuojamos nuo pajamų pagal autorines sutartis, pajamų iš sporto ar atlikėjo veiklos, nuo atlygio už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete mokamų vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis, mažųjų bendrijų vadovų atlygio.
• Garantinio fondo įmokos skaičiuojamos ir mokamos tais pačiais terminais, įmokų kodais, informacija apie apdraustuosius teikiama tokiomis pačiomis formomis kaip ir VSD įmokos.
• Garantinio fondo įmokų už apdraustuosius nemokės Lietuvos bankas, biudžetinės įstaigos, politinės partijos, profesinės sąjungos, religinės bendruomenės ir bendrijos, nes šiems apdraustiesiems nėra numatytos šio fondo išmokos.
• PRANEŠIMŲ FORMOS:
• Nuo 2017-01-01 keičiasi 1-SD, 2-SD, 9-SD, 12-SD, 13-SD, NP-SD, SAM pranešimų bei PT el. prašymo formų versijos.
• Draudėjams, privalantiems mokėti įmokas į garantinį fondą, nuo 2017-01-01 teikiant 1-SD, 2-SD, SAM pranešimus prie draudėjo tarifo (P1 laukelis) reikia prisumuoti 0,2 % dydžio įmokas į garantinį fondą.
• Pvz. draudėjo tarifas 30,98 % +0,2 % = 31,18 %. Bendras draudėjo ir apdraustojo tarifas 39,98 % + 0,2% = 40,18 %.
• TANTJEMŲ IR ATLYGIO UŽ VEIKLĄ STEBĖTOJŲ TARYBOJE (VALDYBOJE) AR PASKOLŲ KOMITETE IŠMOKĖJIMAS:
• VSD įmokos bus skaičiuojamos nuo: tantjemų ir atlygio už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete mokamo vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis. Šios įmokos turi būti sumokėtos iki kito mėnesio 15 dienos. Įmokų kodas 252. Atkreipiame dėmesį, kad įmokų tarifas, skaičiuojant VSD įmokas nuo tantjemų - 26,3 proc. (28,3 proc., jeigu, moka papildomas pensijų įmokas savo lėšomis).
• Tantjemų apskaičiavimas pateikiamas 13-SD formoje.
• ĮMOKOS NESKAIČIUOJAMOS:
• Įmokos neskaičiuojamos nuo darbuotojų naudai draudėjo mokamų draudimo įmokų už papildomąjį (savanoriškąjį) sveikatos draudimą, kai draudimo objektas yra apdraustojo asmens sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimas, kai jos per mokestinį laikotarpį neviršija 25 procentų per mokestinį laikotarpį darbuotojui apskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistas Civilinio proceso kodeksas
Seimas priėmė Civilinio proceso kodekso pakeitimus ir atstatė buvusį draudimą daryti išskaitas iš dienpinigių, išeitinių išmokų ir kompensacijų. Nuo 2017 metų sausio 1 d. turėjo įsigalioti Civilinio proceso kodekso pataisos, pagal kurias buvo leistos išskaitos iš visų darbuotojams priklausančių išmokų. Tačiau buvo priimti kodeksą pakeitimai ir uždrausta „išieškoti iš sumų, kurios priklauso skolininkui kaip:
• 1) kompensacinės išmokos už darbuotojui priklausančių įrankių nusidėvėjimą ir kaip kitos kompensacijos, kurios mokamos, kai dirbama nukrypstant nuo normalių darbo sąlygų;
• 2) sumos, mokamos darbuotojui, vykstančiam į tarnybinę komandiruotę, perkeliamam, priimamam į darbą ir pasiųstam dirbti į kitas vietoves;
• 8) išeitinės išmokos“ (CPK 739 straipsnio 2 dalis).

Pakeistas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymas - pratęsta lengvata centriniam šildymui
Seimas po ilgų diskusijų pratęsė PVM lengvatą šildymui iki 2017 gegužės 31 d.
• Pakeistas 19 straipsnio 3 dalies 1 punktas ir jis išdėstytas taip:
• „1) iki 2017 m. gegužės 31 d. šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti (įskaitant šilumos energiją, perduodamą per karšto vandens tiekimo sistemą), į gyvenamąsias patalpas tiekiamam karštam vandeniui arba šaltam vandeniui karštam vandeniui paruošti ir šilumos energijai, sunaudotai šiam vandeniui pašildyti;“.

Pakeistas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas
Seimas pakeitė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, apribodamas iki 2000 EUR per metus įmokų į gyvybės draudimo įmokų ir įmokų į pensijų fondus sumą, nuo kurios galima susigrąžinti GPM. Kitų ribojimų ( dėl palūkanų ar dėl įmokų už mokslą) įvesta nebuvo. Išliko ribojimas, kad bendra nurodytų įmokų suma neviršitų 25 proc. gyventojo apmokestinamųjų pajamų, nuo kurių skaičiuojamas 15 proc. GPM.
• Kitas svarbus pakeitimas - jeigu gyvybės draudimo sutartyse po 2017 sausio 1 d. pasikeis naudos gavėjas, išskyrus GPM įstatymo 17 str. 6 dalyje nustatytas išimtis, gyventojas, kuriam, pasibaigus draudimo sutarčiai, bus išmokama gyvybės draudimo išmoka, praras GPM lengvatą.
• GPM įstatymas papildytas 17 straipsnio 6 dalimi:
• „6. Šio straipsnio 1 dalies 9, 91 ir 10 punktuose nustatytos lengvatos taikomos, jeigu draudimo sutartyje numatytas naudos gavėjas nesikeitė nuo draudimo sutarties sudarymo datos, išskyrus atvejus, kai naudos gavėjas buvo pakeistas dėl naudos gavėjo mirties ar dėl santuokos pabaigos (pradžios), arba jeigu naudos gavėjas – savo vaikas (įvaikis, globotinis) buvo pakeistas kitu savo vaiku (įvaikiu, globotiniu), taip pat jeigu naudos gavėjas keitėsi iki 2016 m. gruodžio 31 d.“

Vyriausybės nutarimu nustatyti 2017 metų darbo dienų koeficientai ir vidutinis darbo dienų ir valandų skaičius
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. gruodžio 27 d. nutarimu Nr. A1-687 patvirtinti šie koeficientai ir darbo valandų skaičius:
• 1.1. Metiniai darbo dienų koeficientai:
• 1.1.1. esant penkių darbo dienų savaitei – 0,7 [252 darbo dienos : (365 kalendorinės dienos – 14 švenčių dienų)];
• 1.1.2. esant šešių darbo dienų savaitei – 0,9 [302 darbo dienos : (365 kalendorinės dienos – 14 švenčių dienų)].
• 1.2. Metiniai vidutinio mėnesio:
• 1.2.1. darbo dienų skaičius:
• 1.2.1.1. esant penkių darbo dienų savaitei – 21 darbo diena (252 darbo dienos : 12 mėnesių);
• 1.2.1.2. esant šešių darbo dienų savaitei – 25,2 darbo dienos (302 darbo dienos : 12 mėnesių);
• 1.2.2. darbo valandų skaičius:
• 1.2.2.1. esant penkių darbo dienų savaitei – 167,5 darbo valandos (2010 darbo valandų : 12 mėnesių);
• 1.2.2.2. esant šešių darbo dienų savaitei – 167 darbo valandos (2004 darbo valandos : 12 mėnesių).
Pakeistos Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų formų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. VA-170 pakeitos Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formos ir jos priedų formų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisykles, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. gruodžio 15 d. įsakymu Nr. VA-96.
• Metinės pajamų deklaracijos GPM308 ir jos priedų formų užpildymo, pateikimo ir tikslinimo taisyklės (toliau – Taisyklės) pakeistos, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1146 pakeistas Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių nuostatas. Šiuo nutarimu nustatyta, kad pajamoms iš privalomos registruoti individualios veiklos priskiriama per 2016 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį iš verslo liudijime (visuose verslo liudijimuose) nurodytos veiklos 4 500 eurų per mokestinį laikotarpį viršijanti pajamų dalis, gauta už juridiniams asmenims suteiktas paslaugas ir parduotas prekes (įskaitant savo gamybos) bei už gyventojams jų individualios prekybos veiklos tikslais parduotas ne savo gamybos prekes.
• Atitinkamai pakeistos Taisyklių nuostatos, paaiškinančios, kaip deklaruojamos iš verslo liudijime (liudijimuose) nurodytos veiklos per 2016 m. ir vėlesnį mokestinį laikotarpį už juridiniams asmenims suteiktas paslaugas ir parduotas prekes (įskaitant savo gamybos) bei už gyventojams jų individualios prekybos veiklos tikslais parduotas ne savo gamybos prekes iki 4500 eurų gauta pajamų dalis, o kaip – šią sumą viršijanti pajamų dalis.
• Be to, atsižvelgiant į 2016 m. gruodžio 13 d. priimtą Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 20 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIII-87, Taisyklės papildytos nuostatomis, paaiškinančiomis neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymą 2017 m. (aktualu 2017 m. galutinai iš Lietuvos išvykstantiems gyventojams).
• Papildytas Taisyklių 74 punktas paaiškina valstybinio socialinio draudimo įmokų nuo 2016 m. gautų individualios veiklos pajamų apskaičiavimo tvarką.
• Be to, patikslinti Taisyklių 1 priedo „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų, gautų 2014 m. ir vėlesniu mokestiniu laikotarpiu, sąrašas“ 65 ir 73 punktai.

Patvirtinti nekilnojamojo turto masinio vertinimo 2016 metų duomenų ir vietovės pataisos koeficientų pagal turto paskirtį ir vietovę duomenys
Valstybinės įmonės Registrų centras direktoriaus 2016 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. v-389 patvirtinti nekilnojamojo turto masinio vertinimo 2016 metų duomenų ir vietovės pataisos koeficientų pagal turto paskirtį ir vietovę duomenys
• Šiuo įsakymu taip pat patvirtinta:
• 1.1. 2016 m. nekilnojamojo turto (statinių) masinio vertinimo duomenis (Lietuvos Respublikos teritorijos ir savivaldybių teritorijų nekilnojamojo turto masinio vertinimo 2016 metų dokumentus);
• 1.2. vietovės pataisos koeficientus pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir vietovę nuo 2017 m. sausio 1 d. (1 lentelė);
• 1.3. Vietovės pataisos koeficientų taikymo, nustatant nekilnojamojo turto vidutines rinkos vertes, tvarką.
• NĮskaymu nustatyta, kad:
• 2.1. nekilnojamojo turto (statinių) ir žemės masinio vertinimo duomenys, vietovės pataisos koeficientai pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir vietovę bei Vietovės pataisos koeficientų taikymo, nustatant nekilnojamojo turto vidutines rinkos vertes, tvarka viešai skelbiami valstybės įmonės Registrų centro svetainėje www.registrucentras.lt/p/460;
• 2.2. nekilnojamojo turto vidutinės rinkos vertės, vietovės pataisos koeficientai pagal nekilnojamojo turto paskirtį ir vietovę bei Vietovės pataisos koeficientų taikymo, nustatant nekilnojamojo turto vidutines rinkos vertes, tvarka pradedami taikyti nuo 2017 m. sausio 1 dienos.

VMI informuoja: nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiasi įmokų į Garantinį fondą mokėjimo tvarka ir įmokas administruojantis subjektas
Vadovaujantis 2016 m. rugsėjo 16 d. Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 nuostatomis, nuo 2017-01-01 netenka galios Lietuvos Respublikos Garantinio fondo įstatymas Nr. VIII-1926. Garantinį fondą nuo 2017-01-01 administruos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir kitos Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigos. Garantinio fondo įmokos bus apskaičiuojamos ir mokamos, duomenys apie apskaičiuotas įmokas teikiami laikantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatytos tvarkos ir terminų.
• Į VMI prie FM biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas įmokos Į Garantinį fondą (įmokos kodu 1961) turi būti mokamos tik už ataskaitinius laikotarpius iki 2016-12-31.
• Už ataskaitinius laikotarpius nuo 2017-01-01 įmokos į Garantinį fondą mokamos į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: pakeistos 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ ir 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ metodinės rekomendacijos
Atsižvelgiant į naują pavyzdinio sąskaitų plano redakciją ir į naujas finansinių ataskaitų formas, galiojančias nuo 2016 m. sausio 1 d., pakeistos ir nauja redakcija išdėstytos 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ ir 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ metodinės rekomendacijos. 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ metodinės rekomendacijos patvirtintos Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V2-24 „Dėl viešosios įstaigos Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2010 m. birželio 11 d. įsakymo Nr. VAS-15 „Dėl 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ metodinių rekomendacijų tvirtinimo“ pakeitimo“, 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ metodinės rekomendacijos – Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. V2-25 „Dėl Lietuvos Respublikos apskaitos instituto standartų tarybos 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 3-3.1 patvirtintų 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ metodinių rekomendacijų pakeitimo“.
• Pagrindiniai 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ ir 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ punktų aiškinimo keitimai:
• sąskaitų korespondencijos pakeistos pagal naujos redakcijos pavyzdinį sąskaitų planą, galiojantį nuo 2016 m. sausio 1 d.;
• valiuta „litas“ pakeista į valiutą „euras“;
• 18 -ojo verslo apskaitos standarto „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“ 32 ir 36 punktų aiškinimui pateikti nauji pavyzdžiai dėl pinigų srautų diskontavimo;
• patikslintas 20-ojo verslo apskaitos standarto „Nuoma, lizingas (finansinė nuoma) ir panauda“ 14 punkto pavyzdys ir panaikintas 23 punkto pavyzdys;
• padaryta redakcinio pobūdžio taisymų.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: patvirtintos 32-ojo verslo apskaitos standarto „Tikrosios vertės nustatymas“ metodinės rekomendacijos
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad metodinės rekomendacijos patvirtintos Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. V2-18 „Dėl 32-ojo verslo apskaitos standarto „Tikrosios vertės nustatymas“ metodinių rekomendacijų tvirtinimo“.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: pakeistos ir nauja redakcija išdėstytos 27-ojo verslo apskaitos standarto „Koncesijų sutartys“ metodinės rekomendacijos
Metodinės rekomendacijos pakeistos ir nauja redakcija išdėstytos Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. V2-19 „Dėl Audito ir apskaitos tarnybos direktoriaus 2010 m. lapkričio 23 d. įsakymo Nr. VAS-25 „Dėl 27-ojo verslo apskaitos standarto „Koncesijų sutartys“ metodinių rekomendacijų tvirtinimo“ pakeitimo“.
• Pagrindiniai standarto punktų aiškinimo keitimai:
• 15 punkto aiškinime patikslintas tikrosios vertės apibrėžimas;
• standarto punktų aiškinimuose ir pavyzdžiuose valiuta „litas“ pakeista į valiutą „euras“;
• sąskaitų korespondencijos pakeistos pagal naujos redakcijos pavyzdinį sąskaitų planą, galiojantį nuo 2016 m. sausio 1 d.; padaryta redakcinio pobūdžio taisymų.

VMI informuoja: išleistas leidinys „Kaip apmokestinamos 2016 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / arba išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos“
VMI informuoja: išleistas leidinys „Kaip apmokestinamos 2016 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ir / arba išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos“
Leidinį galima rasti čia.

KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: vienuolikos mėnesių centrinės valdžios sektoriaus perteklius – 128,2 mln. eurų
Finansų ministerijos duomenimis, 2016 m. vienuolikos mėnesių centrinės valdžios sektoriaus perteklius sudarė 128,2 mln. eurų arba 0,3 proc. prognozuojamo 2016 m. BVP. Praėjusių metų tą patį laikotarpį centrinės valdžios sektoriaus balansas buvo neigiamas – deficitas sudarė 160,5 mln. eurų arba 0,4 proc. BVP.
• Šių metų vienuolikos mėnesių centrinės valdžios pajamos buvo 9 935 mln. eurų, išlaidos – 9427 mln. eurų. Sandoriai su nefinansiniu turtu per šių metų sausį-lapkritį sudarė 380 mln. eurų. Daugiausiai pajamų per vienuolika mėnesių gauta iš mokesčių (49,4 proc.) ir socialinių įmokų ( 42,3 proc.). Didžiausia visų išlaidų dalis (55,1 proc.) skirta socialinėms išmokoms.
• 2016 metų lapkričio mėnesį centrinės valdžios sektoriaus balansas buvo neigiamas – deficitas sudarė 49,9 mln. eurų (0,1 proc. prognozuojamo šių metų BVP). 2016 m. centrinės valdžios pajamos lapkričio mėn. buvo 878 mln. eurų, išlaidos – 837,4 mln. eurų. Sandoriai su nefinansiniu turtu per šių metų lapkritį sudarė 90,5 mln. eurų.
• Lapkričio mėnesį pagrindinę centrinės valdžios sektoriaus pajamų dalį sudarė mokesčiai (46,5 proc.) ir socialinės įmokos (44,8 proc.). Daugiausiai išlaidų teko socialinėms išmokoms (55,6 proc.).
• Prognozuojamas 2016 metų BVP – 38,262 mlrd. eurų.

Finansų ministerija informuoja: centrinės valdžios sektoriaus skola lapkričio pabaigoje – 40,8 proc. prognozuojamo šių metų BVP
Finansų ministerijos duomenimis, centrinės valdžios sektoriaus skola šių metų lapkričio mėnesio pabaigoje buvo 15,614 mlrd. eurų arba 40,8 proc. prognozuojamo 2016 metų BVP (38,262 mlrd. eurų).
• Lapkričio pabaigoje centrinės valdžios sektoriaus užsienio skola sudarė 75,2 proc. visos centrinės valdžios skolos: skola užsienio finansų institucijoms buvo 10,030 mlrd. eurų, tarptautinėms organizacijoms – 1,710 mlrd. eurų.
• Centrinės valdžios vidaus sektoriaus skola lapkričio pabaigoje sudarė 24,8 proc. visos skolos: vidaus finansiniam sektoriui centrinė valdžia buvo skolinga 3,344 mlrd. eurų, nefinansiniam sektoriui – 0,054 mlrd. eurų, kitiems kreditoriams – 0,477 mlrd. eurų.
• Visa centrinės valdžios ilgalaikė skola buvo 15,546 mlrd. eurų (99,6 proc. visos skolos), trumpalaikė – 0,069 mlrd. eurų (0,4 proc.).
• Centrinės valdžios skolos struktūra šių metų lapkričio mėnesio pabaigoje buvo tokia: eurais – 66 proc., JAV doleriais – 33 proc., Šveicarijos frankais – 1 proc.
• Atsižvelgus į pritaikytas finansines išvestines priemones skola lapkričio mėnesį buvo 14,514 mlrd. eurų. Tai sudarė 37,9 proc. prognozuojamo 2016 metų BVP.

Sodra informuoja: nuo sausio šalies gyventojai sulauks didesnių pensijų
Gruodžio 28 dieną Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktam nutarimo projektui, kuriuo numatyta, kad valstybinė socialinio draudimo bazinė pensija didėja nuo 112 eurų iki 120 eurų, o einamųjų metų draudžiamosios pajamos nuo 445 eurų iki 476 eurų.
• „Gera žinia pensinio amžiaus žmonėms yra ta, kad pensijos nuo sausio vidutiniškai padidės apie 20 eurų, tačiau kiekvienam senjorui jos didės individualiai- tai priklausys nuo kiekvieno žmogaus įgyto valstybinio socialinio draudimo stažo bei iki pensijos skyrimo turėtų draudžiamųjų pajamų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
• Pensijų didinimas palies daugiau kaip 593 tūkst. senatvės pensininkų, daugiau kaip 202 tūkst. netekto darbingumo arba invalidumo pensijų gavėjų, 7,4 tūkst. išankstinės pensijos gavėjų.
• Nuo 2017 metų bazinė pensija bus taikoma išimtinai socialinio draudimo sistemai – ji bus dabartinio 110 proc. dydžio ir ateityje indeksuojama pagal „Sodros“ biudžeto pajamas ir išlaidas.
• Šalpos išmokos mokamos iš valstybės biudžeto irgi galės būti didinamos, atsižvelgiant tik į valstybės biudžeto galimybes, šalpos išmokų dydis ir tikslinių kompensacijų bazinis dydis atsiejamas nuo bazinės pensijos, ir įtvirtintas dabartinio dydžio (112 eurų).
• Iš „Sodros“ biudžeto padidintoms pensijoms mokėti 2017 metais reikės papildomai apie 167,4 mln. eurų.
• Primename, kad socialinio draudimo senatvės pensijos (kaip ir netekto darbingumo pensijos) mokamos už einamąjį mėnesį, o išankstinės senatvės pensijos – už praėjusį mėnesį.

Sodra praneša: bus kompensuojamos motinystės pašalpos nepriemokos
Sodra praneša, kad iki 2017 m. kovo 31 d. bus perskaičiuotos ir iki 2017 m. birželio 30 d. išmokėtos motinystės pašalpos nepriemokos. Jas preliminariais skaičiavimais gaus apie 1000 moterų, teisę gauti motinystės pašalpą įgijusių nuo 2016 kovo 15 d.
• Motinystės pašalpos nepriemokos kompensuojamos vadovaujantis Konstitucinio Teismo nutartimi, kad taikytos motinystės pašalpų „lubos“ prieštarauja Konstitucijai. Nuo 2017 m. šio ribojimo nebelieka ir motinystės išmoka bus apskaičiuojama nuo visų moters draudžiamųjų pajamų, o moterims, įgijusioms teisę į šią išmoką po 2016 m. kovo 15 d., bus apskaičiuotos ir išmokėtos nepriemokos.
• Pašalpos nepriemoka bus išmokėta tuo pačiu būdu, kuriuo buvo mokėta motinystės pašalpa. Papildomai kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių dėl motinystės pašalpos perskaičiavimo nereikia, išskyrus atvejį, jei moteris pageidautų, kad motinystės pašalpos nepriemokos suma būtų pervesta į kitą asmeninę sąskaitą, nei buvo mokėta motinystės pašalpa.

FNTT tyrimas: klaipėdiečiai sutuoktiniai įtariami pasisavinę beveik pusę milijono eurų - abu dirbo kredito unijoje, klastojo dokumentus
Uostamiesčio kredito unijos darbuotojai – tuomečiai sutuoktiniai – įtariami pasisavinę beveik 484 tūkst. eurų unijai priklausančių lėšų. Įtariamieji klastojo dokumentus ir siekė parodyti, kad trūkstami pinigai grynaisiais įnešti į nuomojamą komercinio banko seifą. Tai atskleidė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdybos baigtas ikiteisminis tyrimas.
• Tyrimą dėl kredito unijoje galbūt įvykdytos nusikalstamos veiklos FNTT pareigūnai pradėjo po Lietuvos banko atlikto inspektavimo. Jo metu paaiškėjo, kad kredito unijos turtas sudaro 3,15 mln. eurų, o įsipareigojimai – 3,56 mln. eurų, taigi kapitalas yra neigiamas.
• Atsižvelgdama tai, kad kredito unijos turtas yra mažesnis už įsipareigojimus, esama ir kitų pažeidimų, o unijos vadovai negali pateikti realių mokumą atkuriančių sprendimų, Lietuvos banko valdyba pripažino šią uniją nemokia ir netrukus atšaukė jos veiklos licenciją.
• FNTT Klaipėdos apygardos tyrėjai išaiškino, kad kredito unijos administracijos vadovė, kaip įtariama, siekdama nuslėpti daugiau nei 271 tūkst. eurų lėšų trūkumą, 2014 metų kovo mėnesį suklastojo perdavimo–priėmimo aktą. Jame įrašė, kad šimtatūkstantinė grynųjų pinigų suma perduota tuometiniam jos sutuoktiniui, keletą metų dirbusiam kredito unijos atitikties užtikrinimo pareigūnu. Esą pinigai turėjo būti įnešti į nuomojamą seifą viename komerciniame banke. Taip pat paaiškėjo, kad pagal kredito unijos dokumentus, banko seife turėjo būti saugoma dar 271 tūkst. eurų. FNTT pareigūnai skaičiuoja, kad per trejetą metų minėti asmenys galėjo pasisavinti beveik 484 tūkst. eurų.
• Ikiteisminį tyrimą dėl beveik pusės milijono eurų pasisavinimo kontroliavo ir jam vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūra. Buvusiems sutuoktiniams, kredito unijoje ėjusiems atsakingas pareigas, gresia maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų.
• Tai – jau ne pirmas šiemet Klaipėdos apygardos valdybos baigtas ikiteisminis tyrimas, susijęs su kredito unijomis ir jų veikla. Šių metų birželį FNTT Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl apgaule suteiktų ir iššvaistytų beveik 500 tūkst. eurų paskolų iš „Pajūrio“ kredito unijos. Įtarimai šiame tyrime buvo pareikšti dvylikai asmenų.
• Atliekant šį ikiteisminį tyrimą surinkta duomenų, kad kredito unijos vadovybė ir darbuotojai nepagrįstai išduodavo šimtatūkstantines paskolas asmenims už įkeičiamus žemės sklypus Klaipėdos regione, nors paskolos gavėjai neteikė dokumentų apie įkeičiamos žemės vertę ir galimybes sumokėti skolinamą sumą. Kredito unijai paskolos gavėjai pateikdavo melagingus duomenis apie tai, kad skolinamos lėšos bus panaudotos komercinių objektų statybai, žemės pirkimui, būsto ar negyvenamųjų patalpų remontui. Už gaunamas paskolas buvo įkeičiami žemės sklypai be jokių turto vertinimų, o tikroji įkeičiamo turto vertė buvo kelis kartus mažesnė.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas
2016-12-28 08:30 Programinė įranga » Rivilė » #1343269
Sutinku, kai gaminys turi kelias pakuotes, tada sudėtingiau. Mano kliento gaminio pakuotė nėra sudėtinga - buteliukas+kamštukas +etikėtės.
Antrinė -dėžės transportavimui nurašau pagal faktą (info iš atsargų operacijų).
Tretinė - europaletes irgi per atsargų ir pardavimo operacijas (judėjimas)

Pakuotes apskaitą manau įmanoma sutvarkyti Rivileje. Turiu idėjų, tačiau jų aprašymas čia labai daug laiko užimtų. Siūlau pasiskambinti į Rivilę konsultantėms.


Bet tikrai taip nebus, kad užteks suformuoti vieną ataskaitą kelių mygtukų paspaudimu. Aš renku info iš 4-5 ataskaitų.
2016-12-27 23:19 Programinė įranga » Rivilė » #1343266
Vienas iš mano klientų užsisakė ataskaitas (pardavimų analizėje, atsargų operacijų analizeje ir gamybos operaijų analizėje), kuriose iš prekių kortelių ima bruto ir neto svorius.

Iš pardavimų (užsidėjus filtrą ES ne ES, Lietuva) galima suskaičiuoti išleistos į vidaus rinką, eksportuotos ar išvežtos į ES pakuotės kiekį.
2 val. darbų paskaičiavo Rivilė.
2016-12-27 11:24 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1343192
Savaitės 2016.12.19 - 2016.12.25 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga


SAVAITĖS RAŠTAS
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) atkreipia dėmesį į tai, kad Apdoroto tabako, etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų ženklinimo specialiais ženklais - banderolėmis taisyklių (toliau – Taisyklės), patvirtintų Vyriausybės 2004 m. balandžio 9 d. nutarimu Nr. 408, 9 punkte nustatyta, kad asmenys, praėjus dvejiems metams nuo naujų banderolių pavyzdžių patvirtinimo, seno pavyzdžio banderolėmis paženklintą apdorotą tabaką, etilo alkoholį ir alkoholinius gėrimus per 2 darbo dienas turi inventorizuoti įforminant 2 inventorizacijos aprašo egzempliorius. Ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po inventorizacijos šie inventorizacijos aprašo egzemplioriai turi būti pateikti teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios veiklos teritorijoje yra apdoroto tabako, etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų prekybos arba laikymo vieta. Vienas egzempliorius paliekamas teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje, o antrasis su šios inspekcijos spaudu, patvirtinančiu, jog inventorizacijos aprašas gautas inspekcijoje, laikomas apdoroto tabako, etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų prekybos arba laikymo vietoje.
• Lietuvos Respublikos finansų ministras 2014 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1K-487 „Dėl specialių ženklų banderolių apdorotam tabakui ženklinti pavyzdžių ir kainų patvirtinimo“ patvirtino banderolių apdorotam tabakui ženklinti pavyzdžius, kurių atpažinties numeriai yra 00318-A5, 00318-A6, 00331-A6 ir 00331-A7. Šis įsakymas įsigaliojo 2015 m. sausio 1 dieną, todėl šio pavyzdžio banderolėmis paženklintą apdorotą tabaką, asmenys pradeda inventorizuoti 2017 m. sausio 2 dieną.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas
Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus. Nuo 2017 metų sausio 1 dienos įsigalioja nauji NPD dydžiai. Jie bus taikomi gyventojų pajamoms, gautoms po 2017 sausio 1-os dienos. Pirmą kartą naujus NPD dydžius taikysime darbuotojų darbo užmokesčiui, kuris bus išmokėtas 2017 metų sausio mėnesį.
• Pakeista 20 straipsnio 1 dalis ir ji išdėstyta taip:
• „1. Neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – NPD) taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms. Metinis NPD (toliau – MNPD), jei šio straipsnio 6 dalyje nenustatyta kitaip, negali būti didesnis negu 3 720 eurų, jeigu gyventojo metinės pajamos (toliau – GMP) neviršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, dvylikos dydžių sumos. Kai GMP viršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, dvylikos dydžių sumą, MNPD, jeigu šio straipsnio 6 dalyje nenustatyta kitaip, negali būti didesnis negu suma, apskaičiuota pagal šią formulę:
• Gyventojui taikytinas MNPD = 3 720 – 0,5 x (GMP – dvylika minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, dydžių).“
• 2. Pakeisti 20 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
• „2. Jeigu šio straipsnio 6 dalyje nenustatyta kitaip, NPD mokestiniu laikotarpiu taikomas tokia tvarka:
• 1) gyventojui, kurio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos per mėnesį neviršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, vieno dydžio, taikomas mėnesio NPD yra 310 eurų;
• 2) gyventojui, kurio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos per mėnesį viršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, vieną dydį, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal šią formulę:
• Gyventojui taikytinas mėnesio NPD = 310 – 0,5 x (gyventojo mėnesio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos – minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, vienas dydis).“
• 3. Pakeista 20 straipsnio 6 dalis. Ji išdėstyta taip:
• „6. Asmenims, kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD yra 380 eurų. Asmenims, kuriems nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD yra 320 eurų. Atsiradus arba pasibaigus teisei į šioje dalyje nurodytą mėnesio NPD dydį, šis dydis pradedamas arba nustojamas taikyti nuo kitą, negu atsirado arba pasibaigė teisė į jį, mėnesį gautų pajamų. Šioje dalyje nurodytiems gyventojams taikytina MNPD suma yra lygi jiems pagal šios dalies nuostatas atitinkamais mokestinio laikotarpio mėnesiais taikytinų NPD sumai, pridėjus pagal šio straipsnio 1 dalį šiems gyventojams apskaičiuotą MNPD dalį, proporcingą mokestinio laikotarpio mėnesių, kuriais jie neturėjo teisės į NPD pagal šios dalies nuostatas, skaičiui.“
• 4. Pakeistas 20 straipsnio 8 dalis. Ji išdėstyta taip:
• „8. Nuolatiniams Lietuvos gyventojams (tėvams arba įtėviams), auginantiems vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas grupinio mokymosi forma kasdieniu, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, pavienio mokymosi forma savarankišku, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, už kiekvieną auginamą vaiką (įvaikį) yra taikomas 200 eurų papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – PNPD).“

Pakeistas Pelno mokesčio įstatymas
Nuo 2017 sausio 1-os dienos neteko galios Pelno mokesčio įstatymo 40(1). Nuo 2017 sausio 1-os dienos gyventojams išmokėtų dividendų ar įmonių savininkų išsiimto pelno nereikės papildomai apmokestinti pelno mokesčiu, jeigu įmonė taikė investicinio projekto lengvatą ar gavo neapmokestinamųjų vertybinių popierių pardavimo pajamų. Pagal šį straipsnį buvo prievolė mokėti 15 proc. pelno mokestį skirstant įmonės (AB, UAB, MB, IĮ, ŪB, kooperatinės bendrovės) pelną savo akcininkams ir savininkams, jeigu pelnas buvo neapmokestintas, kadangi įmonės taikė investicinio projekto lengvatą (PMĮ 46-1 str.) ar gavo neapmokestinamųjų pajamų: akcijų perleidimo, gyvybės draudimo įmokų ir investicinių pajamų (PMĮ 12 str. 5, 15 ir 16 p.); ar apmokestino pelną taikydama 0 proc. tarifą.

Darbo kodekso įsigaliojimas atidėtas iki 2017 liepos 1 dienos
Seimas nubalsavo už Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 liepos 1-os dienos. Nuo 2017 sausio 1-os dienos įsigalios tik DK 6 straipsnio 8 dalis:
• 8. Nuo Darbo kodekso įsigaliojimo kasmetinės atostogos, į kurias teisė įgyta iki Darbo kodekso įsigaliojimo, suteikiamos darbo dienomis, už kiekvienas septynias kalendorines dienas atostogų suteikiant penkias darbo dienas kasmetinių atostogų (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba šešias darbo dienas už kiekvienas septynias diena0s (jeigu dirbama šešias dienas per savaitę). Darbuotojai, iki Darbo kodekso įsigaliojimo turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2020 m. sausio 1 d.


VMI informuoja: pakeistos importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisyklės
Lietuvos Respublikos Finansų ministro Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informuoja, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2016 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. VA-161/1B-1041 „Dėl importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisyklių patvirtinimo« (toliau – Įsakymas), nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiamas šiuo metu galiojantis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2012 m. spalio 15 d. įsakymas Nr. VA-94/1B-785 „Dėl importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisyklių patvirtinimo».
• Įsakymas ir juo patvirtintos Importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisyklės išdėstytos nauja redakcija atsižvelgiant į 2016 m. lapkričio 3 d. Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 2, 123, 14, 15, 45, 53, 56, 71, 93, 94, 120 ir 121 straipsnių pakeitimo įstatymu Nr. XII-2697 priimtus pakeitimus bei į 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (OL 2013 L 269, p. 1), išdėstytas nuostatas.
Daugiau informacijos -VMI rašte.

VMI informuoja: pakeistos mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų FR0521, FR0522, FR0523 ir FR0524 formų ir jų pildymo taisyklės
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau - VMI prie FM) informuoja, kad 2016 m. gruodžio 9 d. buvo priimtas VMI prie FM viršininko ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. gruodžio 8 d. įsakymo Nr. VA-61/D1-658 „Dėl mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų FR0521, FR0522, FR0523 ir FR0524 formų ir jų pildymo taisyklių patvirtinimo« pakeitimo įsakymas Nr. VA-156/D1-866.
• Minėtu įsakymu pakeistos ir išdėstytos nauja redakcija Mokesčio už aplinkos teršimą apmokestinamųjų gaminių atliekomis deklaracijos FR0523 formos ir Mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis deklaracijos FR0524 formos užpildymo taisyklės, taip pat Mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių deklaracijos FR0521, Mokesčio už aplinkos teršimą apmokestinamųjų gaminių atliekomis deklaracijos FR0523 ir Mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis deklaracijos FR0524 formos.
Daugiau informacijos - VMI rašte.

VMI informuoja: pakeistos siūlymo inicijuoti juridinio asmens likvidavimą ir pranešimo apie juridinio asmens, užsienio juridinio asmens filialo ar atstovybės atsiskaitymą su biudžetais ir pinigų fondais teikimo juridinių asmenų registro tvarkytojui taisyklės
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informuoja, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2016-12-13 įsakymu Nr. VA-159/1B-996/V-629 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2004 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. VA-124/1B-671/V-257 „Dėl Siūlymo inicijuoti juridinio asmens likvidavimą ir Pranešimo apie juridinio asmens, užsienio juridinio asmens filialo ar atstovybės atsiskaitymą su biudžetais ir pinigų fondais teikimo juridinių asmenų registro tvarkytojui taisyklių patvirtinimo» pakeitimo« (toliau – įsakymas) pakeistos ir papildytos Siūlymo inicijuoti juridinio asmens likvidavimą ir Pranešimo apie juridinio asmens, užsienio juridinio asmens filialo ar atstovybės atsiskaitymą su biudžetais ir pinigų fondais teikimo juridinių asmenų registro tvarkytojui taisyklės (toliau — taisyklės).
• Taisyklėse pakeistos ir/ar papildytos šios esminės nuostatos:
• - 5 punktas papildomas nuostata, kad Siūlymas inicijuoti juridinio asmens likvidavimą nerengiamas ir Juridinių asmenų registro (toliau – JAR) tvarkytojui (toliau – JAR tvarkytojas) neteikiamas, kai juridinis asmuo yra bankrutuojantis, likviduojamas ar restruktūrizuojamas;
• - 6.1 papunktis papildytas išimtimi kada siūlymas galėtų būti rengiamas ir teikiamas JAR tvarkytojui, t. y., kai individualios įmonės, mažosios bendrijos, tikrosios ūkinės bendrijos, komanditinės ūkinės bendrijos ar šeimynos skola Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui per einamuosius ir 5 praėjusius metus susidarė tik iš kas mėnesį dėl savarankiškai dirbančio asmens statuso priskaičiuojamų valstybinio socialinio draudimo įmokų ir (ar) privalomojo sveikatos draudimo įmokų;
• - 7.1 papunktis papildomas nauja aplinkybe, sudarančia pagrindą įtarti, kad juridinis asmuo vykdo veiklą, kai asmuo yra registruotas specialios telekomunikacijų, radijo ir televizijos transliavimo ir elektroniniu būdu teikiamų paslaugų apmokestinimo schemos, nustatytos Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo XII skyriaus 5 skirsnyje, naudotoju (angl. Mini One Stop Shop). Taip pat patikslinamas su minėta nuostata susijęs taisyklių 2 priedo 1 punktas.;
• - 14 ir 15 punktuose panaikinama nuostata, kad Siūlymo inicijuoti juridinio asmens likvidavimą kopija turi būti siunčiama JAR tvarkytojui;
• - taisyklės papildomos 35.3 papunkčiu, kurio nustatoma, kad taisyklių III skyriaus nuostatos netaikomos užsienio juridinio asmens filialui ar atstovybei, kai užsienio juridinis asmuo pripažįstamas pasibaigusiu dėl bankroto. Tokio užsienio juridinio asmens filialas ar atstovybė iš JAR išregistruojamas Juridinių asmenų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr.1407 „Dėl Juridinių asmenų registro įsteigimo ir Juridinių asmenų registro nuostatų patvirtinimo» 216-217 punktuose nustatyta tvarka.

Sodra informuoja: patvirtinus „Sodros“ biudžetą, geros naujienos pensininkams ir mamoms
Gruodžio 22 dieną Seimas patvirtino „Sodros“ biudžetą. Kitąmet Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamos sudarys daugiau kaip 3,739 mlrd. eurų, išlaidos sieks apie 3,707 mlrd. eurų išlaidas (pajamos viršija išlaidas 31,5 mln. eurų). Prognozuojama, kad kitų metų biudžeto pajamos augs 9 proc., o išlaidos – 6,2 proc. Po dešimties metų pertraukos planuojamas nedeficitinis 2017 m. „Sodros“ biudžetas.
• Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, gera žinia yra ir tai, kad per krizę dirbę pensininkai, kuriems pensijos buvo sumažintos ženkliau, kompensacijų sulauks jau kitąmet ir jiems bus išmokėti likę 67 procentai jiems priklausančių išmokų. Anksčiau buvo numatyta pensijas kompensuoti per 2018 metus. Taip pat gera žinia pensininkams yra ta, kad vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, vidutiniškai padidės apie 20 eurų ir sieks apie 290 eurų. Be to, nuo naujų metų motinystės išmokoms nebebus taikomos taip vadinamos „lubos“, vadinasi mamytės galės gauti didesnes motinystės išmokas.
• Numatyta, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. bazinė pensija padidės 8 eurais (iki 120 eurų), o einamųjų metų draudžiamosios pajamos padidės 31 euru (iki 476 eurų). Pensijoms padidinti nuo sausio 1 d. bus papildomai skiriama apie 167,4 mln. eurų.
• Didžiausią Fondo biudžeto pajamų dalį sudarys draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokos – beveik 3 mlrd. 215 mln. eurų, ir apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokos – daugiau kaip 340,4 mln. eurų. Savarankiškai dirbančių asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokos planuojama sudarys apie 109,2 mln. eurų, valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokos – apie 7,7 mln. eurų.
• Didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį (70,2 proc. visų išlaidų) sudarys išlaidos socialinio draudimo pensijoms. Pagal teikiamą dokumentą valstybinio socialinio draudimo pensijoms planuojama skirti beveik 2 mlrd. 602 mln. eurų, ligos socialinio draudimo išmokoms – apie 254 mln. eurų, motinystės socialinio draudimo išmokoms – beveik 303,6 mln. eurų, nedarbo socialiniam draudimui – apie 138,3 mln. eurų, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui – daugiau kaip 19,3 mln. eurų. Prognozuojama, kad lėšos pervedamos į pensijų fondus sudarys apie 172,7 mln. eurų.

KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: Seimas priėmė 2017 metų valstybės biudžetą
Seimas priėmė 2017 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą. Jame ypatingas dėmesys skirtas svarbioms valstybės politikos kryptims – valstybės saugumui stiprinti, žmonių gerovei ir ekonomikos augimui skatinti, viešųjų pirkimų skaidrumui didinti, korupcijos prevencijai.
• Finansų ministras Vilius Šapoka sakė, kad iki priėmimo biudžeto projektas buvo tobulintas, siekiant sumažinti fiskalinių rodiklių riziką, maksimaliai suderinti asignavimų valdytojų poreikius ir valstybės finansines galimybes.
• Patvirtintas kitų metų valdžios sektoriaus struktūrinis deficitas sudarys apie 1,2 proc. BVP, valdžios sektoriaus deficitas – 0,7 proc. BVP. Numatomo deficito pokyčiui didžiausią teigiamą įtaką turės iki kitų metų liepos 1 d. atidėtas dalies socialinį modelį sudarančių teisės aktų įsigaliojimas, didesnio deficito riziką taip pat mažins kitąmet tęsiamos mokesčių administravimo gerinimo priemonės.
• Patvirtinta, kad 2017 m. valstybės biudžeto pajamas sudaro 8 487,3 mln. eurų, asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti – 9 045,8 mln. eurų (asignavimai viršija pajamas 558,5 mln. eurų).
• ES investicijų ir kitos tarptautinės paramos lėšų kitų metų biudžete numatyta 2,101 mlrd. eurų.
• Pedagogų darbo apmokėjimo sąlygoms gerinti iš viso skirta 41 mln. eurų, 3,1 mln. eurų - valstybiniams mokslinių tyrimų institutų ir universitetų vyresniųjų mokslo darbuotojų, mokslo darbuotojų ir tyrėjų darbo užmokesčiui padidinti, 23,2 mln. eurų - Vidaus tarnybos statuto nuostatoms įgyvendinti.
• „Sodros“ pensijų ir valstybinių pensijų, sumažintų dėl draudžiamųjų pajamų turėjimo kompensavimui užbaigti 2017 m. skirta 87,3 mln. eurų.
• Daugiausiai pajamų valstybės biudžetas gaus iš pridėtinės vertės mokesčio –3 283 mln. eurų ir akcizų - 1 339 mln. eurų. Pelno mokesčio numatyta gauti 678 mln. eurų, gyventojų pajamų mokesčio – 340 mln. eurų.
• Dėl 2017 metais taikomų mokesčių lengvatų mokestinės pajamos bus apie 1 065 mln. eurų mažesnės. Prognozuojama, kad dėl 2017 metais galiosiančių lengvatų daugiausia pajamų bus negauta iš GPM – 533,1 mln. eurų. Pelno mokesčio ir akcizų pajamos 2017 metais bus mažesnės atitinkamai 192 ir 178,2 mln. eurų. PVM pajamos dėl galiosiančių lengvatų bus apie 162 mln. eurų mažesnės.
• Asignavimai, palyginti su 2016 m., kitąmet labiausiai didėja gynybos sričiai – beveik 160 mln. eurų, švietimui skirta 112 mln. eurų daugiau nei šiemet, socialinei apsaugai - 111 mln. eurų daugiau, viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai – 73 mln. eurų daugiau, aplinkos apsaugai – 57 mln. eurų daugiau.
• Valstybės investicijų 2017–2019 metų programoje 2017 metų valstybės kapitalo investicijoms iš viso skirta 1,396 mlrd. eurų.
• Patvirtintas 2,457 mlrd. eurų Vyriausybės grynojo skolinių įsipareigojimų pokyčio limitas. Iš to 1,4 mlrd. eurų skirta sukaupti lėšas euroobligacijų emisijai 2018 m. išpirkti.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: pakeistas 2016 m. atlikto audito kokybės peržiūrų planas
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. gruodžio 14 d. isakymu Nr. V3-29 „Dėl Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus 2016 m. liepos 5 d. isakymo Nr. V3-18 „Dėl 2016 metų auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūrų plano tvirtinimo“ pakeitimo“ buvo pakeistas 2016 metų auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūrų planas.
Valstybinė darbo inspekcija pateikia Darbuotojų, kurių stažas įmonėje iki 1 metų, tikslinio patikrinimo ataskaita
• Atsižvelgiant į tai, kad Valstybinės darbo inspekcijos (toliau – VDI) statistikos duomenimis, darbuotojai, kurie dirba įmonėje pirmus metus, yra didžiausios rizikos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti grupė, VDI šių metų lapkričio 28 d. - gruodžio 9 d. organizavo neplaninius patikrinimus pagal prevencinę anketą „Darbuotojų, kurių darbo stažas įmonėje yra iki 1 metų, darbuotojų saugos ir sveikatos būklės įvertinimas“.
Ataskaita apie ypatingos (neplaninės) užduoties įvykdymą pateikiama čia.

VMI praneša: 2017 metais – bendri VMI ir LBAA seminarai buhalteriams
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad tęsiant glaudų bendradarbiavimą su vienu svarbiausių socialinių partnerių – Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija (LBAA), šiandien VMI vadovai aktualiausius klausimus aptarė su šios asociacijos prezidente Daiva Čibiriene bei direktore Justina Urbanavičiene.
• Didžiausios buhalterius vienijančios organizacijos vadovės pristatė savo narių apklausos dėl i.MAS tyrimo rezultatus, aptartos didelio kiekio laiškų iš VMI siuntimo problemos, VMI perduoti buhalterių pasiūlymai dėl i.MAS veikimo.
• Anot VMI viršininko Dainoro Bradausko, aktyvi LBAA veikla, jos pasiūlymai, konstruktyvi kritika Mokesčių inspekcijai padeda gerinti veiklos kokybę, o bendradarbiaujant inicijuoti procesų pakeitimai lengvina darbą ir įmonių buhalteriams bei auditoriams.
• VMI ir LBAA sutarė kitais metais kartu organizuoti seminarus LBBA nariams, VMI teiks LBAA teisės aktų komentarų projektus pastaboms pateikti, tikimasi aktyvaus LBAA narių įsitraukimo tobulinant Mano VMI bei Elektroninio deklaravimo sistemas.

Sodra praneša: metų pabaigoje – dar mažesnis VSDFV biudžeto deficitas
Sausio–lapkričio mėnesiais Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) biudžeto pajamos, išankstiniais duomenimis, siekė 3 127 mln. Eur, o išmokos – 3 209,1 mln. Eur. Lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, biudžeto pajamos ūgtelėjo 11 proc. arba 309,8 mln. Eur, o išlaidos – 5,3 proc. arba 160,7 mln. Eur. Spartus pajamų augimas leido sumažinti biudžeto deficitą iki 82 mln. Eur. Pernai šis rodiklis buvo 231,2 mln. Eur.
• VSDF biudžeto statistika 2016 m. sausio-lapkričio mėnesiais (negalutiniais duomenimis):
• Pajamos
• 3 127,0 mln. Eur (309,8 mln. Eur arba 11 proc. daugiau nei pernai);
• 2 946,6 mln. Eur sudarė draudėjų ir apdraustųjų socialinio draudimo įmokos (262,3 mln. Eur arba 9,8 proc. daugiau nei pernai);
• Kitos įmokos: savarankiškai dirbančiųjų socialinio draudimo įmokos – 77,9 mln. Eur, valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokos – 0,2 mln. Eur, asignavimų iš valstybės biudžeto – 90,8 mln. Eur, veiklos pajamų – 10,5 mln. Eur.
• Išlaidos
• 3 209 mln. Eur (160,7 mln. Eur arba 5,3 proc. daugiau nei pernai);
• 2 322,2 mln. Eur sudarė pensijų socialinio draudimo išmokos (103,8 mln. Eur arba 4,7 proc. daugiau nei pernai). Pensijų kompensacijoms per aštuonis mėnesius išmokėta 85,1 mln. Eur;
• 440,5 mln. Eur sudarė ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokos (47,5 mln. Eur arba 12,1 proc. daugiau nei pernai);
• Kitos išmokos: nedarbo socialiniam draudimo išmokos – 98 mln. Eur, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokos – 15,9 mln. Eur, pervedimai į pensijų fondus – 141,5 mln. Eur.

FNTT tyrimas: kratos 25 dėvėtų drabužių parduotuvėse: dalis prekių – šešėlyje, alga darbuotojams – ir vokeliuose
FNTT Klaipėdos apygardos valdyba informuoja, kad Vakarų Lietuvoje registruota bendrovė, valdanti kelias dešimtis parduotuvių visoje Lietuvoje, dalies parduotų dėvėtų drabužių sistemingai neapskaitydavo, nesumokėjo visų mokesčių, o savo darbuotojams dalį algos mokėjo neoficialiai. Tai įtaria kratas įmonėje atlikę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos pareigūnai.
• Tyrimo metu paaiškėjo, kad 25 parduotuves (tarp jų – ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose) valdanti bendrovė dalies prekių sistemingai neapskaitydavo elektroniniais kasos aparatais, kitais apskaitos dokumentais ir nuo gautų pajamų nemokėjo dalies mokesčių į valstybės biudžetą. Be kita ko, įtariama, kad dalis įmonėje tokiu būdu gautų pajamų buvo išmokėta įmonės darbuotojams kaip neoficialūs darbo užmokesčio priedai. Šios išmokos buhalterinėje įmonės apskaitoje taip pat nefiksuotos, rodo tyrimo duomenys.
• Bendradarbiaujant su Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos ir Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais, bendrovės patalpose ir padaliniuose atliktos kratos. Jų vykdyta daugiau nei 30: įmonės veiklos vykdymo vietose, įmonės vadovų ir atsakingų asmenų gyvenamosiose patalpose ir kitur. Kratų metu rasta ir paimta beveik 40 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Įtariama, kad didžioji dalis šių pinigų gauti už parduotas prekes, kurios nebuvo apskaitytos kasos aparatu. Dėvėtus drabužius įmonė importuoja iš Airijoje veikiančios įmonės. Lietuvoje drabužiai yra rūšiuojami, paskirstomi po parduotuvių tinklą, galiausiai parduodami.
• Išankstiniai tyrimo duomenys rodo, kad kratų metu rasti 40 tūkst. eurų – maždaug vienos savaitės neapskaitytų pinigų apyvarta. Metinė bendrovės apyvarta pastaruosius kelerius metus siekė 1,5–2 mln. eurų. Artimiausiu metu FNTT planuoja atlikti įmonės ūkinės finansinės veiklos tyrimą.
• Bendrovės vadovui yra pranešta apie įtarimus dėl apgaulingo įmonės buhalterinės apskaitos tvarkymo ir neteisingo duomenų apie įmonės pajamas ir pelną pateikimo. Jam skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš gyvenamosios vietos. Įmonėje, kaip rodo „Sodros“ duomenys, dirba per 130 darbuotojų.
• Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-12-24 14:50 PVM » Ne PVM mokėtojai ir PVM » #1343147

Tess rašė:


LT įmonė ne PVM mokėtoja įsigijo programinę įrangą (programą kompiuteriui, kažkas tai redagavimui) iš Danijos PVM mokėtojo.
Sąskaita išrašyta su PVM.
Ar reikia LT apskaičiuoti ir sumokėti PVM?
Ar viską tiesiog traukti į sąnaudas?
Turėjau su vienu klientu tokį atvejį:
1.Klientas (UAB, ne PVM mokėtoja) nupirko kompiuterinę programą - apie 8000 EUR
2.Pardavėjas išrašė sąskaitą su PVM
3. Parašėm užklausimą į Danijos VMI, kodėl išrašė su PVM APMOKESTINAMAM asmeniui (nesvarbu ar esi PVM mokėtojas ar ne, jeigu vykdai ekonominę veiką (biznį) pagal ES 6 Direktyvą turėtų VISOSE Europos Sąjungos valstybėse rašyti be jokio PVM, nurodydami atvirkštinio PVM apmokestinimo straipsnį .
4. Danų VMI atsakymas - neturit PVM kodo ir dar neaišku kokias paslaugas/programas pirkote. Gal būt standartizuotas, tada kaip prekei taikomi PVM reikalavimai. Išvada :teisingai, kad išrašė su PVM.


Čia Lietuvoje prisiskaičiavome nuo apmokestinamosios vertės 21 procentą, danų PVM įdėjom į neleidžiamus, vadovaujantis VMI raštu dėl ES šalių sąskaitose nurodyto PVM.

2016-12-20 12:35 Bendra » i.MAS išmaniosios mokesčių administravimo sitemos » #1342713

Miglute rašė:


Įkeliu iš programos failus - su registrų duomenimis. Jie stovi "tikrinami". O kaip juos užkelt ant registro? Ačiū. Pasityčiojimams tikrai neturiu laiko, o ir amžius jau nebetas.kantrybės. Patys "užsikels". "Tikrinami" toks statusas buvo 2-2,5 val. šiandien. Anksčiau tai greit suvaikščiodavo.
2016-12-20 11:15 Bendra » i.MAS išmaniosios mokesčių administravimo sitemos » #1342686

Melaja rašė:


Ir tą girdėjau, tai kokiam velniui tas PVM24 kodukas skirtasJis buvo sugalvotas tada, kai VMI turėjo svajonių iš įmonių pateiktų PVM s-f sulipdyti FR0600. Deja, svajonės žiauriai žlugo, nes į FR0600 patenka duomenys ne tik iš PVM s-f o iš deklaracijų, mokėjimų, buh. pažymų, čekių ir pan.

2016-12-20 10:34 Bendra » i.MAS išmaniosios mokesčių administravimo sitemos » #1342668
Importas nedeklaruojamas i.SAFe
2016-12-19 10:08 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1342542
Savaitės 2016.12.12 - 2016.12.18 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS TYRIMAS
Finansinių nusikaltimų tyrimo taryba (FNTT) tęsia ikiteisminį tyrimą, susijusį su akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai” ir su ja susijusių bendrovių vykdytais sandoriais. Vakar „Lietuvos geležinkelių” centrinėje būstinėje Vilniuje ir kitur atliktos kratos – 2016 m. sausio 20 d. FNTT pradėto ikiteisminio tyrimo dalis.
• FNTT pareigūnai atliko būtinus procesinius veiksmus tyrime dėl galimų nusikalstamų veikų, kurios susijusios su bendrovės dukterinėmis įmonėmis, jų sudarytais sandoriais, galimu mokestiniu sukčiavimu stambiu mastu, dokumentų klastojimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu.
• Sulaikyti 3 fiziniai asmenys, atliktos kratos 4 bendrovėse, įtariamųjų gyvenamuosiuose namuose, automobiliuose, pagalbinėse patalpose.
• Tyrimą FNTT pradėjo gavusi pranešimą apie dviejų Lietuvoje registruotų įmonių galimai neteisėtas veikas, susijusias su tarptautiniu pinigų plovimu panaudojant Jungtinėje Karalystėje ir Belize registruotų ofšorinių kompanijų bankų sąskaitas, atidarytas Latvijos banke.
• FNTT, vykdydama ikiteisminį tyrimą bendradarbiauja su Latvijos ir kitomis užsienio teisėsaugos institucijomis.
SAVAITĖS PRIMINIMAS
VMI PRIE FM primena, kad iki gruodžio 15 d. gyventojai, turintys vadinamąjį prabangų nekilnojamąjį turtą, turi pateikti nekilnojamojo turto mokesčio (toliau – NTM) deklaracijas ir sumokėti NTM mokestį už 2016 metus. Iki šios dienos šalyje jau pateikta per pusę tūkstančio NTM deklaracijų.
• „NTM deklaracijas (forma KIT715) turi pateikti ir mokestį sumokėti tie gyventojai, kuriems nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto bendra vertė viršija 220 tūkst. eurų. Mokesčio tarifas siekia 0,5 proc. Vadinasi, jei bendra turto vertė yra 220 tūkst. eurų, tuomet mokesčio mokėti nereikia, bet jeigu, pvz., bendra turto vertė - 240 tūkst. eurų, tuomet nuo 20 tūkst. eurų yra mokama 0,5 proc.«, - teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
• VMI primena, kad atsižvelgus į Konstitucinio Teismo nutarimą buvo pakeista NTM deklaravimo tvarka, kuri numato, kad už 2015 metus ir vėlesnius mokestinius laikotarpius, NTM apskaičiuojamas taikant individualią 220 tūkst. eurų neapmokestinamąją vertę kiekvienam gyventojui, turinčiam brangaus nekilnojamojo turto - kiekvienas žmogus moka ne už šeimos, o tik už jam nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą.
• Taip pat apskaičiuojant NTM papildoma lengvata taikoma šeimos nariams priklausančio nekilnojamojo turto vertei, jei tos šeimos augina tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ar tos šeimos augina neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Tokiu atveju neapmokestinamoji nekilnojamojo turto, priklausančio šeimos nariams, vertė didinama 30 procentų ir yra taikoma individualiai kiekvienam iš sutuoktinių jų pasirinktu santykiu.
• Todėl kiekvienas iš sutuoktinių gali pasirinkti, kokiu santykiu taikyti neapmokestinamosios vertės padidėjimą 66 000 eurų. Šiuo atveju sutuoktiniai gali:
• • šią vertę paskirstyti lygiomis dalimis, t. y. po 33 000 eurų, arba
• • vienam iš sutuoktinių yra pritaikoma visa neapmokestinamoji 66 000 eurų vertė, arba
• • kiekvienas iš sutuoktinių neapmokestinamąją vertę paskirsto savo pasirinktu santykiu. Svarbu, kad bendra paskirstyta neapmokestinamoji vertė neviršytų 66 000 eurų.
• Sutuoktinių sutarimu taikomas papildomas neapmokestinamasis 30 proc. vertės dydis ir jo paskirstymas tarp sutuoktinių nėra atskirai įteisinamas jokiais juridinę galią turinčiais dokumentais. Todėl kiekvienais mokestiniais metais sutuoktiniai gali savo susitarimu keisti neapmokestinamosios vertės paskirstymą. Pakeistoje tvarkoje numatyta ir daugiau pakeitimų.
• Pažymėtina, kad gyventojai, turintys prabangaus nekilnojamojo turto, už 2016 metus apskaičiuodami NTM turi vadovautis nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojusiomis naujomis mokestinėmis vertėmis, jei toks turtas yra vertinamas masiniu būdu. NTM skaičiuojamas nuo mokestinės (bazinės) vertės, kurią nustato ir skelbia turto vertintojas, t. y. VĮ „Registrų centras».
• VMI primena, kad NTM apmokestinami tokie gyventojams nuosavybės teise priklausantys arba įsigyjami gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statiniai ar patalpos, žuvininkystės statiniai ir inžineriniai statiniai, kurių vertė viršija 220 tūkst. eurų (išskyrus atvejus, kai šis turtas naudojamas pajamoms iš žemės ūkio veiklos gauti (uždirbti), teikiant laidojimo paslaugas, švietimo darbui, kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai, kulto apeigų reikmenų gamybai, taip pat socialinei globai ir socialinei priežiūrai).
SAVAITĖS ĮSAKYMAS
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr.VA-157 pakeistos Pranešimo apie užsienio valstybių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytas ir uždarytas sąskaitas FR0526 formos bei jos pildymo ir pateikimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. V-176.
• Prievolė informuoti VMI prie FM, iki kalendorinių metų, einančių po tų kalendorinių metų, kuriais buvo viršytas 15000 eurų apyvartos (įplaukų) dydis, gegužės 1 d. atsiranda tiems gyventojams, kurie atitinka visas žemiau išvardintas sąlygas:
• 1. Yra nuolatiniai Lietuvos gyventojai, fiziniai asmenys, tapę nuolatiniais Lietuvos gyventojais pagal GPMĮ nuostatas, ir;
• 2. yra atidarę arba uždarę bet kokios rūšies sąskaitą (-as) užsienio valstybių kredito, mokėjimo arba elektroninių pinigų įstaigoje (toliau – Įstaigos), ir;
• 3. kai toje pačioje Įstaigoje turimos sąskaitos bendras metinis apyvartos (įplaukų) dydis per kalendorinius metus yra lygus arba didesnis kaip 15000 eurų.
• Gyventojams, kurie neatitinka, aukščiau išvardintų sąlygų, VMI prie FM informuoti apie užsienio valstybių Įstaigose atidarytas ir uždarytas sąskaitas nereikia, tačiau mokesčių administratoriui pareikalavus Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka, pavyzdžiui, patikrinimo metu, informacija turi būti pateikiama.
• Taisyklėse paminėta, kad Lietuvos Banko priežiūros tarnybos interneto svetainėje yra skelbiami ir atnaujinami Europos Sąjungos valstybių narių mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigų, jų filialų sąrašai, kuriuose asmenys gali pasitikrinti įstaigų duomenis (įstaigos tipą, rekvizitus ir kt.). Taisyklėse pateikti pavyzdžiai, nurodant duomenis tų įstaigų valdomų prekių ženklų, apie kuriuos asmenys teikė daugiausiai paklausimų.
• VMI prie FM atkreipia dėmesį, kad taip pat atidedamas terminas, per kurį reikia pateiki informaciją apie 2015 m. užsienio valstybių Įstaigose atidarytas ir uždarytas sąskaitas nuo 2016 m. gruodžio 31 d. iki 2017 m. gegužės 1 d.
• Lietuvos Respublikoje registruotiems juridiniams asmenims galioja ta pati Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo 42 straipsnio nuostata, t.y. įmonės informuoti apie minėtas visų rūšių sąskaitas privalo per 5 darbo dienas nuo sąskaitos atidarymo arba uždarymo dienos.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA
Pakeistos Grynųjų pinigų deklaracijos formų, Reikalavimų Grynųjų pinigų deklaracijos blanko formai bei Grynųjų pinigų deklaracijos pildymo ir muitinio įforminimo instrukcijos
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2016 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 1B-1024 pakeistos Grynųjų pinigų deklaracijos formų, Reikalavimų Grynųjų pinigų deklaracijos blanko formai bei Grynųjų pinigų deklaracijos pildymo ir muitinio įforminimo instrukcijos, patvirtintos Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 1B-891.
Pakeistos Mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų FR0521, FR0522, FR0523 ir FR0524 formų ir jų pildymo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 9 d. įsakymu VA-156/D1-866 pakeistos Mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų FR0521, FR0522, FR0523 ir FR0524 formų ir jų pildymo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. gruodžio 8 d. įsakymu Nr. VA-61/D1-658. taisyklės išdėstytos nauja redakcija.
• Nauja redakcija išdėstytos ir formos: FR0521, FR0523 ir FR0524.
• Mokesčio už aplinkos teršimą iš mobilių taršos šaltinių deklaracijos FR0521, Mokesčio už aplinkos teršimą apmokestinamųjų gaminių atliekomis deklaracijos FR0523 ir Mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis deklaracijos FR0524 formos užpildomos, deklaruojant 2016 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių mokestį už aplinkos teršimą.
Pakeistos Juridinio asmens registravimo Mokesčių mokėtojų registre duomenų pakeitimo taisyklės
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. VA-154 „Dėl Juridinio asmens registravimo Mokesčių mokėtojų registre duomenų pakeitimo taisyklių patvirtinimo“ pakeistos Juridinio asmens registravimo Mokesčių mokėtojų registre duomenų pakeitimo taisyklės (toliau – Taisyklės). Esminiai Taisyklių pakeitimai:
• 1. Pakeistas 8.2 papunktis, nurodant, kad užpildydamas popierinius Formų ir jų priedų variantus, mokesčių mokėtojas juos tiesiogiai įteikia arba išsiunčia VMI, panaikinant nuostatą, kad tai privalo daryti pagal mokesčio mokėtojo buveinės adresą;
• 2. Pakeistas 17 punktas, jį papildant ir detalizuojant elektroninio ryšio rekvizitus;
• 3. Pakeistas (patikslintas) 21.2 papunktis, kad jei FR0791 formoje mokesčių mokėtojas nenurodo adreso VMI korespondencijai gauti, tai tokiu adresu yra laikomas mokesčių mokėtojo biuras (kontora);
• 4. Pakeistas 22 punktas, jį papildant nauja nuostata, nurodančia, kad 6 dalies 6.3, 6.6, 6.9 ir 6.12, papunkčiai turi būti pildomi pagal struktūrą, nurodytą, taisyklių 17 punkte;
• 5. Pakeistas (patikslintas) 24.1 papunktis, nurodant, kad FR0791A, FR0791AP formose teikiamas struktūrinių padalinių patalpų nuosavybės teisės tipų klasifikatoriaus;
• Taip pat VMI prie FM pažymi, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. bus panaikinta FR0780 forma, jos turinį perkeliant į pranešimą naujam mokesčių mokėtojui, kuris jam teikiamas pagal Naujų mokesčių mokėtojų aptarnavimo apskričių valstybinėse mokesčių inspekcijose taisykles, patvirtintas VMI prie FM viršininko įsakymu VMI prie FM viršininko 2006 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. VA-4 (2011 m. gruodžio 22 d. įsakymo Nr. VA-136 nauja redakcija).

VMI konsultuoja: dėl tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus teikiamų paslaugų apmokestinimo pridėtinės vertės mokesčiu
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) paaiškina klausimus dėl tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus teikiamų paslaugų apmokestinimo pridėtinės vertės mokesčiu (toliau – PVM).
• Pagal Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymo (toliau – VKĮ) 2 straipsnio 11 dalies nuostatas tarpusavio skolinimas – veikla, kai per tarpusavio skolinimo platformą fiziniai asmenys teikia arba įsipareigoja suteikti vartojimo kreditus vartojimo kredito gavėjams. Tarpusavio skolinimo platforma - skolinimo platformos operatoriaus administruojama informacinė sistema, per kurią vykdomas tarpusavio skolinimas (VKĮ 2 straipsnio 12 dalis). Tarpusavio skolinimo platformos operatorius (toliau – operatorius) – asmuo, kuris administruoja tarpusavio skolinimo platformą (VKĮ 2 straipsnio 14 dalis).
• Klausimas: Kaip apmokestinamos PVM operatoriaus teikiamos paslaugos?
• Atsakymas:
• Pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau – PVM įstatymas) 28 str. 1 d. nuostatas PVM neapmokestinamas paskolų teikimas, tarpininkavimo paslaugos dėl paskolos suteikimo, taip pat suteiktos paskolos priežiūra, jeigu ją vykdo tą paskolą suteikęs apmokestinamasis asmuo. PVM įstatymo 28 straipsnio 1 dalies komentare paaiškinta, kad: „Tarpininkavimo paslaugomis laikomos paslaugos, kurių tikslas yra padaryti viską, kas būtina, kad dvi šalys sudarytų paskolos suteikimo sutartį (t. y. kai paslaugą teikiantis asmuo analizuoja kliento turtinę padėtį, jo finansinius poreikius, derasi dėl paskolos sąlygų, rengia sutarties pasiūlymą, atlygį (komisinius) gauna su sąlyga, kad jo surasti klientai pasirašys paskolos sutartį ir pan.).“
• Nagrinėjamu atveju, nesvarbu, kokia (dvišalė ar trišalė) paskolos sutartis sudaryta, paskolų davėjas siūlo paskolos suteikimo sąlygas, prisiima visą riziką, susijusią su paskolos negrąžinimu ar išankstiniu grąžinimu. Todėl darytina išvada, kad tikrasis paskolos teikėjas yra paskolų davėjas, kad jis savo vardu suteikia paskolą paskolų gavėjui, o operatorius yra tik tarpininkas tarp paskolos davėjo ir paskolos gavėjo, t. y. jis už atlygį (kurį jam įprastai moka paskolos gavėjas) tik „suveda“ paskolos teikėją ir paskolos gavėją. Tokiame paskolos teikimo sandoryje PVM tikslais laikoma, kad operatorius veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas, t. y. veikia paskolos gavėjo vardu ir sąskaita.
• Vykdydamas šią veiklą, operatorius ne tik administruoja tarpusavio skolinimo platformą, tačiau imasi aktyvių veiksmų, kad būtų suteikta paskola (pavyzdžiui, atlieka paskolos gavėjų mokumo vertinimą, paruošia preliminarų pasiūlymą dėl paskolos ir pateikia jį potencialiam paskolos gavėjui ir kt.). Atlygį už šias operatoriaus teikiamas paslaugas įprastai moka paskolos gavėjas, o šio atlygio dydis iš esmės priklauso nuo sudarytų paskolų apimčių bei grąžintų paskolų įmokų sumų. Tokiu atveju galima teigti, kad pagrindinis operatoriaus vykdomos veiklos tikslas - surasti kuo daugiau asmenų, besiskolinančių per tarpusavio skolinimo platformą. Tokios paslaugos PVM tikslais laikomos tarpininkavimo dėl paskolos suteikimo paslaugomis, kurios, vadovaujantis aukščiau minėtomis PVM įstatymo 28 straipsnio 1 dalies nuostatomis, PVM neapmokestinamos.

KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: griežtesni reikalavimai auditoriams stiprins investuotojų ir kreditorių apsaugą
Finansų ministerija informuoja, kad Seimas priėmė Audito įstatymą ir susijusius įstatymus, kuriais į nacionalinę teisę perkeliamos Audito direktyvos nuostatos ir atsižvelgiama į kai kuriuos Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento dėl viešojo intereso įmonių audito reikalavimų aspektus. Finansų ministerijos parengti pakeitimai sustiprins auditorių ir audito įmonių, atliekančių finansinių ataskaitų auditus, objektyvumą, nešališkumą ir taip padidins investuotojų ir kreditorių apsaugą.
• Nustatyta, kad auditorių ir audito įmonių veiklos reglamentavimas priklausys nuo audituojamų subjektų. Tai reiškia, kad audituojantiems viešojo intereso įmones (VIĮ) bus privaloma vadovautis ir Audito įstatymu, ir Reglamentu, kitiems auditoriams – tik Audito įstatymu. Toks papildomų taisyklių VIĮ auditoriams ir audito įmonėms taikymas suteiks visuomenei daugiau pasitikėjimo audituotomis finansinėmis ataskaitomis bei užtikrins vartotojų galimybę priimti pagrįstus sprendimus.
• Be to, papildytas VIĮ sąrašas - įtrauktos valstybės, savivaldybės įmonės, akcinės ir uždarosios akcinės bendrovės, kurių daugiau kaip 50 proc. akcijų priklauso valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise, ir kurios laikomos didelėmis įmonėmis (2 metus iš eilės tenkina bent du reikalavimus: turtas - 20 mln. eurų, grynosios pajamos – 40 mln. eurų ir jose dirba ne mažiau kaip 250 darbuotojų). Taip pat prie VIĮ priskirtos ir kredito unijos, kurių turtas paskutinę finansinių metų dieną dvejus metus iš eilės viršija 20 mln. eurų.
• Pakeitimais aiškiai apibrėžtas ir audito kokybę užtikrinsiančių institucijų vaidmuo. Nustatyta, kad Vyriausybės įgaliota institucija, kuriai pavesta atlikti visų auditorių ir audito įmonių viešąją priežiūrą ir kuri laikoma vienintele kompetentinga institucija, bus Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Finansų ministerijos. Ji bus visiškai atsakinga už funkcijų (teisės atlikti auditą suteikimas, audito standartų ir etikos principų nustatymas, kvalifikacijos kėlimas, atlikto audito kokybės užtikrinimas, tyrimų atlikimas, sankcijų skyrimas) atlikimą, nepriklausomai nuo to, ar funkcijas atlieka pati Tarnyba, ar jų atlikimas įstatymu deleguotas Lietuvos auditorių rūmams.

Finansų ministerija informuoja: patobulintame 2017 metų biudžeto projekte – mažesnis deficitas, daugiau lėšų socialinėms reikmėms
Finansų ministerija pateikė Vyriausybei 2017 m. biudžeto projektą, kuris patobulintas, atsižvelgus į septynioliktosios Vyriausybės prioritetus, įvertinus Seimo narių, komitetų, valstybės institucijų siūlymus, Valstybės kontrolės, Europos Komisijos ir Euro grupės nuomonę bei valstybės finansines galimybes.
• Ypatingas dėmesys ir daugiau lėšų nei numatyta pirminiame projekte skirta svarbioms valstybės politikos kryptims - viešųjų pirkimų skaidrumui didinti, korupcijos prevencijai, valstybės saugumui stiprinti, savižudybių, patyčių ir smurto prevencijai. Pavyzdžiui, Viešųjų pirkimų tarnybos asignavimams papildomai siūloma skirti 0,354 mln. eurų, nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms skubią anoniminę pagalbą, finansuoti – dar 0,2 mln. eurų, Valstybės saugumo departamento išlaidoms ir investicijoms – papildomai apie 1,5 mln. eurų, Konkurencijos tarybai – 0,220 mln. eurų daugiau nei pirmajame projekte.
• Pedagogų darbo apmokėjimo sąlygoms gerinti papildomai suplanuota 17 mln. eurų (iš viso toms reikmėms kitąmet bus skirta 41 mln. eurų), 3,1 mln. eurų - valstybiniams mokslinių tyrimų institutų ir universitetų vyresniųjų mokslo darbuotojų, mokslo darbuotojų ir tyrėjų darbo užmokesčiui padidinti, 4,9 mln. eurų - Vidaus tarnybos statuto nuostatoms įgyvendinti (iš viso šiam tikslui kitąmet numatyta 23,2 mln. eurų).
• Be to, patobulintame biudžeto projekte papildomai numatyti 44,5 mln. eurų „Sodros“ pensijų ir valstybinių pensijų, sumažintų dėl draudžiamųjų pajamų turėjimo kompensavimui užbaigti 2017 m. (iš viso toms reikmėms bus skirta 87,3 mln. eurų.
• „Per gana trumpą laiką turėjome perkratyti prašymus skirti papildomai daugiau nei 1 milijardą eurų, sušvelninti biudžeto projekte užprogramuotą fiskalinių rodiklių riziką, įvertinti jas ne tik dvylikai mėnesių į priekį, o gerokai toliau. Todėl galėčiau teigti, kad šiame patobulintame projekte gerokai labiau subalansuoti asignavimų valdytojų poreikiai ir valstybės finansinės galimybės“, - komentuoja finansų ministras Vilius Šapoka.
• Patobulintu įstatymo projektu, atsižvelgiant į Valstybės kontrolės pastebėjimus, kitąmet numatomas 0,7 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitas – 0,1 proc. BVP mažesnis palyginti pirmuoju projektu.
• 0,1 proc. mažesnis nei planuotas pirmajame biudžeto projekte prognozuojamas ir kitų metų valdžios sektoriaus struktūrinis deficitas – jis sudarys apie 1,2 proc. BVP. Numatomo deficito pokyčiui didžiausią teigiamą įtaką turės iki kitų metų liepos 1 d. atidedamas dalies socialinį modelį sudarančių teisės aktų įsigaliojimas, didesnio deficito riziką taip pat mažins kitąmet tęsiamos mokesčių administravimo gerinimo priemonės.
• Patobulintame įstatymo projekte 2017 m. valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, didėja apie 43 mln. eurų ir sudaro 8,519 mlrd. eurų, asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti - 10 mln. eurų ir sudaro 9,070 mlrd. eurų (asignavimai viršija pajamas 550,3 mln. eurų).
• Akcizų pajamos didinamos 45 mln. eurų dėl spartesnio akcizų tarifų etilo alkoholiui ir kitiems alkoholiniams gėrimams kėlimo, 10 mln. eurų numatoma gauti Lietuvos banko likutinio pelno, po 0,2 mln. eurų didinamos pajamos už atsitiktines paslaugas ir iš Europos Sąjungos bei kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų.
• 12 mln. eurų mažinama pajamų iš PVM prognozė dėl 5 proc. PVM tarifo lengvatos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms.
• Iš 73,4 mln. eurų mažinamų asignavimų - 59,2 mln. eurų jie mažėja dėl socialinio modelio įstatymų įsigaliojimo atidėjimo iki kitų metų liepos 1 d.
• Patobulintame įstatymo projekte 0,03 procento didėja gyventojų pajamų mokesčio dalis, tenkanti visų savivaldybių biudžetams nuo šio mokesčio pajamų į konsoliduotus valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, o Vilniaus m. ir Kauno m. savivaldybėms - po 0,01 proc.
• Valstybės biudžeto bendrosios dotacijos kompensacijos savivaldybių biudžetams padidėja 183 tūkst. eurų.
• Patobulintame Valstybės investicijų 2017–2019 metų programos projekte kitų metų kapitalo investicijoms numatoma skirti 6,5 m mln. eurų daugiau – iš viso 1,421 mlrd. eurų. Daugiausiai papildomų asignavimų siūloma skirti švietimo ir mokslo įstaigoms modernizuoti – 2,1 mln. eurų, valstybės sienos su Rusijos Federacija saugumui stiprinti – 2 mln. eurų, Valstybės saugumo departamento investicijoms – 1,1 mln. eurų.

Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Dešimtoji konsultacija
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia dešimtąją konsultaciją.
Dešimtąją konsultaciją galite rasti čia.

Sodra praneša: pensijos ir periodinės išmokos gavėjus pasieks iki Kalėdų
Linkėdama dosnių, jaukių ir ramių švenčių „Sodra“ ketina iki gruodžio 23 dienos išmokėti visas pensijas, priklausančias pensijų kompensacijas bei kitas periodines išmokas.
• Primename, kad šį mėnesį „Sodra“ išmokės paskutines kompensacijas už krizės metu sumažintas pensijas. Tam skirta beveik 51 mln. eurų, o ši suma bus padalyta apie 415 tūkstančių kompensacijų gavėjų.

VMI informuoja - jau galima įsigyti verslo liudijimus kitiems metams
VMI informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti naujus ar pratęsti turimus verslo liudijimus 2017 metams, o tai patogiausia padaryti el. būdu, prisijungus prie Mano VMI, adresu www.vmi.lt/manoVMI. Šiais metais verslo liudijimus norimai veiklai vykdyti įsigijo daugiau nei 106 tūkst. gyventojų.
• „VMI pastebi, kad kasmet daugėja gyventojų, taupančių savo laiką ir įsigyjančių verslo liudijimus norimai veiklai vykdyti el. būdu. Šiemet iš daugiau nei 133 tūkst. su verslo liudijimais susijusių operacijų – išdavimu, pratęsimu, nutraukimu, beveik 37 proc. buvo atlikta elektroniniu būdu ir tai yra 4 proc. daugiau nei pernai,« – teigia Stasė Aliukonytė-Šnirienė akcentuodama, kad verslo liudijimus įsigyti neišėjus iš namų taip pat galima ir naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „e.VMI». Ją galima nemokamai parsisiųsti iš VMI svetainės, adresu https://www.vmi.lt/cms/mobiliosios-programeles.
• Reikiamus dokumentus legaliai kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veiklai įsigyjančios kirpėjos Jurgitos teigimu, paprasčiausias ir greičiausias būdas tai padaryti internetu. „Teikiant grožio paslaugas, darbo dienų grafikas priklausomai nuo klientų poreikio gali keistis, todėl dirbant su verslo liudijimu, yra galimybė kaskart individualiai pasirinkti darbo dienų skaičių konkrečiomis datomis, o pildant prašymą el. būdu tai užtrunka vos kelias minutes, be to, nereikia niekur važiuoti", - nuomone dalinasi kirpėja Jurgita Stoškutė iš Kauno.
• VMI informuoja, kad savivaldybių sprendimus* dėl fiksuotų pajamų mokesčio dydžių ir lengvatų, taikomų įsigyjant verslo liudijimus 2017 metams galima rasti VMI interneto svetainėje (http://www.vmi.lt/cms/web/kmdb), o pasinaudojus verslo liudijimų skaičiuokle (http://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12) galima savarankiškai apskaičiuoti preliminarias mokėtinų mokesčių sumas. Verslo liudijimų skaičiuokle VMI tinklalapyje šiais metais jau pasinaudojo daugiau nei 100 tūkst. gyventojų.
• Didžiausią verslo liudijimo kainą nustatė Kaišiadorių rajono savivaldybė. Čia gyventojas, norėdamas užsiimti statybos ir apdailos darbais visus metus, neribojant veiklos teritorijos, turės sumokėti 1300 eurų fiksuotą gyventojų pajamų mokesčio sumą. Mažiausią fiksuotą, t.y.1 euro pajamų mokestį 300 veiklos rūšių, veiklą vykdant konkrečios savivaldybės teritorijoje, patvirtino 11 savivaldybių tarybų, o Kupiškyje, veiklą vykdant tik Kupiškio rajone, 20 veiklos rūšių nustatytas nulinis fiksuoto pajamų mokesčio tarifas. Dažniausiai 1 euro metinį mokestį savivaldybės nustato nepopuliariausioms veikloms, pvz.: batų valymas, dovanų pakavimas ir pan. Didžiausias verslo liudijimo kainos sumažėjimas užfiksuotas Utenos rajono savivaldybėje. Čia 2016 m., neribojant veiklos teritorijos, gyventojas, norintis ištisus metus verstis kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla, įsigydamas verslo liudijimą mokėjo 2371 eurą. 2017 m. šios rūšies verslo liudijimas kainuos 684 eurus, t.y. 1687 eurais mažiau. Tokia pačia suma Utenos rajono savivaldybė sumažino fiksuotą pajamų mokesčio dydį gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus audiovizualinių kūrinių ir (arba) fonogramų bet kokiose laikmenose platinimui. Palyginamąją verslo liudijimų kainų lentelę Lietuvos savivaldybėse galima rasti VMI interneto svetainėje.

Sodra ragina paskubėti susitvarkyti dokumentus ir šventes sutikite be PSD skolų
Nuo 2017-ųjų sausio „Sodra“, sudarydama PSD skolininkų sąrašus ir vykdydama priverstinį skolų išieškojimą už 2016 metus, vadovausis tik tomis deklaracijomis, kurios bus pateiktos Gyventojų registrui. Deklaravus išvykimą šiuo būdu, įmokos už praėjusį laikotarpį galės būti perskaičiuotos ir įsiskolinimas panaikintas tik pristačius draustumą kitoje šalyje įrodančius dokumentus, išduotus atitinkamos tos šalies institucijos. Taigi, paskubėti tikrai verta.
• „Žmonės, dirbantys užsienyje ir ten mokantys socialinio draudimo mokesčius, dar gali suspėti susitvarkyti dokumentus ir išvengti skolos išieškojimo Lietuvoje. Neturėdami deklaracijų iš VMI ir Gyventojų registro, toliau fiksuosime, kad žmogus gyvena Lietuvoje ir skaičiuosim jam PSD įmokas. Kviečiame susitvarkyti – šiek tiek skirto laiko padės išvengti papildomų rūpesčių ir nepatogumų ateityje“, – ragina „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.
• „Sodra“ primena, kad kiekvienas Lietuvos pilietis, išvykdamas iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, privalo tai deklaruoti. Pateikti gyvenamosios vietos deklaraciją galima įvairiais būdais: seniūnijoje, savivaldybėje, Lietuvos diplomatinėje atstovybėje užsienyje ar internetu. Ši deklaracija įsigalioja nuo jos pateikimo dienos, ir ja vadovaujantis nutraukiamas privalomų mokesčių skaičiavimas.
• „Tačiau šiais metais „Sodra“ dar taiko išlygą – spręsdama dėl PSD mokesčio skaičiavimo atsižvelgia ir į Valstybinės mokesčių inspekcijos teikiamą informaciją – gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos formą GPM308, kurioje nurodyta, jog ją pateikia galutinai iš Lietuvos išvykstantis asmuo. Ši deklaracija gali būti pildoma ar tikslinama už pastaruosius penkerius metus, taigi, išvykimas deklaruojamas atgaline data. Tokia deklaracija suteikia galimybę „Sodrai“ stabdyti PSD įmokų skaičiavimą ir perskaičiuoti susidariusią skolą ar ją iš viso panaikinti“, – aiškino J. Miskis.
• Kita galimybė perskaičiuoti susidariusią skolą – pateikti „Sodros“ teritoriniam skyriui šalies, kurioje dirbama, institucijos, koordinuojančios socialinį draudimą, išduotą pažymą apie draustumą.
• Kurį būdą žmogus bepasirinktų, pateikti deklaraciją Gyventojų registrui yra būtina, nes priešingu atveju kitais metais PSD įmokos vėl bus skaičiuojamos.

FNTT tyrimas: šešėlinė prekyba langais ir durimis Klaipėdoje - 150 vilkikų iš Lenkijos, 1 mln. eurų nuslėptų mokesčių
FNTT praneša, kad plastikiniais langais ir durimis Klaipėdoje prekiaujanti bendrovė, įtariama, per kelerius metus pardavė produkcijos už 4 mln. eurų, tačiau nuslėpė per 1 mln. eurų mokesčių. Lenkišką produkciją – langus ir duris – įmonė pardavinėjo be apskaitos dokumentų. Skaičiuojama, kad fiktyvių bendrovių vardu buvo įvežta tiek plastikinių langų, kurių pakaktų įrengti veik 570 individualių namų.
• Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame lenkiškais plastikiniais langais, durimis ir kitais gaminiais prekiaujanti bendrovė įtariama šešėline veikla. Pirminiais skaičiavimais, per kelerius metus produkcijos parduota už 4 mln. eurų, o nuslėptų mokesčių suma sudaro daugiau kaip 1 mln. eurų.
• Tyrimo metu nustatyta, kad plastikiniais langais, durimis ir kitais gaminiais prekiaujančios bendrovės vadovas, veikdamas organizuota grupe su kitais asmenimis, iš Lenkijoje veikiančios įmonės pirkdavo produkciją, tačiau prekes į Lietuvą įsiveždavo dviejų kitų Klaipėdos rajone registruotų bendrovių vardu. Lenkijoje pagaminti langai, durys buvo parduodami Lietuvoje be apskaitos dokumentų, nesumokant valstybei jokių mokesčių. Tyrimas parodė, kad veiklos nevykdančių bendrovių vardu 2015–2016 metais iš Lenkijos įvežta prekių už maždaug 2,7 mln. eurų. Produkcijos be apskaitos dokumentų galėjo būti realizuota už daugiau nei 4 mln. eurų, nesumokant valstybės biudžetui daugiau kaip 1 mln. eurų mokesčių (nesumokėtas pridėtinės vertės mokestis (PVM) viršija 840 tūkst. eurų).
• Nelygu sezonas, kiekvieną mėnesį veiklos nevykdančių bendrovių vardu iš Lenkijos į Lietuvą keliavo nuo 5 iki 8 vilkikų su prekėmis. Vieno vilkiko gabenamų prekių vertė siekė maždaug 15–20 tūkst. eurų. Per tiriamąjį laikotarpį į Lietuvą buvo įvežta daugiau nei 150 vilkikų su prekėmis. Jos buvo realizuojamos tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, be apskaitos dokumentų. Dauguma prekių buvo realizuojama per asmenis, kurie, vykdydami individualią veiklą, užsiimdavo langų, durų montavimu ir tuo pačiu klientams perparduodavo gaminius.
• Galbūt nesąžiningai veikusios bendrovės veiklos apimtys skaičiuojamos. Yra duomenų, kad dauguma šios produkcijos keliavo individualių namų įrengimui. Pavyzdžiui, į vieną individualų gyvenamąjį namą naujus langus paprastai siūloma sudėti už maždaug 5–7 tūkst. eurų, taigi lyginant realizuotos produkcijos kiekį ir kainą, galima būtų tarti, kad buvo galima įrengti 571 individualų namą.
• Įtariama, kad milijoninė Klaipėdoje veikiančios bendrovės apyvarta buvo slepiama, Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teikiant suklastotas PVM deklaracijas, kuriose buvo sąmoningai nurodomi neteisingi duomenys. Veiklos nevykdančių bendrovių PVM deklaracijose buvo nurodyta, kad prekių tuo pačiu laikotarpiu iš Lenkijos tebuvo įvežta už 150 tūkst. eurų, į valstybės biudžetą sumokėti 6 tūkst. eurų mokesčių
• FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai nustatė, kad veiklos nevykdančiose Klaipėdos rajone registruotose bendrovėse dirbo po 1 asmenį, t. y. formalų direktorių. Vienos bendrovės direktorius buvo benamis, ne kartą baustas administracine tvarka už pažeidimus, susijusius su alkoholio vartojimu.
• Tyrimo metu FNTT tyrėjai, padedami Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų ir Klaipėdos apskrities VMI specialistų, atliko 70 kratų, kurių metu paimta bendrovių juodoji buhalterija, kiti reikšmingi tyrimui duomenys. Kratų metu bendrovės sandėlyje buvo rasti 266 įvairūs plastikiniai langai be apskaitos dokumentų. Langai jau buvo paruošti pardavimui. Siekiant užtikrinti civilinį ieškinį, šiame tyrime laikinai apribotos nuosavybės teisės į 220 tūkst. eurų vertės turtą. Trys asmenys buvo sulaikyti, kuriems, pareiškus įtarimus dėl sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, buvo paskirtos kardomosios priemonės. Atliekamą tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-12-12 21:57 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1341900
Savaitės 2016.12.05 - 2016.12.11 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS CITATA
• Dėl mano ankstesnio posto apie Vyriausybės darbų programą čia manęs klausinėja, ar yra principinis skirtumas tarp žodžių «sieksime» ir «įgyvendinsime»? Keista, kad klausia ne filologo, bet aš pasistengsiu. Įsivaizduokite, kad jūs mėginate savo automobiliu patekti į garažą. Ar tai dėl to, kad automobilis yra per platus, ar garažas per siauras, o gal todėl, jog jūs esate suknistai blogas vairuotojas, į garažą patekti jums nesiseka. Rezultatas - nulaužyti automobilio šoninio vaizdo veidrodėliai, apibalnotos garažo sienos ir pan. Perkeliant į valstybės lygmenį - kaip sakoma, viešųjų lėšų nuostoliai. Kadangi Vyriausybės programoje veiksmažodis «sieksime» pasikartoja 212 kartų, o «įgyvendinsime»- tik 27 kartus, gali susidaryti įspūdis, kad į garažą bus patenkama vidutiniškai iš 8 karto. Bet čia nebūtinai - jeigu iš karto matai, kad nepavyks įlįsti («įgyvendinti»), gali ir nemėginti lįsti («siekti»). Visiems nuo to būtų tik geriau. Va ir visa gnoseologija.
Gitanas Nausėda


SAVAITĖS INTERVIU
Aušra Maldeikienė įvertino naujos Vyriausybės programą: nuo S. Skvernelio Vyriausybės užmojų verktų net Danija.


TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistos Juridinio asmens registravimo Mokesčių mokėtojų registre duomenų pakeitimo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. VA-154 pakeistos Juridinio asmens registravimo Mokesčių mokėtojų registre duomenų pakeitimo taisyklės.

Pakeistos Likviduojamų juridinių asmenų dokumentų perdavimo toliau saugoti ir tai patvirtinančių pažymų išdavimo tvarkos aprašas
Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2016 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr.(1.3E)VE-112 pakeistos Likviduojamų juridinių asmenų dokumentų perdavimo toliau saugoti ir tai patvirtinančių pažymų išdavimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-156.

Pakeistos Mokestinių prievolių likučių suderinimo akto FR0299 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 06 d. įsakymu Nr. VA-150 pakeistos Mokestinių prievolių likučių suderinimo akto FR0299 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. V-314. Taisyklės išdėstytos nauja redakcija.

VKTI informuoja: dėl užsienio valstybėse paveldimo turto mokesčio deklaracijos FR0585 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių pakeitimo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos parengė 2016-12-02 informacinį pranešimą Nr. (18.18-31-1E)RM-33893 dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. gruodžio 17 d. įsakymo Nr. V-325 „Dėl Užsienio valstybėse paveldimo turto mokesčio deklaracijos FR0585 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo.
Daugiau informacijos šiame rašte.

KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: Lietuva pradės derybas dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties su Japonija pasirašymo
Finansų ministerija informuoja, kad netrukus bus žengtas pirmas žingsnis Lietuvos ir Japonijos sutarties dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo prevencijos pasirašymo link – dar šių metų gruodžio mėnesio pabaigoje turėtų prasidėti oficialios derybos dėl šios sutarties sudarymo.
• Šiandien Vyriausybė nutarė kreiptis į Prezidentę su prašymu suteikti įgaliojimus Finansų ministerijos Mokesčių politikos departamento direktoriaus pavaduotojai Audronei Misiūnaitei derėtis ir parafuoti minėtą sutartį su Japonijos vyriausybe.
• Lietuvos ir Japonijos ekonominiai ryšiai kasmet intensyvėja. Per paskutinius penkis metus prekių apyvarta tarp šalių išaugo daugiau kaip dvigubai, o importo iš Japonijos vertė nuosekliai didėja jau nuo 2012 metų. Vien per pirmuosius devynis šių metų mėnesius lietuviškos kilmės prekių eksporto į Japoniją vertė sudarė daugiau nei 88 mln. eurų, o iš Japonijos į Lietuvą importuota prekių beveik už 30 mln. eurų.
• Pasirašius ir vėliau ratifikavus šią sutartį bus sudarytos geresnės sąlygos skatinti Japonijos verslininkus investuoti į Lietuvos ūkį, užtikrinant, kad jų kapitalas ir pajamos nebus apmokestinamas du kartus. Tokia pat apsauga bus taikoma ir Lietuvos investicijoms Japonijoje. Kartu bus sudarytos sąlygos glaudesniam abiejų šalių mokesčių administratorių bendradarbiavimui.
• Šiuo metu Lietuva taiko 53 sutartis dėl dvigubo pajamų ir kapitalo apmokestinimo išvengimo.
• Informacija apie Lietuvos bendradarbiavimą su Japonija:
• 2015 metai
• Prekybos apyvarta – 87,2 mln. eurų. 41vieta tarp didžiausių Lietuvos prekybos partnerių.
• Eksportas į Japoniją – 48,7 mln. eurų (38 vieta).
• Į Japoniją daugiausiai eksportuota tabako ir perdirbto tabako pakaitalų (42 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į Japoniją), optikos, matavimo, medicinos prietaisų (16,9 proc.), baldų, patalynės ir čiužinių (7,3 proc.), pieno ir pieno produktų bei gaminių iš mėsos ir žuvies.
• Perspektyvūs eksporto sektoriai – informacinės ir komunikacijos technologijos, transporto priemonės ir detalės, pramoninės mašinos ir įrenginiai, chemija, elektronika, lazeriai.
• Importas iš Japonijos – 38,5 mln. eurų (41 vieta).

Finansų ministerija informuoja: pradedama kurti nacionalinė skatinamojo finansavimo institucija
Atsižvelgdama į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas Lietuvai dėl valstybės valdomų įmonių savarankiškumo didinimo, laikinai finansų ministrės pareigas einanti Rasa Budbergytė pasirašė įsakymą dėl UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) įstatų pakeitimo.
• Šie pokyčiai leis VIPA efektyviau prisidėti užtikrinant viešajam sektoriui svarbių investicinių projektų finansavimo mechanizmus nuosavo kapitalo, tarptautinių finansinių institucijų ir privataus sektoriaus lėšomis, o ateityje sudarys sąlygas tapti Nacionaline skatinamojo finansavimo institucija.
• „Tokios institucijos sukūrimas leis efektyviau naudotis Europos strateginio investicijų fondo (EFSI) arba vadinamojo Junkerio plano lėšomis. Jo investicijos turi didelį potencialą Lietuvoje, todėl, siekiant geriausio rezultato, labai svarbu išnaudoti visas galimybes, derinti EFSI finansavimą su ES struktūriniais ir investiciniais fondais bei kitomis finansinėmis priemonėmis“, – sako laikinai finansų ministrės pareigas einanti Rasa Budbergytė.
• Galutinis sprendimas dėl Nacionalinės skatinamojo finansavimo institucijos steigimo bus priimtas atlikus išsamią alternatyvų analizę bei kitas su steigimu susijusias procedūras. Tarp tokių – valstybės pagalbos schemos derinimas su Europos Komisija ir Nacionalinės skatinamojo finansavimo įstaigos įstatymo priėmimas.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: skelbiama Auditoriaus išvadų dėl viešojo intereso įmonių 2015 m. finansinių ataskaitų, audito įmonių veiklos skaidrumo pranešimų ir nepriklausomumo patvirtinimų apžvalga
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad įgyvendindama audito viešąją priežiūrą ir siekdama užtikrinti finansinių ataskaitų audito kokybę ir patikimumą, tarnyba atliko viešojo intereso įmonių 2015 m. finansinių ataskaitų auditoriaus išvadų analizę, taip pat stebėjo, kaip audito įmonės, atlikusios viešojo intereso įmonių auditą, vykdo Audito įstatymo nustatytas pareigas rengti, skelbti pranešimus apie savo veiklos skaidrumą ir teikti patvirtinimus apie nepriklausomumą. * Analizės rezultatai apibendrinti 2016 m. gruodžio 2 d. apžvalgoje Nr. A2-38.Apžvalgoje yra siekiama įvertinti internete viešai paskelbtų ir vartotojui be jokių apribojimų pasiekiamų auditorių išvadų dėl viešojo intereso įmonių finansinių ataskaitų kokybę ir atkreipti auditorių ir audito įmonių dėmesį į paskelbtos informacijos tinkamumą ir tikslumą. Kitas šios apžvalgos tikslas yra skleisti Audito įstatymo 51 ir 53 straipsnių nuostatų, reglamentuojančių audito įmonių pareigas rengti, skelbti pranešimus apie savo veiklos skaidrumą ir teikti patvirtinimus apie nepriklausomumą, geriausią įgyvendinimo praktiką.


Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Devintoji konsultacija
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia devintąją konsultaciją.
• Konsultacijos pagal atskiras temas bus skelbiamos kiekvieną pirmadienį VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos. Numatyta iš viso parengti dešimt konsultacijų.
Devintąją konsultaciją galite rasti čia.

FNTT praneša: degalinė darbuotojams mokėjo neoficialiai
Vakarų Lietuvoje registruota mažmenine degalų prekyba užsiimanti bendrovė darbuotojams už viršvalandžius mokėjo neoficialius atlyginimus. Operatoriai gaudavo 2,32 euro už valandą, dujų balionų pildytojai – 2,45 euro. Įmonė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratyje atsiduria ne pirmą kartą. Ji minima FNTT tebetęsiamame tarptautiniame tyrime.
• FNTT Klaipėdos apygardos tyrėjai išsiaiškino, kad bendrovės valdomų degalinių vadovai darbo grafikuose nefiksavo darbuotojų išdirbtų viršvalandžių. Paaiškėjo, kad kiekvieno mėnesio gale darbo grafikus arba duomenis degalinių vadovai perduodavo atsakingiems įmonės asmenims, kurie suskaičiuodavo, kiek viršvalandžių darbuotojas išdirbo. Oficialiuose bendrovės pateiktuose darbo grafikuose rodyta, kad darbuotojas, pavyzdžiui, dirbo apie 159 valandas per mėnesį, tačiau faktiškai dirbti viršvalandžiai dokumentuose nebuvo rodomi. Už viršvalandžius bendrovės darbuotojams buvo mokamas neoficialus darbo užmokestis: operatoriams – po 2,32 euro už valandą, dujų balionų pildytojams – po 2,45 euro už valandą.
• Šią savaitę FNTT pareigūnai, bendradarbiaudami su Klaipėdos apskrities valstybine mokesčių inspekcija, atliko kratas įmonės veiklos vykdymo vietose. Jų metu ir rado duomenis apie neoficialių atlyginimų mokėjimą darbuotojams. Kratos metu paimti viršvalandžių apskaičiavimo dokumentai. Įmonės biure rasti ir jau paruošti išmokėjimui neoficialūs atlyginimai. Kratų metu kaip daiktiniai įrodymai išimti 25,2 tūkst. eurų.
• Minėta bendrovė vykdo mažmeninę prekybą automobilių degalais, suskystintomis dujomis, užsiima jų transportavimu ir valdo nemažą mažmeninės prekybos degalais rinkos dalį. Bendrovė figūruoja ir FNTT tęsiamame tarptautiniame tyrime dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo. Šių metų kovą FNTT, bendradarbiaudama su VMI, atskleidė dvi Vilniuje ir Mažeikiuose veikusias organizuotas grupes, vykdžiusias nusikalstamą prekybą benzinu ir dyzelinu. Sukūrus sudėtingą pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimo schemą, per vienus nusikalstamos veiklos metus į Lietuvos valstybės biudžetą, kaip įtariama, nesumokėta apie 12 mln. eurų PVM. Atliekamų ikiteisminių tyrimų metu surinkta duomenų, kad iš Latvijos į Lietuvos rinką buvo atgabenta apie 60 tūkst. tonų degalų, kurie buvo realizuojami mažuose degalinių tinkluose ir transporto veiklą vykdančioms bendrovėms. Tyrimo metu surinkti duomenys rodo, kad į Lietuvą atvežti latviški degalai buvo parduodami bendrovėms, kurios juos realizuodavo savo degalinėse visoje Lietuvoje. Viena iš šių bendrovių – viena didžiausių naudos gavėjų – ta pati, kurioje FNTT Klaipėdos valdyba nustatė mokėjus neoficialius atlyginimus.

FNTT praneša: teismas nuteisė sukčiavusį Vilniaus verslininką ir įpareigojo atlyginti 2 mln. eurų žalą
Vilniaus miesto apylinkės teismas verslininką Arūną Strolį pripažino kaltu dėl sukčiavimo stambiu mastu, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo ir iš bendrovės „Centro kubas“ direktoriaus priteisė per 2 mln. eurų. Teismas verslininkui nustatė subendrintą bausmę – laisvės atėmimą dvejiems metams ir dviem mėnesiams, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams. Bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu A. Strolis negalės išvykti už gyvenamosios vietos miesto ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.
• Teismas tenkino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos civilinį ieškinį ir iš A. Strolio priteisė 1 mln. 492 tūkst. eurų. Teismas tenkino ir Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos civilinį ieškinį ir valstybės naudai priteisė 564 tūkst. eurų. Teismas yra apribojęs nuosavybę į verslininko turtą – žemės sklypą, esantį Molėtų rajone, ir „Centro kubui“ priklausančias patalpas Vilniuje, Bokšto gatvėje.
• Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Vilniaus apygardos valdyba dar pernai užbaigė ikiteisminį tyrimą, kuriame Vilniuje registruotos įmonės vadovas A. Strolis buvo įtariamas sukčiavimu stambiu mastu, dokumentų klastojimu ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymu.
• FNTT pareigūnai, tikrindami Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktą informaciją, nustatė, kad laikotarpiu nuo 2010 m. kovo iki 2014 m. gegužės mėn. UAB „Centro kubas“ direktorius, negalėdamas iš asmeninių lėšų grąžinti bankui paimto asmeninio kredito, per tris kartus pardavė didelės vertės UAB „Centro kubas“ nekilnojamąjį turtą, už kurį gavo daugiau kaip 13 mln. litų, ir šiais bendrovės pinigais padengė asmeninę paskolą. Tokiu būdu A. Strolis gavo asmeninę naudą iš UAB „Centro kubas“ lėšų už daugiau kaip 13 mln. litų sumą, nuo kurios bendrovė privalėjo apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti į valstybės biudžetą beveik 7 mln. litų (apie 2 mln. eurų) mokesčių sumą.
• Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad A. Strolis, siekdamas išvengti apskaičiuotų ir deklaruotų mokesčių sumokėjimo į valstybės biudžetą ir nuslėpti gautą asmeninę naudą, suklastojo UAB „Centro kubas“ mėnesinę ir metinę pajamų mokesčio ir PSD įmokų nuo A klasės pajamų deklaracijas už 2010 metus. Jose sąmoningai įrašė mažesnes su darbo santykiais susijusias A klasės išmokas ir šias suklastotas deklaracijas elektroniniu būdu pateikė Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Taip pat ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad A. Strolis, siekdamas išvengti mokesčių sumokėjimo, tvarkė apgaulingą apskaitą: nefiksuodavo dalies pardavimo pajamų, nepildė privalomų registrų ir nuo 2012 metų nebeteikė Valstybinei mokesčių inspekcijai privalomų deklaracijų, nors VMI įteikė priminimą dėl deklaracijų pateikimo.


FNTT tyrimas: iš Lenkijos į Lietuvą – 300 vagonų cukraus, apyvarta – 24 mln. eurų, mokesčių – nulis
Cukraus ir aliejaus pardavimus klastojusių Lietuvos įmonių vadovas atsidūrė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) akiratyje. Tai – bene septintas toks atvejis per paskutinius kelerius metus. Į prekių pirkimo–pardavimo grandinę įtraukdami fiktyvias įmones, valdomas per statytinius, tokios nusikalstamos veiklos organizatoriai išvengia mokesčių ir, gaudami prekes už mažesnę nei rinkos kainą, riboja sąžiningą konkurenciją. Skaičiuojama, kad per trejus metus nusikalstamu būdu realizuota per 21 tūkst. tonų – arba daugiau kaip 300 vagonų – cukraus.
• Naujausias PVM sukčiavimo atvejis: FNTT Kauno apygardos valdyba įtaria, kad trys lietuvių įmonės, užsiimančios cukraus ir aliejaus prekyba, galbūt vykdė fiktyvius pirkimo ir pardavimo sandorius. Įmonių valdytojas – vienas ir tas pats asmuo. Šiuo atveju įmonių valdytojas, siekdamas išvengti už įgytas prekes susidariusio mokėtino pridėtinės vertės mokesčio (PVM), imitavo pirkimo–pardavimo sandorius. Tokie įtarimai kilo pastebėjus, kad dauguma PVM tarifu apmokestintų įmonės sandorių buvo paslėpti po galbūt fiktyviais pardavimais Europos Sąjungoje (ES). FNTT dėl galimų mokestinių manipuliavimų pradėjo ikiteisminį tyrimą.
• Įsigyjant prekes ir paslaugas Lietuvoje, nusikalstamos veikos schemoje galėjo būti naudojamos fiktyvios, realiai veiklos nevykdančios įmonės, o įgytos prekės parduodamos Europoje deklaruojant pirkimo PVM. Cukrus ir aliejus, šių įmonių vardu pirktas Lenkijoje ir Latvijoje, buvo parduodamas Lietuvoje veikiančioms smulkioms mažmeninės prekybos įmonėms, taip pat didmeninės prekybos įmonėms, veikiančioms prekybos bazėse, alaus ir konditerijos gamybos įmonėms, bitininkams. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad dėl šio sukčiavimo išvengta didelės vertės turtinės prievolės į valstybės biudžetą – nesumokėta maždaug 1,6 mln. eurų PVM.
• „Į sandorių grandinę įterpus veiklos nevykdančias fiktyvias įmones, joms perkeliama prievolė mokėti PVM. O perkeltas mokestis panaikinamas fiktyvioms įmonėms neva įsigyjant įvairių prekių už didelę sumą. Taip elgiamasi, nes PVM mokesčio ribose galima sumažinti prekės kainą, o tai iškreipia konkurenciją. Pastebime, kad tokių schemų daugėja prekybos cukrumi sektoriuje“, – sako FNTT Kauno valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus viršininkas Rolandas Urbonas.
• Panašių ikiteisminių tyrimų buvo atlikta ir anksčiau. Per pastaruosius penkerius metus išnarpliotos šešios su prekyba cukrumi susijusios nusikalstamos veikos schemos. Skaičiuojama, kad 2014–2016 metais jomis padaryta žala siekė daugiau kaip 3 mln. eurų, o apyvarta iš tokių sandorių sudarė beveik 24 mln. eurų. Įtariama, kad sandorių metu realizuota per 21 tūkst. tonų cukraus.
• Pavyzdžiui, šių metų gegužę FNTT Kauno valdyba atskleidė bendrininkų grupę, kuri, kaip įtariama, organizavo sukčiavimo schemą, apgaule išvengdama į valstybės biudžetą sumokėti PVM. Vienos Kauno bendrovės pardavimų vadovas ir dar keli asmenys organizavo trijų fiktyvių įmonių įsteigimą ir jų panaudojimą. Žinodami, kad šios įsteigtos bendrovės bus panaudotos neteisėtai pirkimo PVM atskaitai sukurti, bendrovių vadovais ir akcininkais įformino anksčiau teistus ar priklausomus nuo narkotikų statytinius asmenis. Tokiu būdu, į cukraus pirkimo–pardavimo grandinę įtraukdami šias fiktyvias įmones ir jas per statytinius asmenis valdydami, nusikalstamos veikos organizatoriai organizavo cukraus tiekimą Kauno bendrovei. Šių fiktyvių bendrovių vardu Kauno bendrovei buvo išrašytos cukraus pardavimą už 2,2 mln. eurų patvirtinančios PVM sąskaitos–faktūros, taip pat beveik 390 tūkst. eurų PVM, kuris nebuvo sumokėtas į valstybės biudžetą.


Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-12-08 12:28 Blevyzgos » Mums patikę įvairiausi FILMAI » #1341506
Filmas gal ir nelabai, tačiau yra keletas mums įdomių detalių:
- pavadinimas The accountant;
- apie auditorių;
- auditoriaus pavardė Wolf smile

http://kinokrad.co/301628-rasplata.html


Sutapimas. Baikit nemanau
www.youtube.com/watch?v=0PVJx71u67M
2016-12-05 21:03 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1341079
Savaitės 2016.11.28 - 2016.12.04 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS CITATA
Kas labiausiai nervina politikus? Kai primeni, kad nėra kažkokių mistinių «valstybės pinigų», yra tik mokesčių mokėtojų sunešti pinigai. Jau galvojau po truputį išgyvendiname tą feodališką požiūrį į mokesčių mokėtojus. Bet kur tau:
• «Žmonės kartais pyksta ir sako, kad „Sodros“ pinigai yra mano pinigai, tačiau tiksliau tariant, pinigai yra žmogaus tol, kol jie yra jo sąskaitoje, kai jau valstybės sąskaitoje – nebe jo pinigai».
• Va čia yra didysis valdiškų pensijų sistemos baisumas. Būsimieji pensininkai, įsidėmėkite, ką valdiškos sistemos proponentai mano apie jus: Mokate Sodrai kiekvieną mėnesį? Tai ne jūsų pinigai, jokios jūsų nuosavybės ten nėra. Suprask, kai išeisite į senatvę pensijos gausite tiek, kiek užsinorės politikai. Nes tai - ne jūsų pinigai! Vien dėl tokio požiūrio daug kas gali nenorėti mokėti mokesčių ar Sodros įmokų.
• Na, o pamąstymai, kad antroje pensijų pakopoje sukaupti pinigai neturėtų būti paveldimi yra visiška nesąmonė. Jei taip mąstyti, tai ir pensininko butas tada yra «ne visai privati nuosavybė», nes jis pvz., 10 metų gyveno ir butą prižiūrėjo iš «valstybės pinigų» (čia pagal feodališką mąstymą).
• Tai yra baisu.
Žilvinas Šilėnas


SAVAITĖS NAUJIENA
• Lietuvos Buhalterių ir Auditorių asociacija 2016.12.14 dalyvaus susitikime su i.SAF kryžminio patikrinimo sistemos diegėjais.
• Asociacija laikia buhalterių pasiūlymų šiuo klausimu iki 2016.12.12 el. paštu admin@lbaa.lt.
• VMI pradeda dirbti su i.SAF projekto II etapu, kuris atliks pateiktų PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenų kryžminio sutikrinimo paslaugos proceso analizę. Numatoma, kad kryžminamos bus Lietuvos PVM mokėtojų Lietuvos PVM mokėtojams išrašytos PVM sąskaitos faktūros. Kryžminama pagal: PVM mokėtojo kodą; PVM sąskaitos faktūros išrašymo datą; PVM sąskaitos faktūros seriją ir numerį. Pagal PVM klasifikatoriaus kodus bus kryžminamos tik tos PVM sąskaitos faktūros, kuriose nurodyta PVM klasifikatoriaus kodai PVM25; PVM26; PVM27 (atvirkštinis PVM, pagal PVMĮ 96 str.). VMI planuoja, kad pasibaigus registrų pateikimo terminui po 2 d. bus atliekamas kryžminimas. Mokesčių mokėtojas (MM) apie tai, kad buvo atliktas kryžminis patikrinimas bus informuojamas vieną kartą per mėn. MM siunčiama informacija, kad buvo atliktas kryžminimas ir yra neatitikimų, kuriuos jis galės pasižiūrėti portale. Portale prisijungęs MM galės paspausti mygtuką „generuoti ataskaitą“ ir visada matys tik aktualius duomenis ir toje kryžminio ataskaitoje matys tik neatitikimus (t.y. nematys tų PVM sąskaitų faktūrų kuriose nėra neatitikimų).
• Atlikus analizę ir įvertinus MM poreikius, VMI numato iki 2017 m. sausio pabaigos parengti ir pristatyti jau visai mokesčių mokėtojų verslo darbo grupei parengtus šios paslaugos prototipus.
• Tam, kad VMI geriau susipažintų su MM poreikiais, LBAA ir kitų organizacijų atstovai dalyvaus 2016/12/14 diskusijoje su sistemos diegėjais.

SAVAITĖS PRANEŠIMAS
VMI praneša, jog socialiniame tinkle „Facebook" plinta pranešimai, raginantys susisiekti su pranešimo autoriais ir pasinaudoti galimybe susigrąžinti 15 proc. sumokėto gyventojų pajamų mokesčio.
• VMI primena, kad pasinaudoti galiojančiomis gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis galima deklaruojant pajamas. Šiemet tai padaryti dar galima už paskutinius 5 metus: pradedant 2011 metais ir baigiant 2015 metais. Už 2015 metus iš privalėjusių 843 tūkst. pateikti deklaracijas gyventojų, to dėl įvairių priežasčių dar nepadarė šiek tiek daugiau nei 90 tūkst. gyventojų.
• „Norint deklaruoti pajamas nereikia kreiptis į jokius pagalbininkus. Tereikia prisijungti prie Elektroninio deklaravimo sistemos ir, jei dar nėra deklaruotos pajamos, jas deklaruoti«,- teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, akcentuodama, kad pajamas deklaruoti galima ir atvykus į artimiausią VMI aptarnavimo skyrių, kur specialistai nemokamai patars, kaip tai padaryti ir, reikalui esant, padės atlikti privalomus veiksmus.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeistas Gyventojams išmokėtų išmokų, pagal mokesčio mokėjimo tvarką priskiriamų B klasės pajamoms, pažymos FR0471 formos užpildymo ir pateikimo taisyklių 1 priedas
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. lapkričio 29 d įsakymu Nr. VA-144 nauja redakcija išdėstytas Gyventojams išmokėtų išmokų, pagal mokesčio mokėjimo tvarką priskiriamų B klasės pajamoms, pažymos FR0471 formos užpildymo ir pateikimo taisyklių 1 priedas „Pajamų rūšių kodų sąrašas».
• Šie pakeitimai bus taikomi pildant 2017 ir vėlesnių metų FR0471 deklaracijas. Taisyklėse pakeista pajamų rūšių klasifikatoriaus kodų lentelė. Kodai sugrupuoti pagal pajamų rūšis, atlikti kai kurie redakcinio pobūdžio pakeitimai.

Pakeistos Metinės A klasės išmokų, nuo jų išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio deklaracijos FR0573 formos, jos priedų FR0573A, FR0573U formų užpildymo ir teikimo taisyklės
alstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko V 2016 m. lapkričio 29 d įsakymu Nr. VA-145 pakeistos Metinės A klasės išmokų, nuo jų išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio deklaracijos FR0573 formos, jos priedų FR0573A, FR0573U formų užpildymo ir teikimo taisyklės.
• Nauja redakcija išdėstytas taisyklių 2 priedas „A klasės išmokų kodai“.
• Šiose pakeistose taisyklėse nustatyta, kad gyventojų pajamų mokestį išskaičiuojantys asmenys (toliau – mokestį išskaičiuojantys asmenys) Metinės A klasės išmokų, nuo jų išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio deklaracijos FR0573 formoje ir jos FR0573A, FR0573U prieduose (toliau – deklaracijos FR0573 forma) privalės deklaruoti nuolatiniams ir nenuolatiniams Lietuvos gyventojams nuo 2017 m. sausio 1 dienos išmokėtas visas A klasės išmokas: apmokestinamąsias ir neapmokestinamąsias išmokas bei išmokas, kurios nepriskiriamos nenuolatinio Lietuvos gyventojo mokesčio objektui (išskyrus nedeklaruojamas neapmokestinamąsias išmokas).
• A klasės išmokų kodai papildyti naujais išmokų kodais: 08 – jūrininkui už darbą laivo, įregistruoto Europos ekonominės erdvės valstybės jūrų laivų registre, reiso metu išmokėtos išmokos; 31 – prizai ir laimėjimai, išmokėti ne darbdavio, išskyrus žymimus 07 kodu; 14 (Nenukirsto miško, apvaliosios medienos pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn išmokos) ir 15 (Netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn išmokos) išmokų kodai perkleti iš deklaracijos FR0572 formos užpildymo ir teikimo taisyklių. Be to, A klasės išmokų kodai sąraše suskirstyti į grupes, jungiančias panašios rūšies išmokas.
• Atkreipiame dėmesį, kad tikslindami 2016 metų ir ankstesnių mokestinių laikotarpių deklaracijos FR0573 formų duomenis, mokestį išskaičiuojantys asmenys privalės vadovautis taisyklių nuostatomis, reglamentavusiomis tikslinamojo mokestinio laikotarpio deklaracijos FR0573 formos užpildymo bei pateikimo tvarką.

Pakeistos Užsienio valstybėse paveldimo turto mokesčio deklaracijos FR0585 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. VA-147 pakeistos Užsienio valstybėse paveldimo turto mokesčio deklaracijos FR0585 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. V-325.


VMI informuoja: dėl įmokų į garantinį fondą administravimo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau — VMI prie FM) informuoja, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiasi įmokų į Garantinį fondą mokėjimo tvarka ir įmokas administruojantis subjektas.
• Vadovaujantis 2016 m. rugsėjo 16 d. Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo Nr. XII-2604 nuostatomis, nuo 2017-01-01 netenka galios Lietuvos Respublikos Garantinio fondo įstatymas Nr. VIII-1926 su visais pakeitimais ir papildymais. Garantinį fondą nuo 2017-01-01 administruos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir kitos Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigos. Garantinio fondo įmokos bus apskaičiuojamos ir mokamos, duomenys apie apskaičiuotas įmokas teikiami mutatis mutandis laikantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatytos tvarkos ir terminų.
• Remdamasi išdėstytu, VMI prie FM pažymi, kad būtina informuoti mokesčių mokėtojus apie tai, kad į VMI prie FM biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas įmokos Į Garantinį fondą (įmokos kodu 1961) turi būti mokamos tik už ataskaitinius laikotarpius iki 2016-12-31.
• Už ataskaitinius laikotarpius nuo 2017-01-01 įmokos į Garantinį fondą mokamos į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas.

VMI informuoja: pakeistas gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 28, 30, 53 ir 54 punktų apibendrinto paaiškinimas (komentaras)
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad parengė GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 28, 30, 53 ir 54 punktų apibendrinto paaiškinimo (komentaro) pakeitimą.
• VMI pakomentavo atvejus, kai NT pardavimo sutartys buvo sudarytos iki 2016 sausio 1 dienos, o atsiskaitymas vyksta tiek iki 2016 sausio 1 d, tiek 2016 metais.
• 3. 2015-10-25 gyventojas sudaro žemės (kuri buvo įsigyta iki 2011 m. sausio 1 d., išlaikyta iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn 3 metus) pirkimo-pardavimo preliminari sutartis, gauna avansą, o galutinis atsiskaitymas įvyksta 2016 m., turtas pirkėjo nuosavybėn pereina 2016 m. Tokiu atveju, pajamos (avansas) gautos 2015 m. pajamų mokesčiu neapmokestinamos. 2016 m. gautos žemės sklypo pardavimo pajamos pajamų mokesčiu apmokestinamos, kadangi nuo sklypo įsigijimo iki jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn nepraėjo 10 metų.
• 4. 2015 m. pabaigoje sudaroma žemės (kuri buvo įsigyta iki 2011 m. sausio 1 d., išlaikyta iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn 3 metus) pirkimo-pardavimo sutartis (turtas pirkėjo nuosavybėn pereina 2015 metais), tačiau pirkėjas su pardavėju atsiskaito dalimis 2015 ir 2016 metais.
• Atsakymas. Tiek 2015 m., tiek 2016 m. gautos turto pardavimo pajamos pajamų mokesčiu neapmokestinamos.

VMI informuoja: pakeistas gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 19, 22 ir 32 straipsnių apibendrinto paaiškinimas (komentaras)
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad parengė GPMĮ 19, 22 ir 32 straipsnių apibendrinto paaiškinimo (komentaro) pakeitimą.
Daugiau informacijos VMI prie FM 2016-11-28 rašte Nr. (32.42-31-1E) RM-33292.

KITOS NAUJIENOS

Finansų ministerija informuoja: dešimties mėnesių centrinės valdžios sektoriaus perteklius – 178,1 mln. eurų
Finansų ministerijos duomenimis, 2016 m. dešimties mėnesių centrinės valdžios sektoriaus perteklius sudarė 178,1 mln. eurų arba 0,5 proc. prognozuojamo 2016 m. BVP. Praėjusių metų tą patį laikotarpį centrinės valdžios sektoriaus balansas buvo neigiamas – deficitas sudarė 198,5 mln. eurų arba 0,5 proc. BVP.
• Šių metų dešimties mėnesių centrinės valdžios pajamos buvo 9 057 mln. eurų, išlaidos – 8 590 mln. eurų. Sandoriai su nefinansiniu turtu per šių metų sausį-spalį sudarė 289 mln. eurų. Daugiausiai pajamų per dešimt mėnesių gauta iš mokesčių (49,7 proc.) ir socialinių įmokų ( 42,1 proc.). Didžiausia visų išlaidų dalis (55,1 proc.) skirta socialinėms išmokoms.
• 2016 metų spalio mėnesį centrinės valdžios sektoriaus balansas buvo neigiamas – deficitas sudarė 77 mln. eurų (0,2 proc. prognozuojamo šių metų BVP). 2016 m. centrinės valdžios pajamos spalio mėn. buvo 906 mln. eurų, išlaidos – 925,2 mln. eurų. Sandoriai su nefinansiniu turtu per šių metų spalį sudarė 57,8 mln. eurų.
• Spalio mėnesį pagrindinę centrinės valdžios sektoriaus pajamų dalį sudarė mokesčiai (45,9 proc.) ir socialinės įmokos (43 proc.). Daugiausiai išlaidų teko socialinėms išmokoms (51 proc.).
• Prognozuojamas 2016 metų BVP – 38,262 mlrd. eurų.

Finansų ministerija informuoja: centrinės valdžios sektoriaus skola spalio pabaigoje – 40,2 proc. prognozuojamo šių metų BVP
Finansų ministerijos duomenimis, centrinės valdžios sektoriaus skola šių metų spalio mėnesio pabaigoje buvo 15,394 mlrd. eurų arba 40,2 proc. prognozuojamo 2016 metų BVP (38,262 mlrd. eurų).
• Spalio pabaigoje centrinės valdžios sektoriaus užsienio skola sudarė 75,4 proc. visos centrinės valdžios skolos: skola užsienio finansų institucijoms buvo 9,895 mlrd. eurų, tarptautinėms organizacijoms – 1,712 mlrd. eurų.
• Centrinės valdžios vidaus sektoriaus skola spalio pabaigoje sudarė 24,6 proc. visos skolos: vidaus finansiniam sektoriui centrinė valdžia buvo skolinga 3,247 mlrd. eurų, nefinansiniam sektoriui – 0,054 mlrd. eurų, kitiems kreditoriams – 0,485 mlrd. eurų.
• Visa centrinės valdžios ilgalaikė skola buvo 15,351 mlrd. eurų (99,7 proc. visos skolos), trumpalaikė – 0,042 mlrd. eurų (0,3 proc.).
• Centrinės valdžios skolos struktūra šių metų spalio mėnesio pabaigoje buvo tokia: eurais – 66 proc., JAV doleriais – 33 proc., Šveicarijos frankais – 1 proc.
• Atsižvelgus į pritaikytas finansines išvestines priemones skola spalio mėnesį buvo 14,453 mlrd. eurų. Tai sudarė 37,8 proc. prognozuojamo 2016 metų BVP.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: priimtas Europos Komisijos reglamentas dėl tarptautinių apskaitos standartų pakeitimo
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad paskelbtas 2016 m. lapkričio 22 d. Europos Komisijos reglamentas (ES) 2016/2067, kuriuo dėl 9-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto „Finansinės priemonės“ iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002.
• 2014 m. liepos 24 d. Tarptautinių apskaitos standartų valdyba (TASV) paskelbė 9-ąjį tarptautinį finansinės atskaitomybės standartą (TFAS) „Finansinės priemonės“. Šiuo standartu siekiama tobulinti informacijos apie finansines priemones pateikimą finansinėse ataskaitose sprendžiant problemas, iškilusias šioje srityje per finansų krizę. Visų pirma 9-uoju TFAS reaguojama į G 20 raginimą pereiti prie labiau į ateitį orientuotų tikėtinų finansinio turto nuostolių pripažinimo modelio. Priėmus 9-ąjį TFAS reikia iš dalies pakeisti 1-ąjį, 2-ąjį, 8-ąjį, 10-ąjį, 12-ąjį, 20-ąjį, 21-ąjį, 23-iąjį, 28-ąjį, 32-ąjį, 33-iąjį, 36-ąjį, 37-ąjį ir 39-ąjį tarptautinius apskaitos standartus (TAS), 1-ąjį, 2-ąjį, 3-iąjį, 4-ąjįĢ, 5-ąjį, 7-ąjį ir 13-ąjį TFAS, Tarptautinio finansinės atskaitomybės aiškinimo komiteto (TFAAK) 2-ąjį, 5-ąjį, 10-ąjį, 12-ąjį, 16-ąjį ir 19-ąjį aiškinimus ir Nuolatinio aiškinimo komiteto (NAK) 27-ąjį aiškinimą, kad būtų užtikrintas tarptautinių apskaitos standartų nuoseklumas. Siekiant užtikrinti atitiktį Sąjungos teisei, susijusi 39-ojo TAS pataisa dėl tikrosios vertės apsidraudimo apskaitos šiame reglamente nepadaryta. Be to, 9-uoju TFAS panaikinamas TFAAK 9-asis aiškinimas.
• Priimant 9-ąjį TFAS pripažįstamas poreikis leisti pasirinkti atidėti jo taikymą draudimo sektoriui. TASV ėmėsi iniciatyvos spręsti šį klausimą ir tikimasi, kad ji pateiks pasiūlymą, kad užtikrintų bendrą tarptautiniu mastu pripažintą sprendimą. Tačiau tuo atveju, jei iki 2016 m. liepos 31 d. TASV priimtos nuostatos nebūtų laikomos patenkinamomis, Komisija ketina suteikti draudimo sektoriui galimybę pasirinkti tam tikrą laikotarpį 9-ojo TFAS netaikyti.
• Visos įmonės pataisas taiko ne vėliau kaip nuo pirmų savo finansinių metų, prasidedančių 2018 m. sausio 1 d. arba vėliau, pradžios.
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R2067&from=LT


Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Aštuntoji konsultacija
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia aštuntąją konsultaciją.
• Konsultacijos pagal atskiras temas bus skelbiamos kiekvieną pirmadienį VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos. Numatyta iš viso parengti dešimt konsultacijų.
Aštuntąją konsultaciją galite rasti čia.

VMI praneša: nuo gruodžio 1 d. – nauja apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų struktūra: mažiau vadovų, daugiau dėmesio aptarnavimo kokybei
Mokesčių inspekcijoje nuo 2008 metų faktiškai dirbančių specialistų skaičius sumažėjo beveik penktadaliu (728 dirbančiaisiais), o administravimo kaštai – beveik trečdaliu. Efektyvesnė VMI veikla leido valstybei kasmet sutaupyti vidutiniškai per 20 mln. €. Mokesčių inspekcija 2015 m. administravimui panaudojo 53,1 mln. €, o 2008 m. tam reikėjo 73,2 mln. €.
• Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad nuo gruodžio 1 d., pertvarkius apskričių teritorinius padalinius, kaip savarankiški juridiniai vienetai apskrityse veiks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių Valstybinės mokesčių inspekcijos. Naujoji struktūra mažins administravimo kaštus, užtikrins teigiamus pokyčius vadyboje, skiriant daugiau dėmesio mokesčių mokėtojų aptarnavimui.
• Vyriausybei kovą pritarus parengtai AVMI pertvarkai, nuo gruodžio Alytaus ir Marijampolės AVMI yra prijungtos prie Kauno AVMI, Tauragės ir Telšių AVMI - prie Klaipėdos AVM, o Utenos AVMI – prie Panevėžio AVMI. AVMI veiklos koordinavimą sukoncentravus penkių apskričių centruose, sumažėjo vadovaujančias pareigas užimančių darbuotojų bei ne pagrindines funkcijas (aptarnavimo) atliekančių pareigybių skaičius. Pažymėtina, kad mokesčių mokėtojus aptarnaujančių AVMI paslaugų teikimo sąlygos bei specialistų kontaktai Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose bei Utenoje mokesčių mokėtojams nepasikeitė.
• VMI taip primena, kad nuo lapkričio 1 dienos Vilniaus regiono mokesčių mokėtojų kontrole rūpinasi Centrinis mokesčių administratorius, kur dirba kompetentingiausi buvę Vilniaus AVMI ir centrinio mokesčių administratoriaus auditoriai. Jie vykdo gyventojų ir įmonių mokestinius tyrimus bei patikrinimus, o Vilniaus Mokesčių inspekcijos specialistai - operatyvius patikrinimus, stebėseną.
• „Optimizavus VMI veiklą, vietoj 10-ties savarankiškai dirbančių apskričių mokesčių inspekcijų liko 5-ios. Mokesčių mokėtojus savivaldybėse aptarnaujančių padalinių ir specialistų skaičius šį kartą nemažėjo, todėl mokesčių mokėtojai jokių nepatogumų nepatirs, atvirkščiai – daugiau dėmesio bus skiriama aptarnavimo kokybei, didės mokesčių administravimo efektyvumas, racionaliau bus naudojami turimi finansiniai ir materialiniai ištekliai", - teigia VMI viršininkas Dainoras Bradauskas, pažymėdamas, kad, be laukiamų teigiamų permainų mokesčių mokėtojams, AVMI reorganizacija leis kasmet sutaupyti per 130 tūkst. eurų biudžeto lėšų.
• VMI primena, kad nuo 2008 iki 2015 metų, įsteigus kompetencijos centrus, sukūrus daug naujų elektroninių paslaugų, faktiškai dirbančiųjų specialistų skaičius VMI sumažėjo beveik penktadaliu (daugiau nei 18 proc., t.y. 728 dirbančiaisiais), o sumažėję administravimo kaštai leido valstybei kasmet sutaupyti per 20 mln. €. Mokesčių inspekcija 2015 m. administravimui panaudojo beveik trečdaliu mažiau lėšų, nei 2008 metais (vietoj 73,2 mln. - 53,1 mln. €).

FNTT praneša: kliento tapatybę bankai galės nustatinėti per atstumą, naudodamiesi vaizdo kamera
FNTT informuoja, kad nuo gruodžio 1 dienos, įsigalioja Vyriausybės nutarimo pakeitimai, leidžiantys nuotoliniu būdu nustatyti kliento tapatybę. Tai reiškia, kad klientui bus sudarytos sąlygos gauti finansų įstaigos skyrių ar kitų subjektų teikiamas paslaugas į juos neatvykus. Tikimasi, kad pakeitimai užtikrins finansinių technologijų industrijos augimą, į Lietuvą pritrauks finansinių technologijų bendroves.
• Nuo gruodžio pradžios bankai ir kitos įstaigos galės nustatyti kliento tapatybę nuotoliniu tiesioginio vaizdo perdavimo būdu. Techninius reikalavimus, kuriais užtikrinami būtini pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos tikslai, parengė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).
• Reikalavimuose nustatyta, kad vaizdo ir garso perdavimas gali būti atliekamas tik nepertraukiamai, tiesiogiai ir realiu laiku atliekant vaizdo ar nuotraukos perdavimą finansų įstaigai ar kitam subjektui. Kliento veido atvaizdas tiesioginio vaizdo perdavimo metu turėtų būti fiksuojamas iš priekio, atvaizde turi matytis kliento veidas ir pečiai, atvaizdas privalo būti aiškiai matomas, atskiriamas nuo aplinkoje esančių objektų.
• Be to, kliento veido atvaizdas iš priekio ir asmens tapatybės dokumento originalas tam tikrą laiką turi būti rodomi kartu, kad galima būtų identifikuoti kliento veidų bruožų tapatumą su jo pateikiamo tapatybės dokumento nuotraukoje užfiksuoto asmens veido bruožais.
• Turėtų būti rodomas tas dokumento puslapis, kuriame yra šio fizinio asmens nuotrauka, dokumentas turi būti pakreipiamas kelis kartus, kad būtų galima įsitikinti, kad rodomas dokumentas yra tikras, originalus.
• Techniniai reikalavimai, be kita ko, nustato aukštus vaizdo kokybės reikalavimus: vaizdas privalo būti tokios kokybės, kuri leistų lengvai nuskaityti informaciją iš pateikiamų tapatybės dokumentų, aiškiai matyti paties asmens bei asmens, atvaizduoto tapatybės dokumento nuotraukoje, bruožus ir nekeltų abejonių, kad tiesioginės vaizdo transliacijos metu dalyvaujančio asmens pateikiamame tapatybės dokumente yra būtent jo nuotrauka.
• Numatyta ir tai, kad finansų įstaiga ar kitas subjektas gali pateikti papildomas instrukcijas bei nurodymus klientui pakeisti veido atvaizdo ar tapatybės dokumento poziciją. Finansų įstaiga ar kitas subjektas turi teisę paprašyti kliento nuimti galvos ar veido apdangalą, akinius ar kitus objektus, trukdančius tinkamai užfiksuoti kliento veido atvaizdą.
• Jei finansų įstaiga ar kitas subjektas negali užtikrinti techninių reikalavimų laikymosi, pavyzdžiui, tiesioginis vaizdo perdavimas yra nutraukiamas arba iškyla tiesioginio vaizdo ir (ar) garso perdavimo problemų, neužtikrinama tinkama vaizdo kokybė, nustatoma, kad kliento pateiktas tapatybės dokumentas neatitinka tokiam dokumentui keliamų informacijos turinio reikalavimų ar kita, kliento tapatybės nustatymo procesas privalo būti nutrauktas. Atsakomybė už kliento tapatybės nustatymą nuotoliniu būdu tenka tenka finansų įstaigoms ir kitiems subjektams.

FNTT praneša: Kauno automobilių turguje – dešimtys tūkstančių neapskaitytų grynųjų eurų
FNTT informuoja, kad per porą mėnesių iš kasos aparatų išimta daugiau nei 90 tūkst. eurų, nors pagal kasos pajamų orderius įnešta 56 tūkst. eurų. Į apskaitą nebuvo įtraukta ir dar didesnė suma – 42 tūkst. eurų už bilietus už vilkikų aptarnavimą. Tai paaiškėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo (FNTT) tarnybos Kauno apygardos valdybos atliekame ikiteisminiame tyrime dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo Kauno automobilių turgų administruojančioje bendrovėje.
• Pirminiais tyrimo duomenimis, bendrovės atsakingi asmenys per porą mėnesių iš kasos aparatų grynaisiais pinigais paėmė daugiau nei 90 tūkst. eurų, o pagal kasos pajamų orderius įnešė 56 tūkst. eurų. Taigi į Kauno automobilių turguje veikiančios bendrovės buhalteriją nebuvo įtraukta beveik 34 tūkst. eurų.
• Neoficialiuose bendrovės žurnaluose užfiksuota, kad per kelis mėnesius bendrovė už vilkikų aptarnavimą išrašė daugiau nei 800 bilietų, kainuojančių po 90 eurų. Į bendrovės apskaitą buvo įtraukti 375 bilietai, o likę ne mažiau kaip 469 bilietai, kurių bendra suma siekia daugiau nei 42 tūkst. eurų, nebuvo įtraukti į apskaitą.
• FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai atliko kratas bendrovės administracinėse patalpose, buhalterijoje, įvažiavimo į turgų saugos postuose. Kratų metu buvo paimti įvairūs dokumentai, kompiuterinės apskaitos duomenys. Atliekamą ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūra.

FNTT tyrimas Šiauliuose – dėl šimtatūkstantinės paramos krepšiniui
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apygardos valdybos tyrėjai atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame įtariama, kad dvi viešosios įstaigos galimai apgaulingai tvarkė buhalteriją. Vakar, lapkričio 29 dieną, FNTT Šiaulių tyrėjai atliko 6 kratas, kurių metu paėmė abiejų viešųjų įstaigų buhalterinės apskaitos dokumentus, kompiuterinę techniką.
• Pirminiais tyrimo duomenimis, 2015–2016 metais viena Šiauliuose registruota viešoji įstaiga iš rėmėjų gavo ir išgrynino daugiau nei 260 tūkst. eurų, o miesto krepšinio klubą turinti viešoji įstaiga – daugiau kaip 52 tūkst. eurų.
• Įtariama, kad visa viešosioms įstaigoms skirta šimtatūkstantinė parama ar dalis jos buvo išgryninama tą pačią ar kitą dieną, kai ji buvo suteikta. Surinkta duomenų, kad dalis išgrynintų pinigų buvo apskaityti galimai kitomis ūkinėmis operacijomis, nei realiai įvykusios, o pinigai panaudoti galimai neoficialių atlyginimų mokėjimui.
• Atliekamą ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūra.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-11-29 06:37 Įvairūs » Ar reik kur nors deklaruot buto nuomininką? » #1340366
info.registrucentras.lt/node/2599
2016-11-28 22:12 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1340363
Savaitės 2016.11.21 - 2016.11.27 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS CITATA
* Šiaip labai blogas workflow su tom iSAF sąskaitom gaunasi. Anksčiau buvo, kad įkeli failą ir po kelių sekundžių jau gali tvirtinti tuos registrus ir eiti alaus gert.
• Dabar įkeli failą, pasižiūri tris serialo serijas, o rinkmena visa dar «tikrinama». Tai tipo po kelių dienų praneš - o, pas tave čia klaidelė buvo. Pateik iš naujo :D Jei ir be klaidų pateiksi tai tada vėl iš naujo jungtis reikia ir tvirtinti.
• Vienu žodžiu minimu du kartus prisijungti reikia, jei nori vieną darbą padaryti. Tikrai sumažėjo administracinė našta, ačiū :)
tax.lt administratorius Tomas Aleksiejūnas


SAVAITĖS CITATA - 2
• Prieš kurį laiką rašiau, kad valdžią kamuoja astigmatizmas arba net žvairumas. Apmokestindama pajamas ji laiko turtuoliu kiekvieną, kuris uždirba 1000 eurų per mėnesį, tuo tarpu atleisdama nuo Sodros įmokų ji vaizduojasi pasiturinčiais tik tuos, kurie uždirba mažiausiai 10 vidutinių atlyginimų arba 7700 eurų per mėnesį. Ką gi, klydau - diagnozė dar prastesnė, kadangi neseniai viena akis visiškai apako. Nuspręsta «Sodros» įmokų lubų apskritai atsisakyti, o sutaupytus pinigus išdalinti. Išaiškėjo, kad «Sodros» skolos perkėlimas į valstybės biudžetą ir palūkanų už ją nemokėjimas jau nebelaikomas stebuklingu pensijų didinimo šaltiniu. Maždaug 2 promilės (ne procentai, nepainioti!) Lietuvos piliečių, kurie vylėsi truputėlį daugiau socialinių įmokų ir išmokų proporcingumo, gali susidėti savo viltis į močiutės čemodaną. Kaip sakoma, akmenys paplentėm kauks, sužaliuos lazda, lauk «Sodros» lubų, kai nebelauks niekas niekada…
• Įdomu, kiek dienų, mėnesių ar metų turės praeiti, kol bus išstenėtas pirmasis palankus ekonomikai ir darbo vietų kūrimui sprendimas? Kai vyrauja toks požiūris į fundamentalius dalykus, tai koks skirtumas, ar kažkokių ten reikalų ministru taps Patriūbavičius, Palubinskas ar Chuckas Norissas? Dalinamo pyrago dydis trauksis tol, kol norint jį teisingai suraikyti teks įgyti blusos kaustymo įgūdžių.
Gitanas Nausėda


TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Pakeista pajamų, gautų iš veiklos su verslo liudijimu, apmokestinimo tvarka
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, jog Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2016 m. lapkričio 16 d. priėmė nutarimą, kuriuo pakeitė gyventojų, beišverčiančių individualia veikla su verslo liudijimu, apmokestinimo tvarką.
• VMI pažymi, jog gyventojų, vykdžiusių veiklą su verslo liudijimu ir per kalendorinius metus iš įmonių, įstaigų, įvairių organizacijų ar kitų individualią prekybos veiklą vykdančių gyventojų gavusių daugiau nei 4,5 tūkst. eurų pajamų, pajamų dalis iki 4,5 tūkst. eurų papildomai neapmokestinama, nes gyventojas, prieš įsigydamas verslo liudijimą, jau sumokėjo savivaldybių tarybų nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį. O pajamų dalis, viršijanti 4,5 tūkst. eurų, apmokestinama kaip įregistruotos individualios veiklos su pažyma pajamos, kurioms taikomas 5 arba 15 proc. tarifas (laisvosioms profesijoms). Šis pakeitimas galios deklaruojant pajamas už 2016 ir vėlesnių metų mokestinius laikotarpius.
• „Gyventojai turėtų nesibaiminti, kad pasiekę 4,5 tūkst. eurų pajamų sumą, gautą iš juridinių asmenų ar individualią prekybos veiklą vykdančių gyventojų, turės registruoti individualią veiklą su pažyma ir mokėti didesnius mokesčius. Jie ir toliau galės prekiauti ir teikti paslaugas su verslo liudijimu prekybos veiklos nevykdantiems gyventojams, t. y. „paprastiems« gyventojams ar gamybos bei paslaugų veiklas vykdantiems smulkiesiems verslininkams, ir tokios pajamos nebus papildomai apmokestinamos»,– pasakoja VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, akcentuodama, jog iki pakeitimo įsigaliojimo apmokestinimas nebuvo toks palankus, koks yra dabar: anksčiau gavus daugiau kaip 4,5 tūkst. eurų pajamų iš juridinių asmenų, visos pajamos nuo pirmo euro buvo apmokestinamos taikant 5 arba 15 proc. pajamų mokesčio tarifus.
• VMI pažymi, jog iki nutarimo pakeitimo, prekybos verslo liudijimą įsigijęs gyventojas negalėjo perparduoti prekių prekybos veiklą vykdančiam fiziniam asmeniui, nesvarbu, ar tas asmuo veiklą vykdo su prekybos verslo liudijimu ar įregistravęs individualią prekybos veiklą su pažyma. Įsigaliojus pakeitimui, nuo 2016 m. lapkričio 24 dienos, prekybos verslo liudijimą turintys gyventojai per kalendorinius metus gali parduoti prekių iki 4,5 tūkst. eurų prekybos veiklos nevykdantiems juridiniams asmenims ir prekybos veiklą vykdantiems fiziniams asmenims, išskyrus nutarime nurodytas išimtis: prekybą automobiliais, motociklais, mopedais, žemės ūkio ir maisto produktus kitam prekybos veiklą vykdančiam fiziniam asmeniui. Gamybos verslo liudijimą įsigijęs gyventojas savo gamybos prekes ir anksčiau galėjo ir dabar gali parduoti prekybos veiklą vykdančiam fiziniam asmeniui, kol nepasiekiama 45 tūkst. eurų riba, kai privaloma registruotis PVM mokėtoju.

VMI informuoja: pakeistas įsakymas "Dėl Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo įgyvendinimo"
VMI informuoja, kad Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau - VMI prie FM), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 812 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymą«, įgyvendindama 2015 m. gruodžio 17 d. Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo Nr. I-172 pakeitimo įstatymą Nr. XII-2202, parengė Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. lapkričio 21 d. įsakymą Nr. VA-137 „Dėl Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo įgyvendinimo».
• Įsakymu patvirtinta:
• 1. Paramos teikėjų ataskaitų apie suteiktą paramą pateikimo mokesčių administratoriui tvarkos aprašas;
• 2. Dokumentų, įrodančių, kad paramos teikėjo parama teikiama Europos ekonominės erdvės valstybėse įsteigtų juridinių asmenų ar kitų organizacijų veiklos dokumentuose numatytiems visuomenei naudingiems tikslams, nurodytiems Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje, pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai tvarkos aprašas;
• 3. Paramos gavėjų ataskaitų apie gautą paramą ir jos panaudojimą, apie pačių suteiktą paramą ir (arba) labdarą, taip pat apie savo veiklą, susijusią su Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje nurodytų visuomenei naudingų tikslų įgyvendinimu, pateikimo mokesčių administratoriui tvarkos aprašas;
• 4. Anonimiškai gautos paramos apskaitos tvarkos aprašas.
• Įsakymas parengtas atsižvelgus į tai, kad pagal LPĮ 7 straipsnio nuostatas, nuo 2017 m. sausio 1 d. paramos gavėjais gali būti fiziniai asmenys, turintys meno kūrėjo statusą, suteiktą Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo nustatyta tvarka. Pagal LPĮ 7 straipsnio 3 dalies ir 13 straipsnio 3 dalies nuostatas, meno kūrėjas tampa paramos gavėju ir įgyja teisę gauti paramą, kai gauna paramos gavėjo statusą, t. y. Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų informacinėje sistemoje jis įregistruojamas kaip paramos gavėjas.

Pakeistos Fizinio asmens (šeimos) nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos KIT715 formos ir jos užpildymo taisyklės
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja apie VMI prie FM viršininko 2016 m. lapkričio 21 d. įsakymą Nr. VA-138 „Dėl VMI prie FM viršininko 2012 m. gegužės 10 d. įsakymo Nr. VA-47 „Dėl Fizinio asmens (šeimos) nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos KIT715 formos ir jos užpildymo taisyklių patvirtinimo« pakeitimo».
• Šiuo Įsakymu pakeistos Fizinio asmens (šeimos) nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos KIT715 (toliau – Deklaracija) formos užpildymo taisyklės:
• - Fizinis asmuo Deklaraciją teikia už asmenine, daline ir / ar ½ bendrąja jungtine nuosavybės teise valdomą ir / ar jo įsigyjamą apmokestinamąjį nekilnojamąjį turtą (toliau – NT). Jei sutuoktiniams NT priklauso bendrąja jungtine nuosavybės teise, laikoma, kad kiekvienas iš sutuoktinių valdo po ½ NT, jeigu kitaip nenumatyta įstatyme arba sutartyje. Šiuo atveju kiekvienas iš sutuoktinių atskirai pateikia Deklaraciją savo vardu, jei jam asmeninės, dalinės ir / ar ½ bendrąja jungtine nuosavybės teise valdomo ir / ar jo įsigyjamo apmokestinamojo NT vertė viršija nustatytus dydžius kiekvienam sutuoktiniui atskirai.
• - Už vaikams (įvaikiams) iki 18 metų ir / ar neįgaliems vaikams (įvaikiams) iki 18 metų, ir / ar vyresniems neįgaliems vaikams (įvaikiams), kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir / ar įstatymų nustatyta tvarka paskirtam globotiniui nuosavybės teise priklausantį ir / ar jų įsigyjamą apmokestinamąjį NT Deklaraciją teikia vienas iš tėvų (įtėvių) ir / ar įstatyminių atstovų.
• - Jei už 2012–2014 m. mokestinį laikotarpį nekilnojamojo turto mokestis nebuvo deklaruotas ir nebuvo sumokėtas arba buvo deklaruotas, bet nebuvo sumokėtas, nekilnojamojo turto mokestis už visą 2012–2014 m. mokestinį laikotarpį turi būti apskaičiuojamas, taikant individualią 1 milijono litų neapmokestinamąją vertę kiekvienam fiziniam asmeniui, nuosavybės teise valdančiam ir / ar įsigyjančiam NTMĮ 7 straipsnio 1 dalies 6 punkte išvardytų paskirčių apmokestinamąjį NT.
• - Apskaičiuojant nekilnojamojo turto mokestį už 2015 m. ir vėlesnius mokestinius laikotarpius, kiekvienam fiziniam asmeniui, nuosavybės teise valdančiam ir / ar jo įsigyjančiam NTMĮ 7 straipsnio 1 dalies 6 punkte išvardytų paskirčių apmokestinamąjį NT, yra taikoma individuali neapmokestinamoji 220 000 eurų vertė. Individuali vertė turi būti taikoma ir sutuoktiniams, valdantiems turtą bendrąja jungtine nuosavybės teise.

VMI informuoja: dėl Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja apie priimtą pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 2, 123, 14, 15, 45, 53, 56, 71, 93, 94, 120 ir 121 straipsnių pakeitimo įstatymą, kuriuo nuo 2017 m. sausio 1 d. pakeitimai atlikti siekiant suderinti PVMĮ ir 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (OL 2013 L 269, p. 1), nuostatas susijusias su pridėtinės vertės mokesčio administravimu. Pakeitime taip pat nustatyta, kad taikant 0 procentų PVM tarifą apmokestinamos prekės, skirtos parduoti specialiose prekybos vietose, kuriose prekės tiekiamos keleiviams, išvykstantiems į trečiąsias teritorijas ar trečiąsias valstybes, tik tuo atveju, jeigu tokios specialios prekybos vietos veikia tarptautiniame jūrų ar oro uoste, atsisakant šiuo metu galiojančių nuostatų, leidžiančių tokių parduotuvių veiklą ir kituose valstybės sienos perėjimo punktuose.


KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: užsienio investuotojams – lankstesnis paraiškų ES fondų lėšoms gauti pateikimas
Užsienio investuotojams, ketinantiems kurti naują ar plėsti esamą mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūrą Lietuvoje, bus taikoma tęstinė projektų atranka pagal Ūkio ministerijos administruojamą priemonę „SmartInvest LT+“. Tą numato finansų ministro įsakymu pakeistos Projektų administravimo ir finansavimo taisyklės. Tokia projektų atranka iki šiol buvo taikoma tik mažiems, nesudėtingiems vienarūšių veiklų projektams.
• Vykdant tęstinę projektų atranką, jų pateikimas nebus apribotas griežtai apibrėžtu terminu. Nauja tvarka užtikrins lankstesnį užsienio investuotojų paraiškų pateikimą, kadangi jie nebus priversti skubėti pateikti jų iki tam tikro termino ar, jam pasibaigus, laukti naujo kvietimo. Tęstinė atranka suteiks galimybę susikoncentruoti į projekto parengimo kokybę.
• Pasak laikinai finansų ministrės pareigas einančios Rasos Budbergytės, minėtų taisyklių pakeitimai sudarys palankesnes sąlygas užsienio investuotojams, ketinantiems kurti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūrą, suteiks daugiau laisvės, siekiant Europos Sąjungos fondų lėšų. „Būtina mažinti administracinę naštą ir sudaryti geresnes sąlygas užsienio investicijoms pritraukti bei užimtumą ir darbo vietų skaičių didinantiems projektams įgyvendinti“, – sako R. Budbergytė.
• Taisyklių pakeitimai taip pat padės siekti didesnio įgyvendinamų projektų skaidrumo ir aktyvesnio gyventojų įsitraukimo. Nuo šiol įgyvendinančioji institucija, gavusi pranešimą dėl netinkamo projekto įgyvendinimo ir įvertinusi gyventojų nurodytas aplinkybes, ne tik atliks patikrą projekto vietoje, bet ir sudarys galimybę informavusiam visuomenės atstovui dalyvauti joje.
• Be to, taisyklių pakeitimais siekiama skaidresnio mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei mokslininkų kvalifikacijos tobulinimo projektų atrankos proceso. Tokių projektų vertinimą nuo šiol galės atlikti ekspertų grupės, kurių atrankai nustatyti nešališkumo reikalavimai, o ekspertų grupės sudėtis skelbiama viešai.
• Įsigaliojus pakeitimams, netiesioginės išlaidos visiems projektams bus apmokamos tik pagal fiksuotą normą, tuo būdu gerokai palengvinant projektų vykdytojų atsiskaitymą už projektų administravimo išlaidas.
• Šios taisyklės nustato ES investicijomis finansuojamų projektų įgyvendinimo tvarką 2014-2020 m. laikotarpiui.

Ūkio ministerija informuoja: paprastinami įmonės registravimo LEZ teritorijoje reikalavimai
Vyriausybė posėdyje pritarė Ūkio ministerijos siūlymui supaprastinti įmonės registravimo laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) reikalavimus.
• „Siekiame atsisakyti perteklinio įmonės buveinės vietos adreso registracijos LEZ teritorijoje reikalavimo. LEZ įmonės statusas bus suteikiamas, kai įmonei bus išduotas LEZ valdymo bendrovės leidimas vykdyti veiklą teritorijoje, o ne tada, kai įmonė priregistruojama LEZ esančiame pastate“, – sako laikinai pareigas einantis ūkio ministras Evaldas Gustas.
• Remiantis šiuo metu galiojančiomis nuostatomis, įmonė pradėti veiklą LEZ gali tik tuomet, kai ji įsiregistruoja pastate, esančiame LEZ teritorijoje ir įregistruotame Nekilnojamojo turto registre. Jeigu tokio pastato LEZ nėra, įmonė neturi galimybės išsinuomoti zonoje esančių sklypų ir pradėti veiklą zonos teritorijoje.
• Ūkio ministerija taip pat siūlo numatyti galimybę, kad kol nėra įsteigta LEZ valdymo bendrovė, įstatyme nustatytas mokesčių lengvatas būtų galima taikyti ir investuotojams, kuriems savivaldybės administracija išnuomoja zonos teritorijoje esančius žemės sklypus ar jų dalis. Tai padės paskatinti plyno lauko investicijas LEZ teritorijose, taip pat Lietuvos regionų konkurencingumą, naujų darbo vietų kūrimą. Šiuo tikslu teikiamas Pelno mokesčio įstatymo pakeitimo projektas.
• Ūkio ministerijos parengtas Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimo projektas bus teikiamas svarstyti Seimui.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: patvirtintas 2017 m. planuojamų tikrinti bankroto ir restruktūrizavimo administratorių sąrašas
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad 2016-11-22 Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus įsakymu Nr. V4-122 patvirtintas 2017 m. planuojamų tikrinti bankroto ir restruktūrizavimo administratorių planas.
Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Septintoji konsultacija
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia septintąją konsultaciją.
• Konsultacijos pagal atskiras temas bus skelbiamos kiekvieną pirmadienį VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos. Numatyta iš viso parengti dešimt konsultacijų.
Septintąją konsultaciją galite rasti čia.

VMI informuoja: paskutinę PVM sąskaitų faktūrų teikimo dieną i.MAS sulaukė itin didelio vartotojų aktyvumo
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau - VMI) informuoja, kad dėl didelės i.MAS apkrovos yra galimi i.SAF sistemos sutrikimai ir lėtas veikimas prisijungiant bei teikiant PVM sąskaitų faktūrų duomenis. VMI atsiprašo mokesčių mokėtojų už patiriamus nepatogumus teikiant galutinius mokestinio laikotarpio registrus ir primena, kad iki pat šių metų pabaigos VMI netaikys jokių sankcijų dėl netyčinių klaidų ar duomenų teikimo vėlavimo. Skubiai reaguodami į susiklosčiusią situaciją, VMI specialistai atlieka visus techninius sprendimus, kad sistema veiktų be trikdžių.
• „Šios dienos duomenimis, jau yra apie 53 tūkst. sistemos naudotojų ir PVM mokėtojai jau pateikė daugiau nei 120 tūkst. PVM sąskaitų faktūrų registrų", - sako I.SAF ir i.VAZ posistemių sukūrimo projekto vadovė Virginija Ginevičienė, primindama, kad mokesčių mokėtojai dar galės teikti ir tikslinti registrų duomenis iki kol galutinis mokestinio laikotarpio registras nėra pateiktas ir patvirtintas pranešimu iš sistemos.
• Pažymėtina, kad grąžinant PVM ar išduodant pažymas dėl skolingumo biudžetui, PVM sąskaitų – faktūrų registrų nepateikimas neturės jokios įtakos.
• VMI primena, jog siekiant užtikrinti sklandų duomenų perdavimą į i.SAF sistemą, mokesčių mokėtojai reikalingas konsultacijas gali gauti paskambinę į Mokesčių informacijos centrą trumpuoju telefonu 1882. Taip pat nuolat atnaujinamą informaciją, atmintines, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie i.SAF, galima rasti VMI interneto svetainėje, adresu http://www.vmi.lt/cms/i.saf.
VMI primena, jog dėl netyčinių klaidų ar vėlavimų teikiant duomenis neskirs baudų bei netaikys sankcijų iki pat šių metų pabaigos.

Didėjančios gyventojų pajamos mažino „Sodros“ biudžeto deficitą
Per metus vidutinės dirbančiųjų pajamos, lyginant šių metų rugsėjo mėnesį su tuo pačiu laikotarpiu 2015 m., ūgtelėjo 8,2 proc. arba daugiau nei 57 eurais – nuo 699,6 iki 756,94 eurų, rodo „Sodros“ duomenys. Augančios pajamos leido į Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) biudžetą surinkti daugiau įmokų: sausio–spalio mėnesiais biudžeto pajamos, išankstiniais duomenimis, pasiekė 2 834,2 mln. Eur, o išmokos – 2 925 mln. Eur.
• „Augo visų dirbančiųjų pajamos: per mėnesį uždirbančių mažiau nei minimalią mėnesinę algą (MMA) pajamos padidėjo nuo 172,4 Eur iki 199,13 Eur, minimali alga buvo pakelta nuo 325 iki 380 Eur, o daugiau nei MMA gaunantieji pernai uždirbo vidutiniškai 833,17, šiemet – 907 eurus per mėnesį (grafikas – žemiau)“, – pasakojo „Sodros“ direktoriaus pavaduotoja Violeta Latvienė.
• Spartus pajamų augimas per metus „Sodros“ biudžeto deficitą leido sumažinti daugiau nei dvigubai – nuo 217,4 iki 90,8 mln. Eur. „Lyginant su dešimties mėnesių laikotarpiu pernai, biudžeto pajamos ūgtelėjo 11 proc. arba 280 mln. Eur, o išlaidos – 5,5 proc. arba 153,4 mln. Eur“, – skaičiavo V. Latvienė.
• VSDF biudžeto statistika 2016 m. sausio–spalio mėnesiais (negalutiniais duomenimis):
• Pajamos
• 2 834,2 mln. Eur (280 mln. Eur arba 11 proc. daugiau nei pernai);
• 2 658,0 mln. Eur sudarė draudėjų ir apdraustųjų socialinio draudimo įmokos (232,8 mln. Eur arba 9,6 proc. daugiau nei pernai);
• Kitos įmokos: savarankiškai dirbančiųjų socialinio draudimo įmokos – 74,4 mln. Eur, valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokos – 0,2 mln. Eur, asignavimų iš valstybės biudžeto – 90,7 mln. Eur, veiklos pajamų – 10,0 mln. Eur.
• Išlaidos
• 2 925,0 mln. Eur (153,4 mln. Eur arba 5,5 proc. daugiau nei pernai);
• 2 118,9 mln. Eur sudarė pensijų socialinio draudimo išmokos (99,2 mln. Eur arba 4,9 proc. daugiau nei pernai). Pensijų kompensacijoms per aštuonis mėnesius išmokėta 85,1 mln. Eur;
• 400,0 mln. Eur sudarė ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokos (43,4 mln. Eur arba 12,2 proc. daugiau nei pernai);
• Kitos išmokos: nedarbo socialiniam draudimo išmokos – 88,8 mln. Eur, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokos – 14,5 mln. Eur, pervedimai į pensijų fondus – 128,3 mln. Eur.

FNTT ir VMI patikrinimas rajonuose: 11 įmonių – 10 pažeidimų
Neišduodami kasos čekiai, neįjungti kasos aparatai, prekės be įsigijimo dokumentų, galiausiai oficialiai neįdarbintas pardavėjas, kuriam atlyginama gyvenamąja vieta, maistu ir keliais eurais per dieną. Tokie yra savaitgalį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apygardos valdybos ir Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovų (VMI) atlikto patikrinimo rezultatai.
• Pareigūnai ir VMI specialistai tikrino 11 Joniškio, Akmenės ir Raseinių rajonų įmonių, besiverčiančių automobilių remontu, prekiaujančių naudotomis automobilių dalimis, kelias viešojo maitinimo įstaigas.
• Po juridinių ir fizinių asmenų patikrinimo nustatyta 10 pažeidimų. Pavyzdžiui, automobilių detalėmis prekiaujančios įmonės ir viešojo maitinimo įstaigos pirkėjams neišduodavo kasos čekio, pardavėjų kasos aparatai net nebuvo įjungti. Kai kurios maitinimo įstaigos negalėjo pateikti dalies prekių įsigijimo dokumentų, taip pat paaiškėjo, kad keliose įmonėse nebuvo atliekama inventorizacija.
• Patikrinus Naujojoje Akmenėje įsikūrusią bendrovę, prekiaujančią naudotomis automobilių dalimis, paaiškėjo, kad čia prekiavo įmonėje neįdarbintas asmuo. Išsiaiškinta, kad įmonės savininkas jam už darbą suteikė gyvenąmąjį plotą, pirkdavo maistą, už darbą mokėdavo 3 eurus per dieną.
• FNTT Šiaulių apygardos valdybos pareigūnai ir Šiaulių apskrities VMI specialistai ne pirmą kartą atlieka bendrus patikrinimus. Praėjusio mėnesio pabaigoje vykusių patikrinimų metu buvo nustatyta 10 panašaus pobūdžio pažeidimų.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-11-22 22:55 PVM » PVM dirbant su JAV ir W-8BEN forma » #1339640
1. Apmokestinamas asmuo yra suprantamas kaip veikiantis komerciniais pagrindais. Kai jūs asmeniškai perkate bulves turguje, jūs nesate apmokestinamas asmuo pardavėjo atžvilgiu- bulves jūs neperkate savo verslui vystyti, bet kai savo individualiai veiklai perkate programos licencija pvz. ir PRAŠOTE išrašyti SĄSKAITĄ - jūs esate apmokestinamas asmuo. Todėl, bet kas, perkantis iš jūsų paslaugą KOMERCINIAIS tiksliais ir esantis REGISTRUOTAS mokesčiu mokėtoju (nesvarbu, kokioje šalyje) yra APMOKESTINAMAS ASMUO.
Šiuo atveju tai nėra susiję su PVM- yra asmuo PVM mokėtoju ar ne.
PVM mokėtoju gali būti neapmokestinamasis asmuo (pvz. kokia LR ministerija, kuri neteikia jokių paslaugų, bet perka daug - virš 14 000 EUR- iš ES įmonių) ir apmokestinamasis asmuo gali būti ne PVM mokėtoju (pvz. jūs arba aš, kurie veikia su IDV pažymomis ir kuriems reikia sąskaitų iš pardavėjų, pagrįsti išlaidas, įsigytą turtą ar tiesiog dėl sportinio intereso)
2.Taip.
3.Taip. VAT reverse charge mechanizmas naudojamas tik ES ribose.
2016-11-22 21:00 PVM » PVM dirbant su JAV ir W-8BEN forma » #1339635
Čia klausimas nėra paprastas. PVM komentaras yra beveik 1000 (aha, patikrinau -lygiai 900) puslapių ir tik iš kelių svarbių faktinių aplinkybių galima, vadovaujantis PVM įstatymo straipsniais, nustatyti, kad Jūsų veikla yra PVM neapmokestinama.

Pirma.

PVM įstatyme yra parašyta trumpai ir pakankamai aiškiai, kada skaičiuojamas PVM.
Remiantis Lietuvos Respublikos Pridėtinės Vertės Mokesčio įstatymo 3 straipsniu (Lietuvos Respublikos PVM objektas):
1. PVM objektas yra prekių tiekimas ir paslaugų teikimas, tenkinantis visas šias sąlygas:
1) prekės tiekiamos ir (arba) paslaugos teikiamos už atlygį IR;
2) prekių tiekimas ir (arba) paslaugų teikimas pagal šio Įstatymo nuostatas vyksta šalies teritorijoje IR;
3) prekes tiekia ir (arba) paslaugas teikia apmokestinamasis asmuo vykdydamas savo ekonominę veiklą, t. y. veikdamas kaip toks.

Antra.
Paslaugų teikimo vietos nustatymo kriterijus reglamentuoja PVM įstatymo 13 straipsnis.

VMI komentaras pagal 13 str
I situacija
Lietuvos įmonė X konsultuoja Belgijos įmonę Y, gaminančią ir parduodančią žaislus, dėl galimybių įmonės Y verslą perkelti į Lietuvą. Ar Lietuvos įmonė X savo suteiktas paslaugas turi apmokestinti PVM?
Kadangi Belgijos įmonė Y vykdo ekonominę veiklą, t.y. gamina ir parduoda žaislus, tai ji yra laikoma apmokestinamuoju asmeniu. Todėl konsultavimo paslaugų suteikimo vieta yra Belgija, t.y. valstybė, kurioje yra įsikūrusi konsultavimo paslaugų pirkėja įmonė Y. Lietuvos įmonė X, išrašydama PVM sąskaitą faktūrą už savo suteiktas paslaugas, nurodo, kad šioms paslaugoms taikomas „atvirkštinis apmokestinimas“ (PVM įstatymo 80 str. 1 d. 17 p.).


Taigi, iš faktinių aplinkybių, kad:
a) Jūs parduodate paslaugas "verslui" o ne fiziniams asmenis ir;
b) esate LEGALUS REGISTRUOTAS Lietuvos mokesčių mokėtojas (todėl US reikalauja formos W-8BEN-E) arba DAS-4 (Europos Sąjungoje);

pagal PVM įstatymą parduodate ne PVM objektą, ir nesvarbu kiek parduosite, PVM mokėti nereikės

Pasiskaitymui yra toks ilgas komplikuotas pvz VMI komentare (784-787 puslapiai)
Komentaras čia:
www.vmi.lt/cms/web/kmdb/1.14.9/-/asset_publisher/0OhS/content/lietuvos-respublikos-pridetines-vertes-mokescio-istatymo-apibendrintas-komentaras-redakcija-iki-2016-11-15-/10174

Trumpa citata iš to pavyzdžio:
2015 m. kovo mėnesį fizinis asmuo suteikė paslaugų kitos valstybės narės apmokestinamajam asmeniui (paslaugų teikimo vieta kita valstybė narė), kurių vertė 25 000,00 eurų.
Atkreiptinas dėmesys, kad skaičiuojant mokėtiną į biudžetą ir registravimuisi PVM mokėtoju nustatytą ribą neatsižvelgiama į atlygį už paslaugas, kurių teikimo vieta yra užsienio valstybė
.
2016-11-22 20:18 PVM » PVM dirbant su JAV ir W-8BEN forma » #1339632
Na turėjau reikalų - pildžiau ją kitam klientui.

www.tax.lt/temos/20345-w-8ben-e-formos-pildymas#1332076
2016-11-22 20:11 PVM » PVM dirbant su JAV ir W-8BEN forma » #1339630

Edgar_F rašė:


Sveiki,
Jūsų paslaugos nėra PVM objektas Lietuvoje, turiu du klientus, kurie viršijo po 200 tūkst- 1,3 mln EUR. per paskutinius tris metus, PVM nemoka. Ir dar tą patį PVM susigrąžina kaip ne PVM mokėtojai iš LT biudžeto. Nes tai laikoma paslaugų eksportu, ne PVM objektu ir PVM atskaita galioja. Tiesa, yra apribojimų.


Dėl formos W-8BEN:
the income would be sourced without the US. Personal service income is sourced to the location of where the services are being performed."

Čia turima galvoje PAJAMŲ mokesčius (nes PVM JAV neturi). T.y preziumuojama, kad pajamos yra gautos Lietuvoje. Taip, GPM įstatymo požiūriu Jūs mokesčius mokesite LT, bet PVM požiūriu- paslaugos SUTEIKTOS PAGAL GAVĖJO REGISTRACIJOS VIETĄ
2016-11-22 09:44 Bendra » Kiek gauna buhalteris už darbą? » #1339433
Dar vienas:

Senior accountant
Pobūdis: Are you outstanding in accounting?Do you want to be a part of
the next-generation accounting systems? We need you.
Reikalavimai: Have a degree in Accounting, Finance, Economics or related discipline;
Have 3-5 years of experience in Accounting;
Have good command of both written and spoken English;
Be a meticulous, proactive and attentive to details team player with
excellent communication skills;
Be willing to learn and able to adapt when facing new challenges.

Darbo patirtis: 3 metai
Atlyginimas: 2500 € (su mokesčiais)
Įmonė: UAB "Robolabs"
Miestas: Vilnius
Kreiptis: Pilies g. 16, hello@robolabs.lt
Skelbimo data: 2016.11.15
2016-11-22 09:43 Bendra » Kiek gauna buhalteris už darbą? » #1339432

Linda6 rašė:


Čia klaida, mačiau tą skelbimą, buvo be vieno nulio smileNu ne, skelbimas tikras - 3800 priskaitomo.

Apie UAB „Scaent Baltic”

Šiuo metu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje UAB „Scaent Baltic” kartu su partneriais valdo daugiau nei 25 įmones, veikiančias finansų, energetikos, leidybos ir investicijų sektoriuose. Grupei priklauso: UAB „Scaent Baltic Investment”, UAB „East Europe Investment Group”, FMĮ „Orion Securities”, UAB „Orion Asset Management”, UAB „SC Baltic Media”, UAB „Intelligent Media”, UAB „Franchise Media”, UAB „SC Baltic Realty”, UAB „Alproka”, UAB „Genys”, SIA „Genys”, ir kt. Bendrovė valdo 49 proc. „INTER RAO Lietuva” akcijų. Bendrovės įmonėse dirba daugiau nei 500 darbuotojų. 2011 m. nekonsoliduota UAB „Scaent Baltic” apyvarta siekė 1,4 mlrd. Lt.
2016-11-21 08:01 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1339188
Savaitės 2016.11.13 - 2016.11.20 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga

SAVAITĖS CITATA
Išgirdau besiformuojančios vyriausybės pasvarstymus apie galimai didesnius mokesčius daugiau nei 12000 eurų per metus uždirbantiems asmenims .Noriu pasiteirauti ar tai palies tik programuotojus, inžinierius, gydytojus ir visus kitus samdomus specialistus, ar nerimauti reikėtų ir žemės ūkio veikla užsiimantiems asmenims, kurie dabar moka tik 5% GPM tarifą ir tai tik pajamoms viršijus 45000 eurų per metus? Ačiū.

Nerijus Mačiulis

SAVAITĖS CITATA-2
Ar žinote, kaip apskaičiuoti valdžios žvairumo koeficientą? Labai paprasta. Pirmasis klausimas: kas Lietuvoje yra laikomas turtuoliu, kai kalbama apie galimybę NUTRĘŠTI didesnį gyventojų pajamų mokestį? Atsakymas - žmogus, uždirbantis 1000 eurų per mėnesį. Antrasis klausimas: kas yra laikomas turtuoliu, kai kalbama apie galimybę ATLEISTI nuo mokesčio, nes sumokėtos Sodros įmokos tampa neadekvačiai didelės, palyginti su išmokomis (Sodros «lubos»). Atsakymas - žmogus, uždirbantis 10 vidutinių atlyginimų arba 7700 eurų per mėnesį. Padalinkime antrąjį skaičių iš pirmojo ir nustatysime, kad valdžios žvairumo (trumparegystės) koeficientas yra 7700 : 1000 = 7,7 dioptrijos. Suprantu, kad toks santykis Lietuvoje niekada nebus lygus 1, tačiau 7,7… Daug tai ar mažai? Užsidėkite tokio stiprumo akinius ir minutėlę pavaikščiokite. Tik, prašau, ne šalia judrios gatvės.
Gitanas Nausėda

SAVAITĖS PASITARIMAS

Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau - VMI) informuoja, jog mokesčių administratoriaus inicijuotame susitikime su verslo atstovų darbo grupe aptartos Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) el. paslaugos, startavusios spalio 1d. Pristatymo – diskusijos metu apžvelgti pasirengimo sistemos startui darbai, mokesčių mokėtojų ir VMI pirmojo mėnesio patirtys, atlikti ir atliekami patobulinimai, taip pat artimiausi planai kuriant ir diegiant naujas funkcijas i.SAF ir i.VAZ posistemiuose. Be kita ko, diskutuota praktinių situacijų vertinimo klausimais.
• „Pradėjome antrą i.MAS veiklos mėnesį, o kartu ir II–ajį i.SAF ir i.VAZ el. paslaugų kūrimo etapą, todėl norime pasidalinti įžvalgomis apie tai, kaip mums visiems sekėsi pirmasis mėnuo. Labiausiai norėtųsi akcentuoti bendrą darbą, pagalbą bei parodytą iniciatyvą tikslinant jau realizuotas i.MAS funkcijas, kad naudojimasis jomis paprastėtų. Šis mėnuo parodė, kad konstruktyvus bendradarbiavimas, racionalūs pasiūlymai, praktikų pateikiamos pastabos leidžia kurti tokį el. paslaugų paketą, kuris tenkintų verslo poreikius ir paliktų vienintelį pasirinkimą - veiklą vykdyti skaidriai«, - susirinkusius sveikino VMI prie FM viršininko pavaduotojas Vygantas Ivanauskas.
• Apžvelgiant statistinius rezultatus, pastebėta, jog i.MAS vartotojų skaičius labiausiai didėjo pirmosiomis spalio savaitėmis, šiuo metu yra registruota daugiau kaip 46 tūkst. vartotojų, iš jų apie 28 tūkst. suteikė atstovavimo teises. Važtaraščių duomenų teikimas nuo pat pirmųjų spalio dienų išlieka stabilus, tuo metu sąskaitų faktūrų duomenų teikimas suaktyvėjo spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje, kadangi mokesčių mokėtojai rengiasi pirmųjų PVM sąskaitų faktūrų registrų pateikimui.
• Nuo i.VAZ starto į posistemį per 7 tūkst. skirtingų mokesčių mokėtojų pateikė virš 1,7 mln. važtaraščių, iš jų - apie 215 tūkst. elektroniniai, apie 160 įmonių duomenis į i.VAZ jau teikia automatiniu būdu. Į i.SAF posistemį per dieną pateikiama apie 150 tūkst. sąskaitų faktūrų, dominuoja pardavimo sąskaitos faktūros – jų pateikta apie 780 tūkst., dar beveik 353 tūkst. – pirkimo. Dažniausiai duomenys į i.SAF ir i.VAZ posistemius pateikiami įkeliant iš anksto suformuotas rinkmenas.

SAVAITĖS PRIMINIMAS

VMI primena, kad nuo spalio 1 dienos visi šalies PVM apmokestinamieji asmenys Mokesčių inspekcijai elektroniniu būdu kas mėnesį arba kas pusmetį (priklausomai, nuo turimo mokestinio laikotarpio) turi pateikti išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų registrus.
• Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau - VMI) primena, kad nuo šių metų spalio 1 d. PVM apmokestinamieji asmenys PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenis Mokesčių inspekcijai privalo teikti elektroniniu būdu per i.SAF sistemą. Pirmasis duomenų teikimo ataskaitinis laikotarpis baigiasi jau ateinantį pirmadienį – lapkričio 21-ą dieną.
• Išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų registrus galima pildyti jau nuo spalio 1 d. prisijungus prie i.SAF. Mokestinio laikotarpio metu PVM sąskaitų faktūrų registrą galima susikurti ir pildyti PVM sąskaitų faktūrų duomenimis visą mokestinį laikotarpį, o jam pasibaigus – pateikti registrą. Minėti registrai gali būti teikiami įkeliant registrų duomenų rinkmenas su užpildytais aktualiais mokestinio laikotarpio duomenimis.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA

Pakeistas Pridėtines vertės mokesčio įstatymas
Seimas 2016 lapkričio 8 dieną priėmė Pridėtines vertės mokesčio įstatymo pakeitimą. Pakeista 19 straipsnio 4 dalis:
• „4. Lengvatinis 5 procentų PVM tarifas taikomas vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, kai šių prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka, taip pat nekompensuojamiesiems receptiniams vaistams, kurių išorinės pakuotės apmokestinamoji vertė yra didesnė negu 300 eurų.“
• Įstatymo pakeitimas įsigalioja nuo 2017 sausio 1 d.

VMI informuoja: priimti Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimai

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, kad 2016-11-03 priimtas Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo Nr. IX-2112 (toliau – MAĮ) 2, 5, 14, 68, 81, 87, 88, 93, 97, 98, 99, 100, 104, 105 straipsnių pakeitimo ir 161 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymas Nr. XII-2695 (TAR, 2016-11-16, 2016-26858, toliau – įstatymas).
• VMI prie FM informuoja apie esminius MAĮ pakeitimus ir papildymus, kurie įsigalioja 2017-01-01.
• Dėl Lietuvos Respublikos muitinės (toliau – muitinė) administruojamų mokesčių
• Pažymėtina, kad įstatymu MAĮ pakeitimai atlikti siekiant suderinti MAĮ ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, 1992-10-12 Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2913/92, nustatančio Bendrijos muitinės kodeksą, nuostatas susijusias su muitinės mokesčių administravimu.
• Dėl palūkanų (delspinigių) dydžių
• Atkreiptinas dėmesys, kad siekiant teisinio aiškumo MAĮ 88 straipsnio 5 dalyje ir 99 straipsnyje, nustatyta, kad tuo atveju, jeigu kitas palūkanų (delspinigių) dydis nepaskelbiamas, taikomas paskutinis Lietuvos Respublikos finansų ministro paskelbtas palūkanų (delspinigių) dydis.
• MAĮ taip pat atlikti kiti techninio – redakcinio pobūdžio pakeitimai.

VMI konsultuoja: dėl i.SAFT (audito failo) teikimo nuo 2017 metų pradžios

VMI paskelbė apie dvidešimt atsakymų, susijusių su i.SAFT ( audito rinkmena) teikimo. Primenama, kad per 2015 metus daugiau kaip 8 mln. pajamų gavusios įmonės nuo 2017 metų turi būti pasiruošusios teikti i.SAFT failą XML rinkmenoje.
• i.SAFT faile apskaitos duomenų teikimą valstybės institucijoms nustatytė Vyriausybė 2015.07.01 nutarimu Nr. 699 „Dėl Apskaitos dokumentų duomenų teikimo standartinėje apskaitos duomenų rinkmenoje tvarkos aprašo patvirtinimo“.
• SAF-T rinkmeną galima rastiVMI viršininko 2015.07.21 įsakyme Nr. VA-49 „Dėl Standartinės apskaitos duomenų rinkmenos techninės specifikacijos ir techninių reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

VMI komentuoja: pakeistas ir papildytas PVM įstatymo 96 straipsnio komentaras

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM), siekdama užtikrinti sklandų mokesčių įstatymų įgyvendinimą, parengė Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 96 straipsnio apibendrinto paaiškinimo (komentaro) papildymą dėl statybos darbų apmokestinimo, kurį suderino su Lietuvos Respublikos finansų ministerija (Finansų ministerijos 2016-10-27 raštas Nr.((14.16-01)-5K-1620290)-6K-1607408).
Pakeistą ir papildytą 96 str. komentarą galima rasti čia.

VMI konsultuoja: i.SAFT (audito failo) neteiks užsienio įmonių filialai ir atstovybės bei užsienio įmonės, kurios Lietuvoje yra įsiregistravusios kaip PVM mokėtojos arba turi nuolatinę buveinę
VMI informuoja, kad pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 699 patvirtinto Apskaitos dokumentų duomenų teikimo standartinėje apskaitos duomenų rinkmenoje tvarkos aprašo 4 ir 5 punktus, reikalavimas apskaitos dokumentų duomenis teikti SAF-T rinkmenoje taikomas pelno siekiantiems juridiniams asmenims, išskyrus Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 str. 1 d. nurodytus juridinius asmenis, valstybės įmonę „Indėlių ir investicijų draudimas» ir Europos ekonominių interesų grupes ir ūkio subjektus, kuriems iškelta bankroto byla arba bankroto procesas vykdomas ne teismo tvarka.
• Užsienio juridinių asmenų filialams ir atstovybėms, viešojo sektoriaus subjektams ir kitiems pelno nesiekiantiems juridiniams asmenims, nepriklausomai nuo vykdomos ūkinės komercinės veiklos, Aprašo 4 ir 5 punkte minėtas reikalavimas nėra taikomas, o Aprašo 6 punktu tik rekomenduojama teikti 2016 m. sausio 1 d. prasidedančių ir vėlesnių laikotarpių buhalterinės apskaitos dokumentų duomenis SAF-T.
• Vadinasi, atsižvelgiant į išdėstytas nuostatas, užsienio įmonei, įsiregistravusiai PVM mokėtoja Lietuvoje, užsienio juridinių asmenų filialams ir atstovybėms, nuolatinei buveinei, viešojo sektoriaus subjektams ir kitiems pelno nesiekiantiems juridiniams asmenims buhalterinės apskaitos dokumentų duomenų SAF-T rinkmenoje teikti nereikės.

KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija siūlo neapmokestinti smulkiųjų verslininkų pajamų „nuo pirmojo euro“

Siekdama sukurti palankesnę verslo aplinką gyventojams, įsigijusiems verslo liudijimus, Finansų ministerija, bendradarbiaudama su smulkiuosius verslininkus vienijančiomis organizacijomis, parengė ir pateikė Vyriausybei jų veiklą lengvinančius pasiūlymus.
• „Smulkiųjų verslininkų nuomone, yra neteisinga apmokestinti jų pajamas nuo nulio, jeigu jos bent euru viršija nustatytą ribą. Po diskusijų sutarėme, kad šią nuostatą reikia keisti ir taip sudaryti smulkiesiems palankesnes veiklos sąlygas Lietuvoje“, – sako finansų ministrė Rasa Budbergytė.
• Finansų ministerija siūlo 5 ar 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu apmokestinti tik tą verslo liudijimus įsigijusių asmenų pajamų dalį, kuri viršija 4 500 eurų. Taip bus sudarytos palankesnės sąlygos smulkiajam verslui sumokėti mokesčius.
• Šiuo metu galioja nuostata, kad, viršijus 4 500 eurų pajamų ribą, 5 proc. ar 15 proc. tarifu, priklausomai nuo vykdomos veiklos, apmokestinamos visos pajamos “nuo pirmojo euro”.
• Siekdama skatinti konkurenciją ir suteikti smulkiajam verslui daugiau galimybių, Finansų ministerija taip pat siūlo, kad prekybos verslo liudijimus įsigiję gyventojai su tam tikromis išimtimis galėtų parduoti prekes juridiniams asmenims ir kitiems prekybos veiklą vykdantiems gyventojams.
• Šiuo metu prekybos verslo liudijimus turintys gyventojai minėtu būdu gyventojų pajamų mokestį gali sumokėti tik tokiu atveju, kai prekes parduoda kitiems gyventojams – galutiniams vartotojams.

Finansų ministerija informuoja: Europos Komisijos vertinimo rezultatai dėl ES investicijų poveikio šalies BVP

Europos Sąjungos (ES) 2014-2020 m. investicijos Baltijos valstybėse labiausiai teigiamai paveiks Lietuvos BVP. Europos Komisijos (EK) užsakymu atliktoje studijoje prognozuojama, kad dėl minėtų investicijų iki 2023 m. Lietuvos BVP bus vidutiniškai 2,6 proc. didesnis nei būtų be jų.
• Tokios ES investicijų poveikio prognozės pateiktos Europos Komisijos užsakymu atliktoje studijoje apie tikėtinus 2014–2020 metų finansinio laikotarpio Sanglaudos politikos rezultatus iki 2023 m. Baltijos šalyse.
• Detaliai išanalizavus Lietuvos, Latvijos ir Estijos veiksmų programų intervencijas, 2014-2020 m. ES investicijos Latvijoje lems vidutiniškai 2,5 proc., o Estijoje – 2,4 proc. didesnį BVP nei jis būtų be ES investicijų. Numatoma, kad ES investicijos labiausiai skatins BVP augimą visose Baltijos šalyse 2019 m., kai lems apie 4 proc. didesnį BVP.
• Atliktos studijos duomenys parodė, kad nemažą įtaką ES investicijos turės ir užimtumo skatinimui. Didžiausias tikėtinas poveikis užimtumui numatomas Lietuvoje ir Latvijoje. Kasmet 2014-2023 m. ES investicijos šiose Baltijos šalyse padidins užimtumą vidutiniškai 1,8 proc., Estijoje – vidutiniškai 1,4 proc.
• Dėl 2014-2020 metų ES investicijų Lietuvoje užimtųjų skaičius 2014–2023 m. kasmet vidutiniškai augs apie 23,8 tūkst. Numatoma, kad didžiausias poveikis užimtumo didėjimui bus 2018 ir 2019 m., kai ES investicijos lems apie 2,5 proc. didesnį užimtumą nei jis būtų be šių investicijų.
• Baltijos šalims – Lietuvai, Latvijai ir Estijai 2014–2020 m. atitinkamai skirta 6,7 mlrd., 4,4 mlrd. ir 3,5 mlrd. eurų ES fondų lėšų.
• Ankščiau atliktų vertinimų rezultatai rodo, kad 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų lėšos taip pat turėjo reikšmingos įtakos BVP augimui. Remiantis Eurostat duomenimis, 2014 m. vienam gyventojui tenkanti BVP dalis sudarė 75 proc. ES vidurkio. Be 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų investicijų šis rodiklis būtų 3,8 proc. punktais mažesnis ir siektų 71 proc.
• Naujausiais duomenimis, 2014–2020 m. ES lėšomis įgyvendinamų projektų bendra vertė siekia beveik 1,6 mlrd. eurų. Iš jų daugiausiai projektų vykdoma aplinkosaugos, socialinės apsaugos, susisiekimo, verslo bei energetinio efektyvumo srityse. Už atliktas investicijas projektų vykdytojams jau išmokėta apie 750 mln. eurų.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba teikia nuomonę dėl informacijos apie įmonės bankroto bylos eigą teikimo supaprastinto bankroto proceso metu

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuojaAtsižvelgiant į tai, kad pastaruoju metu Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyboje (toliau – Tarnyba) buvo gautas prašymas dėl išaiškinimo pateikimo klausimu dėl informacijos apie įmonės bankroto bylos eigą teikimo supaprastinto bankroto proceso metu, taip pat tuo pačiu klausimu buvo atliekamas neplaninis bankroto administratoriaus veiklos patikrinimas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2016-07-05 įsakymu Nr. 1K-270 patvirtintų Bankroto administratorių veiklos priežiūros taisyklių 6.1 papunkčiu, Tarnyba teikia nuomonę dėl informacijos apie įmonės bankroto bylos eigą teikimo supaprastinto bankroto proceso metu.


Valstybinė darbo inspekcija informuoja: konsultacijos pataisytos pagal naujojo Darbo kodekso pakeitimus

• 2016 m. lapkričio 3 d. priimtas Lietuvos Respublikos darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 1 straipsniu patvirtinto Lietuvos Respublikos darbo kodekso 6, 56, 57, 66, 112, 115, 120, 128, 138, 149, 217 straipsnių pakeitimo ir VI skyriaus ketvirtojo skirsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymas.
• Šiuo įstatymu įtvirtinti kai kurie naujojo Lietuvos Respublikos darbo kodekso pakeitimai – panaikintos nenustatytos apimties darbo sutartys; grąžinamas darbo laiko sutrumpinimas prieššventinę dieną; įtvirtinti didesni išeitinių išmokų dydžiai nutraukiant darbo sutartis darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių; numatyta daugiau garantijų darbuotojams, auginantiems vaikus (nustatyti ilgesni įspėjimo terminai nutraukiant darbo sutartis darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės su darbuotojais, kurie augina vaiką (įvaikį) iki keturiolikos metų, ir darbuotojais, kurie augina neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų; darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, įtvirtintos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos); reglamentuota, kad tais atvejais, kai abejojama dėl darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygų, jos aiškinamos darbuotojų naudai.
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad vadovaujantis priimtais pakeitimais, pakoreguotos VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos, anksčiau skelbtos trečioji ir ketvirtoji konsultacijos dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų.

Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Šeštoji konsultacija

• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia šeštąją konsultaciją.
• Konsultacijos pagal atskiras temas bus skelbiamos kiekvieną pirmadienį VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos. Numatyta iš viso parengti dešimt konsultacijų.
Šeštąją konsultaciją galite rasti čia.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas

2016-11-21 08:01 Bendra » Pajamos už internetines paslaugos » #1339187
Manau geriausia registruoti individualią veiklą.
2016-11-15 12:40 Bendra » i.MAS išmaniosios mokesčių administravimo sitemos » #1338167

Dorota1 rašė:


o delspinigiaii PVM100?Delspinigiams PVM s-f nerašoma.

2016-11-15 06:57 Tikslas » Savaitėlė (naujienų apžvalga) » #1338074
Savaitės 2016.11.07- 2016.11.13 apskaitos, mokesčių ir kitos naudingos informacijos buhalteriui naujienų apžvalga


SAVAITĖS CITATA
• Seimo nariai, kuriems teks išsikraustyti iš šalies parlamento, per pertraukas tarp lagaminų pakavimo dar šią savaitę priims vieną kitą įstatymą ar pataisą. Prie slenksčio jau trypčioja nemažas būrys naujokų. Ko lauktume iš politikų, nueinančių nuo valdžios arenos? Viena buvusi valdžios partija – socialdemokratai vėl lieka valdžioje, bet gerokai aptrupėjusi. Norėtųsi, kad pagaliau būtų atsisakyta jau tradicija tapusios praktikos pasirūpinti be postų likusiais draugais, bičiuliais, partijos kareiviais. Kad išeinantys – išeitų, o ne nutūptų šiltose vietelėse: valstybinėse įmonėse, ministerijose, kitose valstybinėse institucijoje. Visi jie gavo solidžias išeitines išmokas, artimiausiu metu neskurs, o kas gudresnis – dar ir iki paskutinės minutės suskubo išnaudoti įvairias valdžios teikiamas privilegijas. Kaip, pavyzdžiui, ūkio ministras Evaldas Gustas – bene labiausiai turistaujantis ministras – ir paskutinėmis darbo dienomis neatsispyrė pagundai pakeliauti valstybės sąskaita: šią savaitę dar šoktels iki Kinijos. Neseniai šiltuose kraštuose pasilepino ir aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas – savaitėlę praleido Ekvadore. Gerbiamieji buvę ir būsimi ministrai, jūsų malonūs pasivažinėjimai valstybei kainuoja nemažus pinigus. Gal pagaliau pradėsite juos skaičiuoti?
Plačiau: http://vz.lt/verslo-aplinka/politika/2016/11/08/2291/ateinantiems--dirbti-iseinantiems--iseiti#ixzz4PRvfMGtk


SAVAITĖS CITATA -2
• Šiandien p. Ramūnas Karbauskis stačiai praplyšo dviem svarbiom naujienom.
• 1. Gaunantiems pašalpas rasis reikalas jas užsidirbti.
• 2. Naujiena GPM mokėtojams: tarifas, ko gero), 29% nuo visų gaunamų pajamų , bet užtai siūloma vieną kartą baigti «pilkąją zoną» iš krūvos mokesčių ir mokesčiukų, įmokų į Sodrą (išskyrus, regis , dar kažkokį mokestį pensijos kaupimui) kuriuos moka darbuotojas, darbdavys, etc.
• Turiu keletą komentarų pateiktos iniciatyvos tema.
• 1. GPM kontekste ši iniciatyva, mano nuoširdžiu įsitikinimu, gali būti pati svarbiausia nuo pat 1990 m. Pajamų išgryninimas, jų išvedimas iš pilkos zonos ir (apie tai dar nekalbama) priedermės susimokėti visus mokesčius valstybei (GPM, Sodrai, PSD, etc.) perleidimas darbuotojui turėtų tokią milžinišką reikšmę, kad nereiktų net manipuliuoti tarifais. Viena vertus, tai priverstų LR piliečius tapti geresniais, labiau suprasti, kad valdžia operuoja tik iš mokesčių surinktais pinigais jas perskirstydama. Ir labiau domėtis, kur tie pinigai keliauja. Man atrodo, psichologinis šios iniciatyvos poveikis yra vis dar neįvertinamas.
• 2. Šiuo metu esu asmuo, kuris pats moka mokesčius valstybei, todėl žinau neblogai, kaip toks pasikeitimas (kiek šiemet sumokėjau kiek ir kokių mokesčių, ko gero, pasakyčiau pažadintas vidurnaktį iš gilaus sapno) veikia mane, manantį, kad esu iš tu, kuriems svarbu, kas šioje valstybėje vyksta.
• Kiti komentarai - ne tokie mieli jų iniciatoriams. Pirmiausiai dėl to, kad mokesčių sistemos pakeitimus turėtume grįsti visuomenės susitarimo paradigma. Jeigu tai nėra susitarimas, o tik valdžioje atsiradusių, labai gerai apie save galvojančių driskių galios išraiška… Galios suskaičiuoti svetimas pajamas ir jas apmokestinti, tai iš tos operos dar pora klausimėlių.
• 3. Kadangi neslepiama, kad vienas šios iniciatyvos autorių - dabar jau Seimo narys Stasys Jakeliūnas… Pageidaučiau šį bei tą išsiryškinti pasikartodamas: jeigu jis per faktinius metus ar nuo š. m. pradžios, vykdydamas individualaus konsultanto veiklą, sumokėjo 229 Eur GPM, kas jis yra - nieko nesugebantis driskius arba gudruolis, savo individualaus konsultanto kišenes pildęs dalį GPM apeinančiais būdais. Teisę klausti grindžiu savo individualios veiklos apskaitos žurnalo rodikliais, kur šiemet GPM grafoje yra įrašyta suma - 3580 Eur, neskaičiuojant kitų mokesčių ir įmokų.
• Suprantu, kad p. Jakeliūno sumokėto GPM rodikliai kitąmet jau bus visiškai kitokie, nes taip pat ir iš mano kišenės jis turėtų gauti finansų ministro atlyginimą. Todėl atsakymą į mano nelabai korektišką klausimą būtų nebloga išgirsti dabar. Dar prieš reformą.
• 4. Pakartodamas visuomenės susitarimo, supratimo svarbą vykdant GPM reformą svarbą, mėgčiau gauti atsakymą į dar vieną klausimą: kaip keisis GPM tarifas ir mokėjimo tvarka, grubiai apibrėžiant, ūkininkams, kuriems ligi šiol taikomas lengvatinis 5% tarifas?
• O gal esmė ta, kad kažkas per rinkimus atėjo numelžti «turtingų miestiečių», kurie, jei uždirba >1000 Eur, driskių požiūriu, jau yra neįvaizduojami turčiai?
Žurnalistas Rytas Staselis


SAVAITĖS KVIETIMAS
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) šiuo metu vykdo pirmąjį Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) realizavimo etapą. Prie įgyvendinamų i.MAS posistemių: elektroninių PVM sąskaitų faktūrų (i.SAF) ir elektroninių važtaraščių (i.VAZ) nuo 2017 m. prisijungs ir standartizuotų buhalterinės apskaitos duomenų kaupimo ir tvarkymo (i.SAF-T) posistemis.
• VMI ketina suburti iš asocijuotų verslo struktūrų atstovus – ekspertus, gerai išmanančius savo verslo procesus, kurie kompetentingai konsultuotų VMI darbuotojus, taip pat turėtų galimybę atstovauti savo srities verslo poreikius, susijusius su numatomos sukurti i.SAF-T informacinės sistemos būsimu naudojimu, bei gautų išsamią informaciją, naudingą, siekiant pasirengti būsimiems pokyčiams.
• VMI pažymi, kad i.SAF-T užtikrins standartizuotą ir automatizuotą mokesčių mokėtojų ataskaitinio laikotarpio buhalterinės apskaitos duomenų SAF-T rinkmenoje teikimą mokesčių administratoriui, atliekančiam kontrolės veiksmus, šių duomenų apdorojimą ir įvertinimą.
• „Sukūrus ir įdiegus i.SAF-T posistemį, mokesčių mokėtojai galės teikti su ekonomine veikla susijusius apskaitos duomenis pasinaudodami programinėmis priemonėmis. Iš esmės tai yra standartinis buhalterinės apskaitos duomenų teikimo būdas, kuomet informacija yra eksportuojama iš įprastų, versle naudojamų apskaitos sistemų«, - teigia i.SAF-T projekto įgyvendinimo darbo grupės vadovė Laura Viešūnienė, akcentuodama, kad įdiegus i.SAF-T mokesčių administratorius turės galimybę automatizuoti mokesčių mokėtojų kontrolės procesą, patikrinti gautų duomenų SAF-T rinkmenoje teisingumą ir išsamumą, o apie pastebėtus neatitikimus iškart informuoti mokesčių mokėtojus.
• VMI primena, i.MAS projekto tikslas — mažinti administracinę naštą mokesčių mokėtojams, didinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitymą, mokesčių surinkimą ir mokesčių administratoriaus veiklos efektyvumą, diegiant išmaniąsias elektronines paslaugas ir perkeliant mokesčių mokėtojų ūkinių operacijų duomenų rinkimą, tvarkymą, valdymą ir teikimą į elektroninę erdvę.
• VMI kviečia suinteresuotus asocijuotų verslo struktūrų atstovus registruotis dalyvauti darbo grupėje iki 2016 m. lapkričio 18 d. el. paštu iMAS@vmi.lt nurodant savo kontaktinius duomenis. Apie numatomų susitikimų datą ir laiką užsiregistravusius asmenis informuosime papildomai. VMI kontaktinis asmuo — i.SAF-T projekto įgyvendinimo darbo grupės vadovė Laura Viešūnienė, tel. (8 5) 2742 671, el.p. l.viesuniene@vmi.lt.

TEISĖS AKTŲ APŽVALGA


Dar kartą pakeistas Darbo kodeksas
Seimas priėmė naujojo Darbo kodekso, įsigaliosiančio nuo kitų metų pradžios, pataisas (projektas Nr. XIIP-4726(2), kuriomis siekiama padidinti darbuotojų garantijas ir socialinį saugumą darbe. Už kodekso pakeitimus balsavo 83 Seimo nariai, prieš – 1, susilaikė 4 parlamentarai.
• Naujame kodekse Seimas sugrąžino nuostatą, kad, kai abejojama dėl darbo sutarties sąlygų, jos bus aiškinamos darbuotojo naudai, taip pat nutarta apskritai atsisakyti nenustatytos apimties darbo sutarčių.
• Kai darbuotojas pats nutrauks darbo sutartį dėl ligos, neįgalumo, prastovos, nemokamo darbo užmokesčio arba sukakus senatvės pensijos amžiui, taip pat dėl šeimos nario slaugos, jam bus išmokama ne vieno, o dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė, o jeigu darbo santykiai tęsis trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka.
• Seimas nusprendė trigubinti įspėjimo terminus darbuotojams, kurie augina vaiką (įvaikį) iki 14 metų, ir, darbuotojams, kurie augina neįgalų vaiką iki 18 metų – apie darbo sutarties nutraukimą reikės pranešti prieš tris, o ne prieš vieną mėnesį. Jei tokie darbuotojai dirbs trumpiau nei vienerius metus, apie sutarties nutraukimą reikės pranešti prie šešias savaites.
• Kodekse nustatyta trumpesnė darbo diena prieš šventes – švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė bus sutrumpinama viena valanda, išskyrus sutrumpintą darbo laiko normą dirbančius darbuotojus.
• Priimtomis pataisomis nutarta ilgesnes kasmetines atostogas suteikti ne tik darbuotojams iki 18 metų ir neįgaliems darbuotojams, bet ir darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. Jiems bus suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).
• Be to, darbdaviai privalės į darbo laiką įtraukti viršvalandžius, darbą švenčių, poilsio dienomis, naktį ir papildomą darbą pagal susitarimus. * * * Patikslinta kasmetinių atostogų suteikimo eilės tvarka.
• Seimas taip pat sugrąžino nuostatą, pagal kurią darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį suteikiamų papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustatys ne kolektyvinės sutartys, o Vyriausybė.

Pakeista Turto ir (arba) verslo vertinimo veiklos ataskaitos forma
Lietuvos Respublikos finansų ministro 2016-10-24 įsakymu Nr. 1K-377 „Dėl Finansų ministro 2012 m. liepos 17 d. įsakymo Nr. 1K-264 „Dėl Išorės turto arba verslo vertinimo veikla turinčių teisę verstis asmenų sąrašo sudarymo, tvarkymo ir skelbimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (įsakymas įsigaliojo 2016-11-01) nauja redakcija išdėstyta Turto ir (arba) verslo vertinimo veiklos ataskaitos forma (toliau – Ataskaitos forma).
• Juridiniai asmenys ir turto arba verslo vertintojai, įrašyti į Išorės turto arba verslo vertinimo veikla turinčių teisę verstis asmenų sąrašą, teikdami duomenis apie ataskaitiniais metais vykdytą turto ir (arba) verslo vertinimo veiklą, privalės informaciją apie pajamas, gautas ataskaitiniais metais iš turto ir (arba) verslo vertinimo veiklos, detalizuoti pagal vertinimo sritis – nekilnojamasis turtas, kilnojamasis turtas ir verslas.
• Nauja Ataskaitos forma skelbiama Tarnybos interneto svetainės www.avnt.lt skyriuje „Paslaugos/ Prašymai“.

Pakeistos Nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų pajamų ir nuo jų Lietuvoje sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0594 formos bei Nenuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje gautų pajamų ir nuo jų sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0595 formos užpildymo bei išdavimo taisyklės
Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2016 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. VA-136 pakeistos Nuolatinio Lietuvos gyventojo gautų pajamų ir nuo jų Lietuvoje sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0594 formos bei Nenuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje gautų pajamų ir nuo jų sumokėto pajamų mokesčio pažymos FR0595 formos užpildymo bei išdavimo taisyklės, patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 9 d. įsakymu Nr. VA-50. Taisyklės išdėstytos nauja redakcija. Įsakymas įsigalioja 2017 m. sausio 1 dieną.


KITOS NAUJIENOS


Finansų ministerija informuoja: dešimties mėnesių valstybės biudžetas – pilnesnis nei planuota
Finansų ministerijos duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių valstybės ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 4 proc. (per 240 mln. eurų) daugiau, o vien tik valstybės biudžetas – 2,7 proc. (beveik 134 mln. eurų) daugiau nei planuota, rodo išankstiniai Finansų ministerijos duomenys.
• Faktinės bendros abiejų biudžetų sausio-spalio pajamos – 6,3 mlrd. eurų, o tik valstybės biudžeto – 5,1 mlrd. eurų. Palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, pajamų gauta atitinkamai 483 mln. eurų ir 357 mln. eurų daugiau.
• Finansų ministrė Rasa Budbergytė sako tikinti, kad metų pajamų planas bus įvykdytas, nes tą rodo beveik visus metus stebimos teigiamos tendencijos. „Spalio mėnesį pavyko šiek tiek sumažinti ir PVM atotrūkį, o kol kas jo trūkumą biudžete kompensuoja viršplaninės kitų mokesčių pajamos “, - komentuoja R. Budbergytė.
• Finansų ministerijos duomenys rodo, kad dešimties mėnesių valstybės biudžeto mokesčių pajamų planas viršytas 1,4 proc. (kiek daugiau nei 62 mln. eurų), o palyginti su atitinkamu pernykščiu laikotarpiu, tokių pajamų gauta 5,6 proc. (per 244 mln. eurų) daugiau.
• Pagrindinių mokesčių įplaukos sausio-spalio mėnesiais buvo didesnės nei prognozuota, kai minėta, šiek tiek atsiliekama nuo plano tik surenkant PVM. Pajamų iš PVM minėtu laikotarpiu gauta 2,611 mlrd. eurų. Tai 1 proc. (26 mln. eurų) mažiau nei prognozuota šiemet sausį-spalį, tačiau palyginti su pernai metų tapačiu laikotarpiu, PVM surinkimas padidėjo net 4,7 proc. (beveik 117 mln. eurų).
• Už visas akcizines prekes per dešimt mėnesių gauta kiek daugiau nei 1 mlrd. eurų – 2,9 proc. daugiau nei prognozuota. Pelno mokesčio įplaukos sudarė 505 mln. eurų – 12,1 proc. daugiau nei planuota.
• Gyventojų pajamų mokesčio įplaukos į valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus sausį-spalį buvo 1,232 mlrd. eurų – 5,6 proc. didesnės nei prognozuota.
• Patvirtintos 2016 m. valstybės biudžeto pajamos (be ES lėšų) sudaro 5,945 mlrd. eurų, su ES lėšomis – 8,046 mlrd. eurų.

Finansų ministerija informuoja: imantiems būsto kreditus – daugiau informacijos ir apsaugos
Finansų ministerija informuoja, kad Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymą ir su juo susijusių įstatymų pakeitimus, kuriais stiprinama būsto ar kito nekilnojamojo turto (NT) kredito gavėjų teisinė apsauga, skatinama kredito paslaugų rinkos plėtra ir konkurencija tarp kredito davėjų bei tarpininkų.
• „Šiuo įstatymu atveriame keliame naujovėms, didiname konkurenciją būsto kreditų rinkoje, o svarbiausia - stipriname vartotojų apsaugą. Prieš imdami būsto kreditus žmonės turėtų tinkamai įvertinti savo galimybes, kadangi kalbame apie reikšmingus ilgalaikius įsipareigojimus“, – sakė finansų ministrė Rasa Budbergytė.
• Su NT susijusio kredito įstatymu nustatoma, kad griežtesnės nei ligi šiol nuostatos būtų taikomos ne tik gyvenamosios paskirties nekilnojamuoju turtu užtikrintoms kredito sutartims, sudaromoms su vartotojais (būsto kreditai), bet ir kitoms kredito sutartims, užtikrintoms nekilnojamojo turto hipoteka, nepriklausomai nuo įkeisto nekilnojamojo turto paskirties. Naujų reikalavimų numatoma netaikyti tik pagal Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymą sudaromoms kredito sutartims.
• Be to, plečiant finansavimo nekilnojamam turtui įgyti galimybes, fiziniai asmenys, skolinantys asmenines lėšas per tarpusavio skolinimo platformas, galės per šias platformas teikti ir šio įstatymo reguliuojamus kreditus. Tiesa, tokio tarpusavio skolinimo operatoriams nustatomi atskiri reputacijos, žinių, įstatinio kapitalo reikalavimai bei apriboti skolinamų lėšų dydžiai.
• Lietuvos Respublikos Prezidentui pasirašius, įstatymas įsigaliotų nuo 2017 m. liepos 1 d.
• Pateikiame esmines įstatymo nuostatas:
• Standartinės informacijos apie kreditą forma ir privalomos kredito sutarčių sąlygos
• Tam, kad vartotojai galėtų lengvai ir paprastai palyginti kelių kredito davėjų ar tarpininkų pasiūlymus ir išsirinkti sau naudingiausią, kredito davėjai ar tarpininkai privalės jiems pateikti informaciją apie kredito sąlygas standartine forma. Taip pat įtvirtinamas privalomų kredito sutarčių sąlygų sąrašas (kredito palūkanų dydžio ir/ar rūšies keitimo sąlygos, maržos didinimo ir mažinimo atvejai, su sutarties vykdymu, keitimu, nutraukimu susiję komisiniai atlyginimai ir kt.). Šios sąlygos nustatytos atsižvelgus į teismų praktiką, dažniausiai kylančius vartotojų ginčus bei Lietuvos banko rekomenduojamą būsto kredito sutarčių gerąją praktiką.
• Nustatomi „apmąstymo“ laikotarpiai
• Siekiant, kad kredito gavėjai nepriimtų skubotų sprendimų dėl ilgalaikių įsipareigojimų, įstatyme numatytas 30 dienų laikotarpis iki sutarties pasirašymo, per kurį kredito gavėjas galėtų atidžiai palyginti, apsvarstyti ir įvertinti kredito pasiūlymus bei savo galimybes. Tiesa, kredito gavėjas gali sudaryti kredito sutartį ir per trumpesnį nei kredito davėjo suteiktą apsvarstymo laikotarpį. Be to, per 14 dienų nuo sutarties sudarymo kredito gavėjas galės atsisakyti jau sudarytos kredito sutarties.
• Apibrėžtos fiksuotoji ir kintamoji kredito palūkanų norma
• Būsto kredito sutartys susijusios su didele kredito palūkanų normos pokyčio rizika, kurios kredito gavėjai dažnai neįvertina. Dėl to įstatyme aiškiai nurodoma, kaip reikėtų traktuoti palūkanų sąvokas. Pavyzdžiui, fiksuotomis kredito palūkanomis būtų laikomos tik tos, kurios nebus keičiamos visą kredito sutarties laikotarpį. Tuo siekiama, kad kredito gavėjai nebūtų klaidinami, pavyzdžiui, kredito sutartyse, sudaromose 20 metų laikotarpiui, nustatant 5 metų palūkanų normą ir pavadinant tokias kredito palūkanas fiksuotomis.
• Būsto kreditas „atrišamas“ nuo kitų finansinių paslaugų
• Kredito davėjai ar tarpininkai negalės reikalauti, kad vartotojas, sudarydamas būsto kredito sutartį kartu įsipareigotų naudotis kitais finansiniais produktais ar paslaugomis. Išimtys: įkeisto turto draudimas ir reikalavimas turėti riboto naudojimo mokėjimo sąskaitą.
• Kompensacijai – ne daugiau 3 proc. kredito sumos
• Įstatyme įtvirtinta kredito gavėjo teisė grąžinti visą ar dalį kredito anksčiau laiko, taip atitinkama dalimi sumažinant savo įsipareigojimus. Numatoma, kad tokiais atvejais kredito davėjas gali prašyti kompensacijos, kuri negalės viršyti 3 proc. anksčiau nustatyto termino grąžinamos kredito sumos.
• Ribojamos sutartinės netesybos ir kiti mokėjimai
• Numatoma, kad kredito davėjas gali vartotojui nustatyti ir taikyti netesybas už įsipareigojimų nevykdymą, tačiau jų dydis negalės viršyti 0,05 proc. pradelstos sumokėti sumos už kiekvieną pradelstą dieną. Jokių kitų netesybų ar mokėjimų už sutarties nevykdymą kredito davėjas negalės taikyti.
• „Kredito atostogos“ – iki 3 mėnesių
• Įstatyme numatyta kredito gavėjo apsauga, kai jis nevykdo įsipareigojimų pagal kredito sutartį, įskaitant ir „kredito atostogų“ galimybę, t. y. išimtinėmis aplinkybėmis (kredito gavėjui nutraukus santuoką, mirus sutuoktiniui, tapus bedarbiu ar kredito gavėją pripažinus nedarbingu ar iš dalies darbingu ir dėl to sumažėjus jo pajamoms, kai kredito gavėjas nebetenkina priežiūros institucijos nustatytų kreditingumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo reikalavimų), atidėti įsipareigojimų pagal kredito sutartį vykdymą ne ilgesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui. Kredito davėjai taip pat skatinami bendradarbiauti su finansinių sunkumų turinčiais kredito gavėjais ir ieškoti bendrų abiem pusėms priimtinų sprendimų.

Finansų ministerija informuoja: valstybės rinkliavų dydžiai kinta argumentuotai įrodžius to poreikį
Finansų ministerija informuoja, kad Vyriausybė posėdyje pritarė Finansų ministerijos siūlymui perskaičiuoti valstybės rinkliavų dydžius.
• Numatyta, kad iš 2500 rinkliavų keisis 300, iš kurių – 30 proc. mažės, 70 proc. – didės.
• Kasmet, kalendoriniams metams pasibaigus, perskaičiuoti ir patikslinti valstybės rinkliavų dydžius pagal faktinius paslaugų teikimo išlaidų pasikeitimus Vyriausybę įpareigoja Rinkliavų įstatymo nuostatos.
• Pasak finansų ministrės Rasos Budbergytės, projektas parengtas pagal institucijų pateiktus siūlymus, tačiau kiekvienas iš jų perėjo ministerijos griežtą vertinimą: ministerija prašė paslaugas teikiančių institucijų prieš siūlant didinti savo srities rinkliavų dydžius, atsakingai įvertinti didinimo būtinybę ir argumentuotai tokį poreikį pagrįsti.
• „Privalome tvarkytis ūkiškai - visi sprendimai, lemiantys papildomą naštą gyventojams bei verslui, turi būti pakankamai išdiskutuoti ir pasverti. Svarbu įvertinti ne tik valstybės tarnautojų atlyginimų ar kitų išlaidų padidėjimą, bet ir žmogiškųjų bei materialinių išteklių panaudojimo efektyvumą, o rinkliavas didinti tik tuomet, kai susidariusio skirtumo negalime padengti vidaus ištekliais“, - sako finansų ministrė R. Budbergytė.
• Numatyta, kad daugiausia – apie 30 proc. - didės rinkliavos už licencijos versti mažmenine prekyba alkoholiu bei tabako gaminiais. Šie dydžiai nebuvo peržiūrėti nuo 2008 metų, o jų padidinimas galėtų turėti teigiamos įtakos mažinant alkoholio ir tabako prieinamumą. Taip pat numatyta didinti ir rinkliavų už leidimo versti prekyba suskystintomis dujomis bei vežti keleivius taksi dydžius.
• Be to, atsižvelgta į Ūkio ministerijos siūlymus, sugriežtinus kelionių organizatorių licencijavimą, padidinti valstybės rinkliavos už gidų, kelionių organizatorių pažymėjimų išdavimą dydžius.
• Svariausiai rinkliavos mažės pretendentams į lobistus – nuo 144 iki 10 eurų. Tokie pakeitimai siūlyti atsižvelgus į tai, kad naujose lobistinės veiklos formose sumažintas informacijos kiekis pretendentams į lobistus ir pakeista lobistinio pažymėjimo forma.
• Valstybės rinkliava apskaičiuojama atsižvelgiant į išlaidas darbui, susijusiam su paslaugos suteikimu, apmokėti, juridinę teisę turinčio dokumento blankui pagaminti, teisės aktų nustatytų reikalavimų įvykdymui patikrinti.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja: bankroto administratoriui UAB „Bankrovinga“ paskirta nuobauda – viešas įspėjimas
Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba informuoja, kad Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus įsakymu Nr. V4-110 bankroto administratoriui UAB „Bankrovinga“ (toliau – Administratorius), už Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 11 straipsnio 5 dalies 14 punkto ir Bankroto ir restruktūrizavimo administratorių elgesio kodekso, patvirtinto Lietuvos Respublikos finansų ministro 2016-07-13 įsakymu Nr. 1K-286, (toliau – Elgesio kodeksas) 6.4 punkto pažeidimus skirta nuobauda – viešas įspėjimas.
• Patikrinimo metu nustatyta, kad BUAB „Stairalita“ bankroto byla iškelta 2009-10-09, įmonė pripažinta bankrutavusia ir likviduojama dėl bankroto – 2011-05-12. Atlikus patikrinimą, konstatuota, kad Administratorius, administruodamas BUAB „Stairalita“ bankroto procesą, pažeidė ĮBĮ 11 straipsnio 5 dalies 14 punktą bei Elgesio kodekso 6.4 punktą, kadangi neužtikrino, kad BUAB „Stairalita“ kreditorių susirinkimas (komitetas) laiku svarstytų bankroto procese būtinus klausimus, o Administratorius savo veiksmais (veikimu/ neveikimu) nevilkintų bankroto proceso. Nagrinėjamu atveju, klausimas dėl ĮBĮ 33 straipsnio 7 dalyje numatyto 24 mėnesių termino pratęsimo įmonės kreditorių susirinkime (komitete) apskritai svarstytas nebuvo, nors minėtas terminas suėjo dar 2013 metais ir įmonė 2015-11-18 dienai turėjo turto.
• Dėmesys atkreiptinas į tai, kad Administratoriaus veikla, administruojant BUAB „Stairalita“ bankroto procesą, buvo tikrinta 2015 metais, ir patikrinimo metu nustatytas analogiškas pažeidimas, už kurį skirta nuobauda, tačiau Administratorius padaryto pažeidimo neištaisė. Administratoriaus nurodomos priežastys: asmenų, kuriems buvo pavesta vykdyti įmonės bankroto procesą, kaita, bei Administratoriaus vadovo liga, dėl nustatyto pažeidimo nėra teisiškai reikšmingos, kadangi būtent bankroto administratorius – juridinis asmuo, iškėlus įmonei bankroto bylą, tampa pagrindine figūra, atsakinga už sklandų ir operatyvų bankroto procesą. Administratoriui teisės aktai bankroto proceso metu suteikia plačią kompetencija, kurios tinkamas įgyvendinimas sąlygoja tiek kreditorių, tiek pačios įmonės interesų apsaugą. Todėl būtent Administratorius, kaip juridinis asmuo, yra atsakingas, kad darbuotojų kaita ar jų nedarbingumas neturėtų įtakos sklandžiam Įmonės administravimui.

Valstybinė darbo inspekcijos konsultacijų naujojo Darbo kodekso klausimais ciklas. Penktoji konsultacija
• Valstybinė darbo inspekcija (VDI) tęsia pradėtą viešųjų konsultacijų dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų ciklą ir skelbia penktąją konsultaciją.
• Konsultacijos pagal atskiras temas bus skelbiamos kiekvieną pirmadienį VDI interneto svetainėje, skiltyje Naujienos. Numatyta iš viso parengti dešimt konsultacijų.
Penktąją konsultaciją galite rasti čia.

VMI praneša: pradėta pervedinėti gyventojų skirta parama įvairioms organizacijoms ir partijoms
VMI informuoja, kad paramos gavėjams ir politinėms partijoms pradedama pervesti parama, kurią skyrė gyventojai nuo 2015 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Lapkričio 7 d. paramos pervedimų jau sulaukė daugiau nei 4000 organizacijų, joms pervesta beveik 3,3 mln. eurų.
• Gyventojai įvairias organizacijas kasmet gali paremti skirdami 2 proc., o partijas – 1 proc. sumokėto pajamų mokesčio. Iš viso šiemet per 552 tūkst. gyventojų nusprendė paremti įvairias organizacijas, skirdami joms beveik 16,5 mln. eurų. Iš jų kiek daugiau nei 68 tūkst. gyventojų partijas prašo paremti beveik 1,02 mln. Praėjusiais metais 537 tūkst. gyventojų prašė paramai skirti 15 mln. eurų, iš jų 65 tūkst. gyventojų partijas parėmė 883 tūkst. eurų.
• VMI primena, kad teisės aktai numato, jog parama turėtų būti pervesta iki lapkričio 15 d. Lėšos dalimis bus pervedamos kasdien.
• „Šiais metais skirdami paramą gyventojai buvo aktyvesni nei praėjusiais metais: sulaukta daugiau gyventojų prašymų skirti paramą, mokesčių mokėtojai skyrė didesnes sumas tiek organizacijoms, tiek politinėms partijoms. Tokia tendencija pastebima keletą metų iš eilės», – teigia VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė, primindama, kad kai kurie paramos gavėjai dar gali sulaukti papildomų įplaukų, jei skyrę paramą mokesčių mokėtojai tinkamai įvykdys savo mokestines prievoles – pašalins pajamų deklaracijose nustatytus trūkumus pagal mokesčių administratoriaus pranešimą.
• Šiais metais iki lapkričio 7 d. buvo gauta 170 pranešimų dėl galimo prašymų paramai skirti klastojimo. 2015 metais tokių pranešimų buvo 232. Nustatyta ir tokių atvejų, kai ranka pildytuose prašymuose yra pakeičiamas paramos skyrimo laikotarpis, jį prailginant, taip pat įrašomi papildomi paramos gavėjai. Informacija apie galimai suklastotus prašymus paramai skirti yra perduodama teisėsaugos institucijoms. VMI ragina gyventojus prašymus paramai skirti pildyti ir pateikti savarankiškai elektroniniu būdu. Tai patogiausia padaryti per VMI elektroninio deklaravimo sistemą, kurią galima rasti adresu http://deklaravimas.vmi.lt.
• Daugiausia gyventojų paramos šiemet bus pervesta Lietuvos kariuomenei, kuriai gyventojai skyrė kiek didesnę nei 201 tūkst. eurų sumą. Po 177 tūkst. eurų paramos buvo skirta labdaros ir paramos fondams „Mamų unija« ir „Bėdų turgus». Didžiausią paramos sumą politinėms partijoms gyventojai skyrė Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui (beveik 262 tūkst. eurų), Lietuvos socialdemokratų partijai (apie 211 tūkst. eurų), taip pat Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams, kuriems bus pervesta 210 tūkst. eurų.
• VMI pažymi, kad dalis (beveik 12 tūkst.) gyventojų pateiktų teisingai užpildytų prašymų liks neįvykdyti – juos teikę žmonės praėjusiais metais nemokėjo gyventojų pajamų mokesčio, nuo kurio skaičiuojama parama. Dalis (beveik 50 tūkst.) gyventojų prašymų skirti paramą liks neįvykdyti, o lėšos nepervestos, nes prašymų teikėjai neužpildė, nors privalėjo, gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų, jų nepatikslino arba Mokesčių inspekcijai neužpildė ir nepateikė papildomų dokumentų. Beveik 2500 gyventojų prašymuose skirti paramą nurodė juridinius asmenis, neturinčius teisės gauti paramos.

FNTT praneša: už sukčiavimą nuteisti 2 mln. eurų vertės sandorius nuslėpę gėlių prekeiviai
Po daugiau nei trejus metus trukusio nagrinėjimo, Vilniaus apygardos teismas kaltais pripažino 9-ių asmenų grupuotę, kurie vos per vienerius metus sugebėjo nuslėpti tarptautinių ir vietinių gėlių prekybos sandorių už beveik 2 milijonus eurų (daugiau nei 6 milijonus litų).
• Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnų surinkti duomenys padėjo įrodyti, kad kaltinamieji buvo sukūrę itin sudėtingą apgaulės tarptautinėje prekyboje mechanizmą. Pirkdami gėles iš Nyderlandų Karalystės aukcionų su pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sąskaitomis faktūromis, dalį gėlių didmeninėje Lietuvos rinkoje jie parduodavo neišrašydami privalomų apskaitos dokumentų – PVM sąskaitų faktūrų arba kasos aparato kvitų, nefiksuodami visų gautų pajamų. Tokiu būdu kaltinamieji išvengė didelės vertės turtinės prievolės – į valstybės biudžetą mokėtino PVM.
• Nusikalstamame voratinklyje 8 įmonės vadybininkai dalyvavo vadovaujant įmonės direktoriui – jis pripažintas nusikalstamos veikos organizatoriumi, o vadybininkai pripažinti bendrininkais – vykdytojais. Nė vienas jų neišvengė baudžiamosios atsakomybės.
• Nusikalstamos veikos organizatoriai ir vykdytojai buvo pripažinti kaltais dėl sunkių finansinių nusikaltimų prieš valstybę, t. y. didelės vertės sukčiavimo (LR BK 182 str.), apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo (LR BK 222 str.) ir dokumentų klastojimo (LR BK 300 str.).
• Tyrimui vadovavusio ir valstybinio kaltinimą palaikiusio Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroro Vytauto Kukaičio teigimu, šis teismo sprendimas yra ypač reikšmingas valstybės atžvilgiu sukčiaujantiems verslininkams bei įmonių darbuotojams.
Teismas nusprendė, kad visi įmonės darbuotojai yra nusikaltimo dalyviai, nes laisva valia bei suprasdami ką daro, vykdė neteisėtus vadovo nurodymus ir tokiais savo veiksmais (imituodami sąskaitų – faktūrų judėjimą, slėpdami pinigines lėšas, jas naudodami tarptautiniams pirkimams) prisidėjo prie organizuotos grupės veiklos. Per 9-ių įmonės darbuotojų rankas vos per vienerius metus perėjo didelės grynųjų pinigų sumos – apie 1,8 milijonų eurų (arba 6,2 milijonų litų).
• Aptikti apgaulės mechanizmą sugebėjo profesionalų tyrimą atlikę FNTT pareigūnai. Laiku pradėję sekti tarptautinius atsiskaitymus, dalyvavimą aukcionuose, FNTT pareigūnai nustatė sudėtingas dvigubos buhalterijos kompiuterines programas, paslėptus serverius, sekė įtariamuosius, stebėjo jų bendravimą, grynųjų pinigų operacijas, apgaulingą deklaravimo sistemą.
• Įvertinęs įvykdytas nusikalstamas veikas teismas ir įmonės direktoriui, ir visiems vadybininkams be išimties skyrė laisvės atėmimo bausmes. Veikos organizatorius nuteistas 3 metams laisvės atėmimo, veikos vykdytojai iki 2 metų laisvės atėmimo bausmėmis su bausmės vykdymo atidėjimu iki 3 metų. Valstybės naudai iš visų asmenų solidariai priteistas valstybei mokėtinas PVM – daugiau nei 634,5 tūkstančių litų (183,7 tūkstančių eurų), o įmonė likviduota.
• Šis nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

FNTT praneša: už kiniškus maisto papildus per mėnesį – 400 tūkst. eurų: arbatą parduodavo už 15, o sąskaitoje įrašydavo 1 eurą
FNTT praneša, kad kinų gamybos „Fohow“ produkciją platinusi Vilniuje registruota bendrovė per mėnesį parduodavo prekių už daugiau nei 400 tūkst. eurų, tačiau savo apskaitoje įrašydavo, kad po tariamų nuolaidų prekių apyvarta siekė beveik devynis kartus mažiau – 46 tūkst. eurų. Platintojai, sumokėję bendrovei už produkciją grynaisiais pinigais kelis tūkstančius eurų, gaudavo dokumentus, jog jie kainavo kelias dešimtis ar kelis šimtus eurų.
• Dalis produkcijos platintojų šia veikla užsiėmė ilgiau nei penkerius metus, buvo subūrę didelį smulkesnių platintojų ir klientų ratą Lietuvoje ir Europos Sąjungos šalyse, rodo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas. Tyrime du Kinijos piliečiai įtariami neapskaitę lėšų, gautų iš prekybos produkcija „Fohow“.
• Kinijoje pagaminti maisto papildai, kosmetikos ir higienos priemonės buvo platinamos tinklinės rinkodaros principu: prekes parduodavo tiek bendrovės darbuotojai, tiek joje nedirbantys asmenys. Pavyzdžiui, klientas už kinų žolelių arbatos pakelį sumokėdavo 15 eurų, tačiau realiai bendrovės apskaitoje, pritaikius tariamą nuolaidą, ji kainuodavo 1 eurą. Tokiu būdu, pavyzdžiui, šių metų sausio mėnesį kinų gamybos produkcijos buvo parduota už daugiau nei 400 tūkstančių eurų, o bendrovės apskaitoje po nuolaidų prekių apyvarta tesiekė 46 tūkstančius eurų, rodo tyrimo duomenys.
• Pardavinėjamai kinų gamybos produkcijai bendrovė sukūrė sistemą, pagal kurią kiekvienam platintojui buvo suteikiamas vartotojo numeris ir prisijungimo slaptažodis. Naudojantis tokia sistema platintojai galėdavo užsisakyti reikiamą produkciją. Už internetu užsakytas prekes platintojai atsiskaitydavo vadinamaisiais virtualiais pinigais – „Fohow doleriais“, kuriuos užsisakydavo pervesdami pinigus į virtualią bendrovės banko sąskaitą.
• Šiais pinigais buvo kredituojama prekyba produkcija, o ją pardavus ir klientams atsiskaičius grynaisiais pinigais, į bendrovės apskaitą buvo įtraukiamos 10 kartų mažesnės sumos. Bendrovės sistemoje kaupti duomenys apie kiekvieno platintojo parduotą produkcijos kiekį, apyvartą, rekomenduotus naujus platintojus.
• Platintojai buvo skatinami – gaudavo nuo dešimčių iki kelių tūkstančių eurų. Tokios išmokos galėjo būti neapskaitytos įmonės buhalterinėje apskaitoje. Be to, kai kurie produkcijos platintojai buvo apdovanojami kelionėmis į Kiniją. Tokia išvyka galėjo kainuoti apie 3 tūkstančius eurų, kelionių išlaidos buvo apmokamos bendrovės lėšomis. Kartą per metus į Kiniją ir kitas šalis galėjo vykti nuo 30 iki 60 asmenų, rodo tyrimo duomenys.
• Įtariama, kad dalis „Fohow“ produkcijos platintojų šia veikla užsiėmė ilgiau nei penkerius metus, buvo subūrę didelį smulkesnių platintojų ir klientų ratą Lietuvoje ir tiek Europos Sąjungos (ES), tiek kitose šalyse. Tokie platintojai produkciją perka ir parduoda dideliais kiekiais, o didžiosios gautų pajamų dalies, kaip manoma, nedeklaruoja, siekdami išvengti įvairų mokesčių sumokėjimo. Įsigydami produkciją platintojai dažnai prašo bendrovės vadovų, kad sąskaitas ir kitus įsigijimo dokumentus išrašytų mažesnėmis sumomis ar išrašytų kitų fizinių ar juridinių asmenų vardu, o parduotos produkcijos pajamų neapskaito.
• FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai atliko kratas bendrovės būstinėje, Kinijos piliečių namuose. Jų metu buvo paimti 94 tūkstančiai eurų, kurie buvo neapskaityti bendrovės apskaitoje. Siekiant užtikrinti galimą civilinį ieškinį, apribotos įtariamųjų asmenų nuosavybės teisės į turtą, kurio vertė siekia daugiau kaip 480 tūkstančių eurų.

Medžiagą surinko ir analizavo šie www.tax.lt forumo dalyviai
Medžiagą redagavo: artas71
Leidinį išleido: Tomas Aleksiejūnas


Diskusijos

Atmintinė

Atmintinė buhalteriui
Delspinigiai už ne laiku sumokėtus mokesčius ir baudas 2016 m. III ketv. 0.03 proc
Palūkanos už naudojimąsi mokestine paskola 2016 m. III ketv. 0.01 proc
Valstybinio socialinio draudimo bazinė pensija
nuo 2016-01-01
112 EUR
Draudžiamosios pajamos
nuo 2016-01-01
445 EUR
Minimalus valandinis atlygis ir minimali mėnesinė alga (MMA)
nuo 2016-07-01
2,32 EUR ir 380 EUR